KARTKI W PIŁCE NOŻNEJ

W dzisiejszych czasach gracze oprócz popularnych zakładów na zwycięstwo lub liczbę bramek coraz częściej sięgają po inne alternatywne rodzaje zakładów, jakim są np. kartki w piłce nożnej. Jest to spowodowane ciekawością, urozmaiceniem, ale przede wszystkim chęcią znalezienia wartościowych typów, które pozwolą na wygranie kuponu. Zakłady na żółte i czerwone kartki charakteryzują się tym, że analitycy, którzy wystawiają kursy na te zdarzenia, często nieprecyzyjnie oszacowują linie, a co za tym idzie – pozwala to na znalezienie wartościowych typów i wykorzystanie błędów oddsmakerów. W tego typu zakładach przydatna jest wiedza i doświadczenie. Zagraniczni, jak i polscy bukmacherzy posiadają w swoich ofertach różne pozycje związane z żółtymi i czerwonymi kartkami. W zestawieniu dominują zakłady takie, jak:

  • ogólna liczba kartek w piłce nożnej – mecz (over/under),
  • liczba kartek dla danej drużyny,
  • handicapy kartek,
  • który zespół otrzyma więcej kartek,
  • czy w meczu zostanie pokazana czerwona kartka (TAK lub NIE),
  • który zawodnik otrzyma żółtą bądź czerwoną kartkę,
  • pierwsza / ostatnia kartka w meczu (dla której drużyny),
  • kto otrzyma więcej kartek w pierwszej / drugiej połowie spotkania,
  • przedział żółtych kartek w meczu (np. 1-3),
  • przedział czasowy pokazania pierwszej kartki w meczu piłki nożnej.

ŻÓŁTE KARTKI – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ

żółte kartki jak stawiać
Słabsze drużyny

Statystyki potwierdzają dość oczywistą tezę, że gracze reprezentujący słabszy zespół najczęściej otrzymują w meczu więcej kartek, ponieważ są zmuszeni do licznych interwencji i popełniają sporo błędów w strefach boiska, gdzie prawdopodobieństwo otrzymania reprymendy od sędziego w postaci kartonika jest spore. Często jednak jest tak, że drużyny, które potencjalnie są skazywane na sromotną porażkę, trafiają na gorszą dyspozycję faworyta, który wraz z upływem czasu będzie robił wszystko, żeby strzelić bramkę, a co za tym idzie – będzie narażony na groźne kontrataki. Frustracja drużyn lepszych, które stwarzają sobie coraz więcej sytuacji i nie mogą strzelić bramki, często również powoduje serię żółtych kartek po stronie faworytów.

Liga

Każda liga cechuje się innym stylem gry, który nie pozostaje bez znaczenia w kontekście średniej liczby pokazywanych kartek. Wśród dziesięciu lig, w których żółte kartki widzimy najczęściej, gości aż osiem krajów Ameryki Południowej. Stawkę uzupełniają liga ukraińska oraz popularna Serie A. Króluje liga boliwijska, w której średnia żółtych kartek na mecz wynosi ponad 6. Drugi biegun zdominowany jest przez rozgrywki azjatyckie – najmniej kartek pokazywanych jest w ligach z Wietnamu, Japonii i Korei Południowej.

Ranga spotkania

Spora liczba kartek pada w spotkaniach o wysoką stawkę, do których zaliczamy mecze derbowe, starcia o wyjście z grupy danych rozgrywek lub o awans do dalszej fazy, a także te pod koniec sezonu, kiedy zespoły walczą o utrzymanie lub wysoką lokatę w tabeli. W takich pojedynkach gorąco jest nie tylko na boisku, ale przede wszystkim na trybunach i poza nimi. Całość nakręcają dodatkowo media, a piłkarze w wywiadach często podkreślają wagę pojedynku. Do takich spotkań najczęściej powoływani są najbardziej doświadczeni sędziowie, jednak presja trybun i piłkarzy często może znacząco wpływać na decyzję. Jeśli arbiter nie zapanuje nad sytuacją i rozpęta się chaos, to najczęściej mogą posypać się kartki nawet za drobne faule. Oprócz spotkań obarczonych większym ciężarem gatunkowym, są też mecze ekip zaprzyjaźnionych, w których nikt nie chce na siłę nikomu zrobić krzywdy.

Podobnie sytuacja ma się w spotkaniach towarzyskich, chociaż niekiedy sparingi drużyn z państw np. Ameryki Południowej kończyły się sporą ilością kartek, więc nie da się dokładnie przewidzieć, jak do danego meczu podejdą sami piłkarze i trenerzy. W obstawianiu kartek warto też wziąć pod uwagę typ rozgrywek. Na międzynarodowych turniejach w meczach o większą stawkę często mamy do czynienia z mniejszą ich liczbą. Jest to spowodowane tym, że każdy kartonik może przyczynić się do absencji w następnym meczu i zawodnicy starają się grać zachowawczo i rozsądnie, nie wplątują się w dyskusje z sędziami, za co też grozi kara. Wielki turniej to kilka meczów, z których każdy jest bardzo istotny, dlatego nie można pozwolić sobie na spowodowanie bezsensownej nieobecności.

Taktyka

Ten aspekt jest również bardzo istotny, jeśli analizujemy dany mecz pod kątem kartek. Jak pokazują statystyki, najłatwiej o kartki w bocznych strefach boiska, gdzie mamy do czynienia z szybkimi skrzydłowymi. Jeżeli wiemy, że drużyna przeciwna posiada słabych bocznych obrońców, a rywale grają szybką i kombinacyjną grę, to istnieją duże szanse, że sędzia nie będzie wstrzymywał się od pokazywania żółtych kartoników.

Pogoda

Warunki atmosferyczne również mogą sporo zmienić w meczu. Jeżeli pada deszcz, to automatycznie piłka porusza się szybciej, a obrońcy często nie nadążając za napastnikiem i piłką, dopuszczając się taktycznych fauli. To samo mamy w przypadku spotkań, gdy nad głowami operuje Słońce i jest gorąco lub duszno. Zawodnicy szybciej się męczą i najczęściej do sporej ilości fauli dochodzi w późniejszej fazie meczu, kiedy wszelkie błędy trzeba korygować wślizgami i innymi niesportowymi metodami, żeby zatrzymać rywala.

Sędziowie a kartki w piłce nożnej

statystyki żółte kartki

Najważniejszy czynnik pozostawiliśmy na koniec – jest to oczywiście praca sędziów. To od arbitra zależy, czy nasz zakład na kartki będzie wygrany, czy nie. Przepisy i normy przedstawia się na szkoleniach, jednak każdy sędzia jest tylko człowiekiem. Każdy ma inny styl sędziowania i po swojemu interpretuje niektóre sytuacje. W dzisiejszych czasach ułatwieniem jest system VAR, jednak nadal mimo jego pomocy mamy podczas meczów piłkarskich sporo kontrowersji. Przy analizowaniu spotkań warto poszperać w Internecie i znaleźć informacje, jaki sędzia poprowadzi mecz i ile średnio pokazuje kartek (żółtych oraz czerwonych). Niektórzy arbitrzy są bardzo ostrzy i od początku widowiska starają się zapanować nad meczem, temperując ostre zapędy graczy kartkami. Są jednak i tacy, którzy w większości przypadków pouczają zawodników, a do kieszeni sięgają w ostateczności. Wszystkie informacje na temat historii prowadzonych spotkań, średnią kartek na mecz i wiele innych statystyk znajdziemy z łatwością w Internecie.

Zakłady na kartki:

W ofercie Betfanposiada ofertę
W ofercie Fortunyposiada ofertę
Na forbetbardzo dużo zakładów
u bukmachera STSJest

Na co zwracać uwagę typując żółte kartki w piłce nożnej? Typując żółte kartki najlepiej zwrócić uwagę na rangę meczu, czyli czy to derby, czy może mecz o utrzymanie. Drugim aspektem jest na pewno sama liga. Doskonale wiemy, że w niektórych ligach drużyny bardzo zaostrzają grę, a w niektórych grają czysto, wymieniając dużą ilość podań. Jaka jest rola sędziego w typowaniu żółtych kartek? Sędziowie odgrywają kluczową role w tym rodzaju zakładów, ponieważ to do nich należy decyzja czy gracza ukarać, czy nie ukarać. Jeden sędzia pozwala na twardą grę, jak chociażby w Anglii, a drugi nie pozwala i każde ostre zagranie nagradza żółtą kartką.