Sport zna wiele historii, kiedy to skazywany na porażkę zawodnik lub drużyna nagle odwraca losy spotkania i zwycięża. Właśnie za zwycięstwa słabszych nad faworytami najbardziej kochamy sport, choć często bukmacherzy mają na ten temat odrębne zdanie. W dzisiejszym sporcie wygrywają głównie najbogatsi, jednak pojęcie underdog nadal jest w użyciu. No bo jak inaczej określić pierwsze zwycięstwo Igi Świątek w turnieju wielkoszlemowym French Open w 2020 roku?
Underdog – co to znaczy?
Zanim przejdziemy do sposobów typowania, przybliżymy sobie to pojęcie. W jaki sposób najprościej wyjaśnić sformułowanie underdog? Bukmacher ustala kurs na zwycięstwo danej drużyny lub zawodnika. Tymczasem w Twojej opinii nie jest ono takie pewne i uważasz, że przeciwnik zbyt szybko skazany został na porażkę. Dlatego obstawiasz na przekór kursom.
Dlaczego warto obstawiać w ten sposób? Wielu graczy przekonują bardzo wysokie kursy na zwycięstwo danego zawodnika lub drużyny. Za postawioną złotówkę często wygrać można przynajmniej dwie lub więcej, jednak ryzyko przegranej również jest wysokie. Typowanie underdogów zaleca się tylko w sytuacji, jeśli kurs jest wyższy niż 2.30 przy dwóch możliwych rezultatach lub 3.40 przy trzech.
Gdzie zobaczyć underdog w piłce nożnej?
Nie każda liga jest odpowiednia, żeby szukać w niej drużyn typu underdog. Piłka nożna w wydaniu ekstraklasowym lub międzynarodowym obserwowana jest przez wiele milionów graczy i specjalistów. Tu trudno o jakimś niedoszacowaniu ze strony legalnego bukmachera. Dlatego typów underdog lepiej szukać w niższych ligach. Znakomicie nadają się do tego trzecie ligi włoskie, czy hiszpańskie, których wydarzenia można obstawiać także w naszym kraju. Równie interesujące są spotkania niższych lig południowoamerykańskich. Nie warto natomiast grać naszej 1 Ligi i Ekstraklasy, ponieważ rodzimy bukmacher z reguły znakomicie orientuje się w wydarzeniach na własnym podwórku.
Jak obstawiać underdog w innych dyscyplinach?
Jeśli szukasz typów do obstawiania, tenis jest dyscypliną, w której możesz odnaleźć wiele interesujących wydarzeń. Wspomniany już turniej French Open i Iga Świątek nie są najlepszym przykładem. Lepiej szukać underdogów w turniejach niższej rangi. W jakich innych dyscyplinach warto ich szukać? Koszykówka, hokej, czy żużel to ciekawe dyscypliny, w których nawet bukmacherzy mogą nie doszacować uczestników. Tu także powinieneś jednak skupić się na rozgrywkach niższych lig.
Zobacz też: Gdzie oglądać US Open
Jak typować underdog?
Obstawianie drużyn lub zawodników z mianem underdog to niełatwe zadanie. Najczęściej wymaga sporego doświadczenia w dziedzinie bukmacherki i nie jest polecane osobom początkującym. Wymagana jest tu dogłębna wiedza, zdobywanie informacji, a także sporo czasu na znalezienie odpowiedniego wydarzenia z zespołem typu underdog. Bukmacher także zajmuje się szukaniem takich drużyn i jeśli znajdzie odpowiednie argumenty, obniża kurs. Jednak jego czasowa niewiedza lub kiepskie oszacowanie możliwości jest szansą dla Twojej intuicji. Nie nastawiaj się na szukanie underdoga. Jeśli nie rzuci Ci się w oczy odpowiednie wydarzenie, zaniechaj szukania i zagraj normalny kupon.
W jakiej dyscyplinie najkorzystniej obstawiać underdogi? W naszym kraju najczęściej robi się to w piłce nożnej. Szanse na typy underdog znajdziesz nie w wynikach meczu czy jego rezultacie. Spróbuj pójść dalej i obstawić strzelenie bramki do przerwy lub ilość żółtych kartek. Jeszcze większe szanse na znalezienie odpowiedniego kursu masz w sytuacji, kiedy obstawiasz w trakcie trwania meczu kolejnego strzelca bramki lub inne wydarzenia.
Nie obstawiaj na jednym kuponie regularnej gry i typów underdog. Bukmacher z reguły nie ogranicza ilości kuponów, jakie możesz zagrać jednocześnie. Jeśli znalazłeś interesujący kurs, postaw go na oddzielnym kuponie i ewentualnie podeprzyj pewniakiem dla poprawy kursu. Kilkukrotne przebicie stawki będzie wystarczającą nagrodą za Twoją pracę. Jeśli postawisz typ underdog razem z innymi wydarzeniami, szansa na wygraną gwałtownie spada.