Masówka to pojęcie, które doświadczonym typerom powinno być doskonale znane – niejednokrotnie byli oni pewnie świadkami zdarzenia, w którym kurs na określony zakład bardzo szybko spadł. Osoby początkujące mogą jednak zastanawiać się, czym jest masowe obstawianie zakładu bukmacherskiego, co je powoduje i jakie skutki ze sobą niesie. Przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje na temat tego pojęcia. Dzięki naszym wskazówkom można uniknąć popularnych błędów podczas analizy poszczególnych typów.

Masowe obstawianie zakładu – na czym polega i jakie są jego skutki?

co to masowe obstawianie zakładu

Definicja tego pojęcia jest bardzo prosta. Masówka jest zakładem, obstawianym przez bardzo dużą liczbę osób. Mogą być to zdarzenia wyjątkowo popularne. Przykładowo, mecze reprezentacji narodowych podczas imprezy mistrzowskiej, spotkania klubów w ramach Ligi Mistrzów czy krajowe derby. Jak również wydarzenia, które nie przyciągają zwykle uwagi szerokiego grona kibiców. Masowe obstawianie nie dotyczy wyłącznie piłki nożnej. Tego typu zjawisko może pojawić się w każdej dyscyplinie. Od koszykówki i hokeja na lodzie, aż po sporty walki czy tenis. Zazwyczaj najłatwiej dostrzec je w zakładach online, gdzie na bieżąco monitoruje się ofertę zakładów. Skutkiem masówki jest wyraźny spadek kursu u legalnego bukmachera na określone zdarzenie. Czasem zjawisko to może doprowadzić również do wyłączenia danego meczu z oferty.

Spadek kursu u bukmachera – co jest przyczyną masowego obstawiania zakładu?

Gdy zakład staje się wyjątkowo popularny, jego kurs stopniowo maleje. Dla przykładu – w spotkaniu Belgii z Anglią stawka na zwycięstwo Anglików wynosi 3.00, a Belgów 2.40. Jeśli z jakiegoś powodu duża liczba typerów zacznie obstawiać zwycięstwo drużyny, kurs zacznie spadać. Może dojść nawet do niższego poziomu niż ten na zwycięstwo Belgów. Co jest przyczyną tego zjawiska?

Masówka opiera się zwykle o szybko rozprzestrzeniającą się informację o czynnikach, które wpływają na szanse danej drużyny czy zawodnika w określonym spotkaniu. Przykładowo, może być to np. kontuzja, konflikt z trenerem lub zlekceważenie meczu ze względu na zbliżającą się ważniejszą potyczkę. Informacja, na podstawie której popularny zakład jest obstawiany przez spore grono typerów, przenosi się zazwyczaj poprzez media, fora sportowe lub portale społecznościowe. Gracze dostrzegają szansę łatwego zarobku i chętnie obstawiają szeroko komentowane zdarzenie. Z kolei bukmacher, by uchronić się przed ewentualną stratą, obniża kurs na określone zdarzenie lub całkowicie wyłącza je z oferty.

Zobacz też: Jak grać u bukmachera Fortuna? 

Popularny zakład a masówka – na co należy uważać?

masówka bukmacher

Podążając za głosem tłumu, warto mieć na uwadze, że informacja o kontuzji czy konflikcie w zespole nie musi okazać się prawdziwa. Masówki bywają źródłem rozczarowań i przyczyną dużych przegranych. Często spadek kursu u bukmachera jest spowodowany nie tyle zweryfikowaną wiadomością, ile zwykłą plotką, która zyskała popularność w Internecie. Sprawdzone informacje mogą wypływać jedynie od tzw. insiderów. Mianowicie samych zawodników, trenerów lub sędziów, którzy posiadają wiedzę na temat konkretnych czynników, wpływających na wynik meczu. Jedną z przydatnych umiejętności typera jest  weryfikacja krążących w środkach masowego przekazu wiadomości. Dzięki niej szybko analizuje się przyczynę masówki i wyciąga właściwe wnioski.

Co to jest Masowe obstawianie zakładu? Masówka jest to sytuacja, która polega na tym, że wiele graczy obstawia to samo rozstrzygnięcie zdarzenia bukmacherskiego. Co powoduje masówka? Masówka powoduje, że bukmacherzy obniżają kurs zdarzenia w celu zabezpieczenia się przed stratą pieniędzy w wyniku zbyt dużej liczbie wygranych kuponów z tym samym zdarzeniem. Oczywiście, wśród typerów krąży też mit, że masówka źle działa na los. Ponadto, ludzie mówią, że dlatego zdarzenie, które jest grane masowo rozstrzyga się na odwrót.