Obowiązujące przepisy podatkowe nakładają wymóg rozliczania się z Urzędem Skarbowym na organizatorów zakładów wzajemnych, którzy muszą dokonywać transferu pieniężnego od każdego zawartego kuponu. Podobna sytuacja ma miejsce u bukmachera Fortuna. W tym artykule opowiemy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące podatków — jak u bukmachera Fortuna podatek od wygranych wpływa na ostateczną wysokość depozytu?

Fortuna — jaki podatek od każdego kuponu?

Podobnie jak u innych podmiotów, także u bukmachera Fortuna podatek zostaje odprowadzony dla każdego zawieranego zakładu. Można się czasami zdziwić, dlaczego przewidywana kwota wygranej jest mniejsza niż proste przemnożenie pełnej stawki zakładu przez kurs. Gdzie uciekła część pieniędzy? Najłatwiej to zrozumieć na sztandarowym przykładzie zakładu na kwotę 100 zł.

W Fortuna podatek od wygranych to tylko element całej sieci fiskusa, który zagarnia znaczną część finansów graczy. Warto pamiętać również o tym, że wszystkie dokonywane zakłady obarczone są stałą stawką podatku, bez względu na rodzaj typowanych rozgrywek.

Dokonując zakładu na kwotę 100 zł po kursie 2.00, nasza wygrana wyniesie 176 zł. Jak to możliwe? Otóż 100 zł stanowi wartość całkowitą, od której odejmowana będzie kwota podatku. Od wielu lat wynosi ona 12% pełnej stawki zakładu. Przyszła wygrana obliczana zostaje przez bukmachera od stawki po odliczeniu podatku.

W tym przypadku wartością bazową będzie 88 zł. Widać zatem, jak dużo zysków pochłania u graczy Fortuna podatek od gier hazardowych. Zawierając u bukmachera Fortuna zakłady, podatek będzie nam towarzyszył przez całą karierę typerską, dlatego warto mieć tego świadomość.

Fortuna podatek od wygranej

Osobną kwestię stanowi także w firmie Fortuna podatek od wygranej. Tu również mają zastosowanie przepisy ogólnopolskie, determinujące jego wysokość i kwotę wolną od podatku. W Fortuna podatek od wygranej obowiązuje dla każdego zysku przekraczającego kwotę 2280 zł.

Oznacza to, że przekroczenie tej granicy przez graczy poskutkuje automatycznym odliczeniem 10-procentowego podatku od kwoty uzyskanej wygranej. Wartość 2280 zł odnosi się do jednego kuponu, a nie całości zaangażowania gracza w zakłady. Podatek obejmuje całą kwotę wygranej, a nie jedynie nadwyżkę ponad 2280 zł. Jeśli zatem nasza wygrana wyniesie 2281 zł, zapłacimy 10% od pełnej wartości, a nie od 1 zł.

Ponieważ wysokość wygranej na kuponie daje się łatwo ustalić przed jego zawarciem, można sobie zadać pytanie, czy jest możliwe zarządzanie kuponami w taki sposób, aby tej kwoty nigdy nie przekraczać. Teoretycznie tak, ale w praktyce jest to nieopłacalne. Wyjaśnijmy to na przykładzie.

Fortuna podatek od wygranej — przykład

Załóżmy, że obstawiamy kupon AKO na dwa mecze piłki nożnej po kursie 2.50 każdy, a stawka zakładu wynosi 1000 zł. Dla ułatwienia obliczeń nie będziemy tutaj brali pod uwagę podatku od kuponu, który w świecie rzeczywistym zostałby pobrany od wartości 1000 zł. Nasza przewidywana wygrana wyniesie zatem 6250 zł. Oznacza to, że przekroczyliśmy próg podatku od wygranej. Poprawne obstawienie kuponu AKO przyniesie 6250 zł wygranej, ale zostanie ona pomniejszona o 10%. Na rękę dostaniemy zatem 5625 zł.

Czy nie lepiej byłoby rozbić zakład na dwa oddzielne kupony, dzieląc także stawkę na pół? 500 zł x 2.50 przyniesie hipotetyczną wygraną 1250 zł. Dla dwóch kuponów łącznie będzie to zatem 2500 zł. Widać zatem, że bez zwiększenia stawki, próba uniknięcia w ten sposób podatku nie ma większego sensu. Tracimy bowiem bardzo dużo na wysokości wygranej, nawet tej pomniejszonej o podatek. Oczywiście zwiększanie stawki daje szansę na efektywne unikanie przekroczenia kwoty 2280 zł na jednym kuponie, bez kompromisów na sumie zysków. Jednak przynosi także dużo większą ekspozycję na ryzyko.

Podsumowując, nie tylko u bukmachera Fortuna podatek dla każdej wygranej nie jest możliwy do uniknięcia. Możesz wprawdzie tak dobierać stawki, aby na siłę zmieścić się w limicie 2280 zł wygranej na kuponie. Jednak pod względem strategicznym takie działanie ma mały sens dla zaawansowanych typerów, którzy chcą obstawiać na dużo większe kursy. Z podatkiem od wygranej należy się po prostu pogodzić, traktując go jako nieprzyjemny, lecz nieunikniony element zakładów bukmacherskich.

Gra bez podatku — na czym polega?

Skoro podatki odprowadzane są zawsze, jak to możliwe, że Fortuna oferuje swoim klientom tzw. Happy Hours, mówiąc otwarcie o grze bez podatku?

Już śpieszymy z wyjaśnieniem. Sformułowanie gra bez podatku Fortuna może być faktycznie mylące dla osób nieznających mechanizmów bukmacherskich. Mówiąc w skrócie — nikt tu nie pozbawi Urzędu Skarbowego źródła napływu darmowych pieniędzy. Fiskus swoje fundusze otrzyma zawsze, bez względu na nawet najbardziej chwytliwe deklaracje bukmacherów. Gra bez podatku oznacza jedynie transfer odpowiedzialności podatkowej od gracza na bukmachera.

Chociaż od stawki na kuponie podatek będzie pobrany, zwycięskie kupony Fortuna powiększy o 12%, co pokrywa kwotę zapłaconej wcześniej daniny. Gra bez podatku cieszy się dużym powodzeniem wśród graczy. Chyba nie ma typera, który nie doceniłby tak atrakcyjnej możliwości. Jednak dla bukmachera oznacza to duży koszt finansowy, dlatego gra bez podatku oferowana jest jako promocja okresowa, nie stała. W Fortunie przyjmuje ona postać Happy Hours, podczas których można obstawiać bez podatku na wybrane rynki zdarzeń. Warto pamiętać, że stała promocja powitalna jest dostępna z kodem promocyjnym Fortuna.


Jaki podatek należy zapłacić w Fortunie?
U wszystkich bukmacherów legalnie działających w Polsce, w tym także u bukmachera Fortuna podatek dzieli się na dwie kategorie. Pierwszy jest odliczany od wszystkich transakcji i wynosi on 12% stawki zakładu. Z kolei drugi podatek jest naliczony w przypadku wygranej, jeśli przekroczymy ustawową wartość 2280 zł na pojedynczym kuponie. Podatek ten wynosi 10 % przewidywanej wygranej.
Czy da się uniknąć podatku w Fortunie?
Tak, da się uniknąć, ale jedynie pierwszego. Udaje się to w momencie, kiedy bukmacher posiada lub wprowadza okazjonalnie grę bez podatku. Wtedy bukmacher kwotę opodatkowania bierze na siebie.