Oferta bukmacherów pełna jest różnych rynków. Dla wielu typerów już od pewnego czasu zdecydowanie ciekawszą opcją są bardziej szczegółowe opcje niż tylko wskazanie zwycięzcy. Jednym z rozwiązań jest obstawianie kartek w piłce nożnej. Obecnie znajdują się one w ofercie większości bukmacherów. Którego z nich wybrać do tego rynku oraz jak obstawiać kartki w piłce nożnej?

Kartki w piłce nożnej

W dzisiejszych czasach gracze oprócz popularnych zakładów na zwycięstwo lub liczbę bramek coraz częściej sięgają po inne alternatywne rodzaje zakładów, jakim są np. kartki w piłce nożnej. Jest to spowodowane ciekawością, urozmaiceniem, ale przede wszystkim chęcią znalezienia wartościowych typów, które pozwolą na wygranie kuponu.

Zakłady na żółte i czerwone kartki charakteryzują się tym, że analitycy, którzy wystawiają kursy na te zdarzenia, często nieprecyzyjnie oszacowują linie, a co za tym idzie - pozwala to na znalezienie wartościowych typów i wykorzystanie błędów oddsmakerów. W tego typu zakładach przydatna jest wiedza i doświadczenie. Zagraniczni, jak i polscy bukmacherzy posiadają w swoich ofertach różne pozycje związane z żółtymi i czerwonymi kartkami. W zestawieniu dominują zakłady takie, jak:

  • ogólna liczba kartek w piłce nożnej - mecz (over/under)
  • liczba kartek dla danej drużyny
  • handicapy kartek
  • który zespół otrzyma więcej kartek
  • czy w meczu zostanie pokazana czerwona kartka (TAK lub NIE)
  • który zawodnik otrzyma żółtą bądź czerwoną kartkę
  • pierwsza / ostatnia kartka w meczu (dla której drużyny)
  • kto otrzyma więcej kartek w pierwszej / drugiej połowie spotkania
  • przedział żółtych kartek w meczu (np. 1-3)
  • przedział czasowy pokazania pierwszej kartki w meczu piłki nożnej

Żółte kartki - na co zwracać uwagę?

Istnieje wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę przed dodaniem typu na kartki do swojego kuponu. Które z nich są szczególnie istotne?

  • Słabsze drużyny - statystyki potwierdzają, że gracze reprezentujący słabszy zespół najczęściej otrzymują w meczu więcej kartek. Jest tak, ponieważ są zmuszeni do licznych interwencji i popełniają sporo błędów w strefach boiska, gdzie prawdopodobieństwo otrzymania reprymendy od sędziego w postaci kartonika jest spore.
  • Liga - każda liga cechuje się innym stylem gry, który nie pozostaje bez znaczenia w kontekście średniej liczby pokazywanych kartek. Wśród dziesięciu lig, w których żółte kartki widzimy najczęściej, gości aż osiem krajów Ameryki Południowej. Stawkę uzupełniają liga ukraińska oraz popularna Serie A. Króluje liga boliwijska.
  • Ranga spotkania - spora liczba kartek pada w spotkaniach o wysoką stawkę, do których zaliczamy mecze derbowe, starcia o wyjście z grupy danych rozgrywek lub o awans do dalszej fazy, a także te pod koniec sezonu, kiedy zespoły walczą o utrzymanie lub wysoką lokatę w tabeli.
  • Typ rozgrywek - na międzynarodowych turniejach w meczach o większą stawkę często mamy do czynienia z mniejszą ich liczbą. Jest to spowodowane tym, że każdy kartonik może przyczynić się do absencji w następnym meczu i zawodnicy starają się grać zachowawczo i rozsądnie, nie wplątują się w dyskusje z sędziami, za co też grozi kara.
  • Taktyka - ten aspekt jest również bardzo istotny, jeśli analizujemy dany mecz pod kątem kartek. Jak pokazują statystyki, najłatwiej o kartki w bocznych strefach boiska, gdzie mamy do czynienia z szybkimi skrzydłowymi.
  • Pogoda - warunki atmosferyczne również mogą sporo zmienić w meczu. Jeżeli pada deszcz, to automatycznie piłka porusza się szybciej, a obrońcy często nie nadążając za napastnikiem i piłką, dopuszczając się taktycznych fauli. To samo mamy w przypadku spotkań, gdy nad głowami operuje słońce. Zawodnicy szybciej się męczą i najczęściej do sporej ilości fauli dochodzi w późniejszej fazie meczu.

Co oznacza żółta kartka w piłce nożnej?

Futbol bez przepisów i regulacji stanowiących o tym, co może, a czego nie może zawodnik na boisku popadłby w całkowity chaos. Dlatego też w przepisach widnieje zapis o możliwości ukarania zawodnika przez sędziego żółtą kartką. Piłkarz, któremu sędzia zdecydował się pokazać ten kartonik, zostaje oficjalnie upomniany. To ostrzeżenie, że drugie tego typu zagranie, bądź zachowanie będzie skutkowało wyrzuceniem z boiska.

Po otrzymaniu żółtej kartki zawodnik może kontynuować grę, jednak musi mieć świadomość, że wobec kolejnego złamania przepisów grozi mu druga żółta kartka i w konsekwencji czerwona, co skutkuje wyrzuceniem z boiska. Sytuacje, w których można otrzymać żółtą kartkę, są precyzyjnie określone przez przepisy gry. Za co zatem grozi upomnienie?

  • dokonanie niegroźnego faulu
  • wejście nieczysto w piłkę
  • zatrzymanie piłki ręką w dogodnej sytuacji bramkowej
  • uporczywe łamanie przepisy gry, lub celowe jej opóźnianie
  • nachalne sprzeciwianie się decyzjom sędziego, a w szczególności, w przypadku wulgarnych gestów
  • niesportowe zachowaniem względem innych zawodników
  • opóźnianie gry lub uniemożliwienie jej wznowienia
  • przerwania korzystnej akcji dla przeciwnika
  • zdjęcie koszulki lub podniesienie jej w celu zamanifestowania czegoś, ukazania podkoszulka zawierającego napisy, lub reklamę

Czerwona kartka w piłce nożnej

Czerwona kartka to najsurowszy wymiar kary, jaki arbiter spotkania może zastosować wobec zawodnika, lub członka sztabu szkoleniowego danego klubu. Oznacza ona natychmiastowe i niepodlegające dyskusji opuszczenie boiska przez zawodnika, który przewinił. Skutkuje to osłabienie drużyny, która od tej pory jest zmuszona kontynuować mecz w osłabieniu. Zasady gry w piłkę nożną nie uwzględniają możliwości zastąpienia go zmiennikiem.

Jeśli czerwoną kartką zostaje ukarany bramkarz, niemal zawsze trener decyduje się na zdjęcie jednego z piłkarzy z pola i zastąpienie go rezerwowym golkiperem. Jeśli takowego nie ma na ławce, między słupkami staje jeden z zawodników, w specjalnie przeznaczonym dla tego znaczniku.

Przepisy gry w piłkę nożną dokładnie precyzują sytuacje, w których piłkarz może zostać ukarany czerwoną kartką. Kara wykluczenia następuje gdy:

  • zawodnik dopuści się brutalnego faulu, który mógł skutkować kontuzją
  • piłkarz za pomocą faulu powstrzyma rywala przed zdobyciem bramki
  • zawodnik niebędący bramkarzem zapobiegnie zdobyciu gola przez przeciwnika za pomocą ręki
  • zawodnik popisze się wyjątkowo niesportowym zachowaniem
  • piłkarz skieruje obraźliwe i agresywne gesty w kierunku sędziego lub drugiego zawodnika
  • piłkarz otrzyma kolejną w meczu żółtą kartkę

Od kilku lat w piłce nożnej funkcjonuje system wideoweryfikacji, który niekiedy pomaga w podjęciu decyzji, czy w danej sytuacji zawodnikowi należy się żółta kartka. Bywa i tak, że sędzia zdecyduje się na pokazanie czerwonego kartonika, jednak po interwencji Var-u decyduje się na zmianę decyzji.

Czerwona kartka w piłce nożnej - ile nie gra?

Czerwona kartka niemal zawsze skutkuje zawieszeniem ukaranego nią zawodnika na kolejne spotkanie ligowe. Zasady różnią się jednak w przypadku otrzymania bezpośredniej kary bądź obejrzenia czerwonej kartki po zebraniu dwóch żółtych kartoników w jednym spotkaniu. W niektórych ligach w drugim przypadku zawodnik pauzuje jedynie w meczu, w którym został napomniany. Jest jednak już do dyspozycji trenera na kolejne spotkanie.

Bezpośrednia czerwona kartka przeważnie niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje, o których decyduje już komisja ligi. Ze względu na stopień przewinienia możliwe jest opuszczenie nawet kilku kolejnych spotkań. Zdarza się, że w przypadku ciężkich przewinień piłkarz zostaje ukarany nawet kilkoma meczami zawieszenia.

Wszystko zależy jednak od decyzji komisji arbitrażowej do spraw wykroczeń. Zdarza się, że kluby piłkarskie składają odwołania od kar nałożonych na zawodników. Niekiedy udaje im się osiągnąć sukces, a piłkarz zostaje zwolniony z odbywania kary zawieszenia.

Sędziowie a kartki w piłce nożnej

Najważniejszy czynnik pozostawiliśmy na koniec - jest to oczywiście praca sędziów. To od arbitra zależy, czy nasz zakład na kartki będzie wygrany, czy nie. Przepisy i normy przedstawia się na szkoleniach, jednak każdy sędzia jest tylko człowiekiem. Każdy ma inny styl sędziowania i po swojemu interpretuje niektóre sytuacje. W dzisiejszych czasach ułatwieniem jest system VAR, jednak nadal mimo jego pomocy mamy podczas meczów piłkarskich sporo kontrowersji.

Przy analizowaniu spotkań warto poszperać w Internecie i znaleźć informacje, jaki sędzia poprowadzi mecz i ile średnio pokazuje kartek (żółtych oraz czerwonych). Niektórzy arbitrzy są bardzo ostrzy i od początku widowiska starają się zapanować nad meczem, temperując ostre zapędy graczy kartkami.

Są jednak i tacy, którzy w większości przypadków pouczają zawodników, a do kieszeni sięgają w ostateczności. Wszystkie informacje na temat historii prowadzonych spotkań, średnią kartek na mecz i wiele innych statystyk znajdziemy z łatwością w Internecie.

Zakłady na kartki

BetfanPPosiada ofertę
FortunaPosiada ofertę
forBETBardzo dużo zakładów
STSJest


Na co zwracać uwagę typując żółte kartki w piłce nożnej?
Typując żółte kartki najlepiej zwrócić uwagę na rangę meczu, czyli czy to derby, czy może mecz o utrzymanie. Drugim aspektem jest na pewno sama liga. Doskonale wiemy, że w niektórych ligach drużyny bardzo zaostrzają grę, a w niektórych grają czysto.
Jaka jest rola sędziego w typowaniu żółtych kartek?
Sędziowie odgrywają kluczową rolę w tym rodzaju zakładów, ponieważ to do nich należy decyzja czy gracza ukarać, czy nie ukarać.