JAK OBSTAWIAĆ KARTKI W PIŁCE NOŻNEJ?

30 listopada 2018

W dzisiejszych czasach gracze oprócz popularnych zakładów na zwycięstwo lub liczbę bramek coraz częściej sięgają po inne alternatywne rodzaje zakładów. Jest to spowodowane ciekawością, urozmaiceniem, ale przede wszystkim chęcią znalezienia wartościowych typów, które pozwolą na wygranie kuponu. Zakłady na żółte i czerwone kartki charakteryzują się tym, że firmy bukmacherskie i analitycy, którzy wystawiają kursy na te zdarzenia ,często źle oszacowują linię i nie przykładają się w takim stopniu jak w przypadku innych zdarzeń, a co za tym idzie, pozwala to dobrym typerom na znalezienie perełek i wykorzystanie błędów oddsmakerów. Niestety w tego typu zakładach również potrzebny jest ogrom wiedzy i doświadczenie, a w bukmacherce nic nie przychodzi łatwo. Zagraniczni, jak i polscy bukmacherzy posiadają w swoim ofertach bardzo rozbudowane pozycje, związane z żółtymi i czerwonymi kartkami. Przejrzeliśmy sporo firm bukmacherskich i ich oferty i na podstawie tego możemy wymienić jakie rodzaje zakładów towarzyszą przy obstawianiu kartek:
– ogólna liczba kartek w meczu.
– liczba kartek w meczu w postaci handicapu na daną drużynę (np. Wisła Kraków -1,5 ŻK).
– który zespół otrzyma więcej kartek.
– czy w meczu zostanie pokazana czerwona kartka (TAK lub NIE).
– który zawodnik otrzyma żółtą, bądź czerwoną kartkę.
– pierwsza i ostatnia kartka w meczu.
– kto otrzyma więcej kartek w pierwszej/drugiej połowie spotkania.
– przedział żółtych kartek (np. 1-3).
– czas pierwszej kartki w meczu.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS OBSTAWIANIA KARTEK

Słabsze drużyny

Statystyki potwierdzają tą bardzo prostą tezę, że gracze reprezentujący słabszy zespół najczęściej otrzymują w meczu więcej kartek, ponieważ są zmuszeni do większej ilości interwencji i popełniania błędów w strefach boiska, gdzie prawdopodobieństwo otrzymania reprymendy od sędziego w postaci kartonika jest spore. Często jednak jest tak, że drużyny, które potencjalnie są skazywane na sromotną porażkę, trafią na gorszą dyspozycję faworyta, który wraz z upływem czasu będzie robił wszystko, żeby strzelić bramkę, a co za tym idzie, będzie narażony na groźne kontrataki. Frustracja drużyn lepszych, które stwarzają sobie coraz więcej sytuacji narasta i z powodu nerwów zawodnicy mogą łapać kartki za głupie faule.

Liga

Od dawien dawna wiadomo, że każda liga cechuje się inną grą, a piłkarze mają różne charaktery. Pod tym względem w Europie królują państwa na Bałkanach, gdzie nie tylko w piłce nożnej dochodzi do ostrych starć, a trybuny podgrzewają całą atmosferę podczas meczu. Poza tymi mniej popularnymi ligami nie możemy nie wspomnieć o Hiszpanii, Portugalii, czy Włoszech, gdzie sędziowie rozdają najwięcej kartek. Wśród lig o najmniejszej liczbie kartek należą: Bundesliga, Premier League.

Ranga spotkania

Jak na pewno każdy się domyśla, najwięcej kartek pada właśnie w spotkania o dużą stawkę, do których zaliczamy mecze derbowe, mecze o wyjście z grupy lub do dalszej fazy i te pod koniec sezonu, kiedy zespoły walczą o utrzymanie lub jak najlepszą lokatę w tabeli. W takich pojedynkach gorąco jest nie tylko na boisku, ale przede wszystkim na trybunach i poza nimi. Przed takimi spotkaniami całość nakręcają dodatkowo media, a piłkarze w wywiadach często podkreślają wagę pojedynku. Do takich spotkań najczęściej powoływani są najbardziej doświadczeni sędziowie, jednak presja trybun i piłkarzy często można znacząco wpływać na decyzję i jeśli arbiter nie zapanuje nad sytuacją i rozpęta się chaos, to bardzo często mogą posypać się kartki nawet za drobne faule. Oprócz spotkań obarczonych większym ciężarem gatunkowym są też mecze ekip zaprzyjaźnionych, w których nikt nie chce na siłę nikomu zrobić krzywdy, a na trybunach trwa „piknik”. Podobna sytuacja jest w spotkaniach towarzyskich, chociaż na przestrzeni lat mecze towarzyskie państw np. Ameryki Południowej kończyły się sporą ilością kartek, więc nie da się dokładnie przewidzieć, jak do danego meczu podejdą sami piłkarze i trenerzy. W obstawianiu kartek warto też wziąć pod uwagę typ rozgrywek. Na międzynarodowych turniejach w meczach o większą stawkę często mamy do czynienia z mniejszą ilością kartek. Jest to spowodowane tym, że każdy kartonik może przyczynić się do absencji w następnym meczu i zawodnicy starają się grać zachowawczo i rozsądnie, nie wplątują się w dyskusje z sędziami, za co też grozi kara. Wielki turniej to kilka meczów, z których każdy jest bardzo istotny.

Taktyka

Ten aspekt jest również bardzo istotny, jeśli analizujemy dany mecz pod kątem kartek. Jak pokazują statystyki najłatwiej o kartki w bocznych strefach boiska, gdzie mamy do czynienia szybkimi skrzydłowymi. Jeżeli wiemy, że drużyna przeciwna posiada słabych obrońców właśnie w tej strefie murawy, a rywale grają szybka i kombinacyjną grę to mamy dużą szansę, że sędzia nie będzie się wstrzymywał od pokazywania żółtych kartoników.

Faza sezonu

Jak już wspominałem wcześniej odnośnie do rangi spotkania, sporo kartek pada pod koniec sezonu, kiedy to drużyny walczą o jakieś cele, awanse i tak dalej. Statystyki ukazują również fakt, że znacznie więcej kartek sędziowie pokazują we wczesnej fazie sezonu, kiedy to zawodnicy są wypoczęci i wracają z urlopów i są głodni gry. W pierwszych kolejkach nikt nie myśli o konsekwencjach i ewentualnych wykluczeniach w kolejnych spotkaniach, w przypadku zbyt dużej ilości kartek. Jeśli gramy zakłady na kartki w końcówce sezonu to trzeba brać też pod uwagę, czy dany zespół gra o coś i czy niektórzy piłkarze będą odchodzić z klubu, wówczas wiadomo, że nie będą narażać się na niepotrzebne kontuzje i nie będą się forsować.

Pogoda

Pogoda również może sporo namieszać w meczu. Jeżeli pada deszcz, to automatycznie piłka porusza się szybciej, a obrońcy często nie nadążając za napastnikiem i piłką, dopuszczają się taktycznych fauli. To samo mamy w przypadku spotkań, gdy nad głowami operuje słońce, jest gorąco lub duszno. Zawodnicy szybciej się męczą i najczęściej do sporej ilości fauli dochodzi w późniejszej fazie meczu, kiedy wszelkie błędy trzeba korygować wślizgami i innymi niesportowymi metodami, żeby zatrzymać rywala.

Sędziowie

Najważniejszy czynnik zostawiłem na koniec, czyli praca sędziów. To od arbitra zależy, czy nasz zakład na kartki będzie wygrany, czy nie. Przepisy i normy są jasno przedstawiane na szkoleniach, jednak każdy sędzia jest tylko człowiekiem, każdy ma innych charakter i inaczej interpretuje niektóre sytuacje. W dzisiejszych czasach ułatwieniem jest system var, jednak nadal mamy sporo kontrowersji. Przy analizowaniu meczów warto poszperać w internecie i znaleźć informacje, jaki sędzia poprowadzi mecz i ile średnio pokazuje kartek (żółtych i czerwonych). Są sędziowie bardzo ostrzy, którzy od początku meczu starają się zapanować nad spotkaniem i temperują ostre zapędy graczy kartkami. Są jednak tacy, którzy w większości pouczają zawodników, a do kieszeni sięgają w ostateczności. Wszystkie informacje na temat historii prowadzonych spotkań, średnią kartek na mecz i wiele innych statystyk znajdziemy z łatwością w Internecie.

Subksrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze
0
Chcesz zostawić komentarz?x
()
x