Zakłady bukmacherskie mogą być dobrą formą rozrywki pod warunkiem, że gra się bezpiecznie i odpowiedzialnie. W dalszym ciągu przez niektórych obstawianie meczów kojarzy się tylko negatywnie. Może tak być, gdy podczas próby obstawiania nie pamiętamy o najważniejszych zasadach. Te często są przekazywane przez samych bukmacherów na stronach internetowych i w aplikacjach. W tym artykule przyglądamy się bliżej odpowiedzialnej grze.

Graj u legalnych bukmacherów

Pierwszym krokiem ku temu, by zapewnić sobie bezpieczną rozrywkę, jest wybór bukmachera, który jest legalny. Jeśli nie jesteś pewien, czy faktycznie dana firma widnieje na liście bukmacherów z licencją Ministerstwa Finansów wystarczy na nią zajrzeć. Na państwowej stronie internetowej znaleźć można wszystkie podmioty, które mają prawo do oferowania zakładów bukmacherskich. Dodatkowo rozdzielona została działalność online oraz ta prowadzona stacjonarnie. Dzięki temu w łatwy sposób możemy sprawdzić, którzy bukmacherzy mają prawo do otwarcia swoich lokali.

Poniżej przybliżamy pełną listę bukmacherów, którzy mają zezwolenie na organizowanie zakładów wzajemnych przez internet:

 • STS
 • Fortuna
 • Betfan
 • Fuksiarz
 • Betclic
 • Superbet
 • TOTALbet
 • LVBET
 • Betters
 • Betcris
 • GoPlusBet
 • forBET
 • BetX
 • ETOTO
 • Traf
 • Totolotek/BWIN
 • PZBUK/ComeOn
 • Betway

W ostatnim czasie nastąpiło kilka istotnych zmian. Na liście pojawiły się BWIN i ComeOn, które to mogą zastąpić innych bukmacherów. Pojawił się również na niej Betway. Gdy tak faktycznie się już stanie to przekażemy te informacje. Dodatkowo odpowiednie wiadomości będą zapewne przekazywane na samych stronach internetowych danych bukmacherów.

Warto zwrócić uwagę, że tylko kilka firm ma prawo do przyjmowania zakładów bukmacherskich w swoich punktach stacjonarnych. U którego bukmachera możemy legalnie obstawiać w salonie?

 • STS
 • Fortuna
 • Superbet
 • LVBET
 • Traf
 • Betfan
 • BetX
 • GoPlusBet

Co istotne nie każdy z bukmacherów musi w danym czasie posiadać punkty naziemne. Prawo do ich otworzenia nie oznacza jednocześnie takiej konieczności. W praktyce najłatwiej jest znaleźć lokale STS i Fortuny, ponieważ te firmy zdecydowały się na dużą inwestycję w tym kierunku.

Odpowiedzialna gra - jak grać bezpiecznie?

Już od samego momentu rejestracji u bukmachera możemy trzymać się pewnych zasad, które pozwolą nam na w pełni odpowiedzialną grę. Po pierwsze nie kieruj się w stronę obstawiania w celach ściśle zarobkowych. Gra u bukmachera, której celem jest zarobienie pieniędzy prowadzi do wielu rozczarowań. Głównym z nich jest stracenie środków pieniężnych. Osoby, które przegrały znaczące sumy są narażone na uzależnienie od hazardu. Te zaś może prowadzić do prób uzyskiwania dodatkowych środków w sposób, który może przysporzyć kolejnych problemów.

W związku z tym już na samym początku ustal budżet, który przeznaczysz na grę. W przypadku niepowodzenia i przekroczenia go nie powinieneś dokonywać kolejnych depozytów. Trzymanie się ustalonych zasad jest w tym przypadku koniecznie do tego, by nie wpaść w długi. Te mogą powstać w sytuacji, w której do typowania będziesz używać środków, które były przeznaczone na inne cele jak np. opłacenie rachunków. Pamiętaj również, by nie wpłacać do bukmachera środków, które pochodzą z pożyczek. Nieskuteczna gra może sprawić, że zaistnieje duża trudność z oddaniem długu instytucji lub rodzinie i znajomym.

Istotne jest również to, by nie grać, gdy czujemy, że kierują nami emocje. Jest tak szczególnie w sytuacji, gdy kilka naszych zakładów zostało przegranych. Wiele osób ma wtedy silną potrzebę odegrania się. Mimo tego ważne, by pamiętać, że kierowanie się emocjami prowadzi do kolejnych niepowodzeń. Należy więc pamiętać, by po przegranym kuponie nie udawać się ponownie do bukmachera.

Odpowiedzialna gra - co w tym kierunku robią bukmacherzy?

Bukmacherzy są zobowiązani do tego, by kierować się uczciwymi zasadami i starać się przekazywać wszelkie informacje niezbędne do odpowiedzialnej gry. Legalni bukmacherzy udostępniają więc narzędzia, które mogą być przydatne dla każdego. Także dla graczy, którzy typują tylko sporadycznie.

Konieczność rejestracji

Typowanie zakładów bukmacherskich jest możliwe tylko dla zarejestrowanych użytkowników. W tym celu podczas procesu zakładania konta należy podać niezbędne dane osobowe. Te są zbierane ze względu na zapisy w ustawie hazardowej, ale także dla bezpieczeństwa. Podanie daty urodzenia, PESELU oraz późniejsza weryfikacja dowodu osobistego potwierdzają, że bukmacher ma do czynienia z osobą pełnoletnią. Dodatkowo daje to pewność, że dany klient nie zakładał już konta wcześniej. To zaś likwiduje ryzyko nadużyć. Dane osobowe służą również do weryfikacji tego, czy użytkownik nie został obarczony zakazem uczestnictwa w grach hazardowych.

Kontrola gry

Bukmacherzy nie chcą doprowadzić do sytuacji, w której klienci borykają się z uzależnieniem od hazardu. Nie ma to żadnej korzyści dla firmy. W związku z tym już od samego początku możemy korzystać z wielu narzędzi dotyczących samokontroli. Podczas rejestracji jesteśmy informowani o limitach. Te możemy dodatkowo modyfikować. W sytuacji, gdy dana osoba jest świadoma swojej podatności na hazard może znacznie obniżyć limity depozytów oraz stawek. Kolejną przydatną opcją jest limit dotyczący czasu spędzonego w serwisie. Jest to funkcja, która może okazać się przydatna w każdym serwisie internetowym, w którym spędzamy niepokojąco dużo czasu.

Bukmacherzy udostępniają też możliwość czasowego zawieszenia konta oraz jego całkowitego zamknięcia. Ta pierwsza opcja będzie przydatna w chwili, gdy wykorzystaliśmy już w pełni nasz budżet przeznaczony na grę. Zawieszenie konta jest nieodwracalne. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wrócimy do bukmachera i zasilimy konto ze środków, które nie miały być do tego spożytkowane. Zamknięcie konta to ostateczne rozwiązanie polecane dla osób już uzależnionych. Podczas ewentualnego powrotu do korzystania z usług takiego bukmachera będziemy proszeni o dodatkowe dane celem utworzenia konta na nowo.

Poradniki dla gracza

Legalni bukmacherzy zachęcają do przeczytania różnego rodzaju poradników dla graczy. Ich celem jest większe uświadomienie klientów o ryzyku uzależnienia od hazardu. Najczęściej w treści poradników możemy znaleźć podpowiedzi dotyczące tego, jak bezpiecznie obstawiać. Doskonałym przykładem jest STS. Na stronie i w aplikacji znaleźć można jeden z najobszerniejszych dokumentów tego typu. Jeśli masz zamiar obstawiać po raz pierwszy to warto skierować się do niego już na samym początku.

Niektórzy bukmacherzy udostępniają także specjalne poradniki dla osób już uzależnionych. Dzięki temu w łatwy sposób można zdobyć informacje o tym, gdzie skierować się po fachową pomoc. Im więcej tego typu wiedzy i artykułów znajdziemy w danym serwisie tym lepiej. Nie wahaj się zapoznać z nimi, nawet jeśli sądzisz, że istnieje małe ryzyko, byś uzależnił się od hazardu.

Gdzie szukać pomocy?

Osoby, które zauważają u siebie lub u swoich bliskich objawy uzależnienia mogą skontaktować się telefonicznie z Instytutem Psychologii Zdrowia pod numerem 801 889 880. Jest to najszybszy sposób na uzyskanie porady. Co ważne telefon zaufania działa 7 dni w tygodniu, ale tylko w godzinach 17:00-22:00. Dodatkowo w każdym województwie wyodrębnione są jednostki, w których możemy uzyskać pomoc na miejscu. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy nie wahaj się i sięgnij po nią.


Jak bukmacherzy dbają o bezpieczne obstawianie?
Bukmacherzy udostępniają specjalne poradniki dla graczy oraz zezwalają na rejestrację tylko po podaniu niezbędnych danych, które służą do weryfikacji.
Dlaczego warto grać u legalnych bukmacherów?
legalni bukmacherzy zapewniają bezpieczeństwo podawanych danych oraz wpłaconych środków.
Czy obstawianie jest zgodne z prawem?
Tak. W Polsce można obstawiać mecze u legalnych bukmacherów.