Terminem underdog określamy zespół, zawodnika lub drużynę, która w teorii jest słabsza, a jej szanse na zwycięstwo szacowane na dużo niższe od rywala. Oczekujemy od niej zwyczajnie porażki. Słowo underdog swoje znaczenie czerpie z języka angielskiego i oznacza słabszego. W języku polskim przeniknęło już na tyle do świadomości jego użytkowników, spopularyzowane dodatkowo przez użytkowników zakładów bukmacherskich, że postrzegane jest jako integralna część naszego języka użytkowego.

Underdog - co to znaczy?

W jaki sposób najprościej wyjaśnić sformułowanie underdog? W języku polskim termin ten jest stosowany w mowie potocznej w odniesieniu do osoby, drużyny lub organizacji, której szanse na zwycięstwo lub sukces są niewielkie, a przeciwnik ma wyraźną przewagę. Niejednokrotnie w sporcie zdarza się, że skazywany na porażkę jest w stanie zaskoczyć mocniejszego przeciwnika dzięki odwadze, determinacji i umiejętnościom.

Underdog po polsku

W języku polskim, słowa underdog używa się coraz częściej. Jego polskie odpowiedniki to np. "słabeusz", "ktoś na przegranej pozycji", "przegrany z góry". W pewnych kontekstach można również użyć słowa "czarny koń" lub "nieoczekiwany zwycięzca", aby opisać drużynę lub zawodnika, który pomimo swojego słabszego statusu, odnosi zwycięstwo. Należy jednak przyznać, że nie ma idealnego odpowiednika słowa underdog w języku polskim. Zastępują je zazwyczaj wyrażenia składające się z przynajmniej dwóch słów.

Tłumaczeniem underdog z angielskiego jest słowo "bezradny". Jego angielskim synonimem jest wyrażenie hopless, czyli opuszczony, niechroniony, bezsilny, niezdolny, bezużyteczny. Wiąże się to niejako z drużyną, bądź zawodnikiem, który przystępuje do rywalizacji w takiej właśnie roli. Z uwagi na nasz sposób postrzegania go, nie przewidujemy, żeby miał szansę wygrać. Stąd też wyrażenie underdog.

Przykłady zastosowania zwrotu underdog

W kontekście sportu, bądź polityki, słowo underdog jest wykorzystywane nader często. Jako że nie ma ono idealnego odpowiednika w języku polskim, określamy tym mianem zespół lub zawodnika, którego szanse na zwycięstwo oceniane są dużo niżej, od rywala. Przykładowo: "West Ham nie ma zbyt wielkich szans wygrać z Manchesterem United. Ciekawe jak poradzi sobie underdog." Również w przypadku wyborów  możemy wykorzystywać termin underdog. "Sławomir Mentzen mógłby wystartować w wyborach prezydenckich. Jestem ciekawy, na ile głosów mógłby liczyć taki underdog".

Underdog w bukmacherce

W bukmacherce termin "underdog" wykorzystuje się powszechnie. Tym mianem określamy drużynę lub zawodnika, którego szanse na zwycięstwo są uważane za mniejsze niż szanse przeciwnika. Bukmacher ustala kurs na zwycięstwo danej drużyny lub zawodnika. Tymczasem w Twojej opinii nie jest ono takie pewne i uważasz, że przeciwnik zbyt szybko skazany został na porażkę. Dlatego obstawiasz na przekór kursom. Dlaczego warto obstawiać w ten sposób?

Wielu graczy przekonują bardzo wysokie kursy na zwycięstwo danego zawodnika lub drużyny. Za postawioną złotówkę często wygrać można przynajmniej dwie lub więcej, jednak ryzyko przegranej również jest wysokie. Typowanie underdogów zaleca się tylko w sytuacji, jeśli kurs jest wyższy niż 2.30 przy dwóch możliwych rezultatach lub 3.40 przy trzech.

Gdzie zobaczyć underdog w piłce nożnej?

Nie każda liga jest odpowiednia, żeby szukać w niej drużyn typu underdog. Piłkę nożną w wydaniu ekstraklasowym lub międzynarodowym obserwuje wielu milionów graczy i specjalistów. Tu trudno o jakimś niedoszacowaniu ze strony bukmachera. Dlatego typów underdog lepiej szukać w niższych ligach. Gdzie jeszcze warto szukać underdogów?

  • W niższych ligach w najpopularniejszych krajach Europejskich
  • W ligach piłkarskich Ameryki Południowej
  • W egzotycznych ligach piłkarskich w Azji

Znakomicie nadają się do tego trzecie ligi włoskie, czy hiszpańskie, których wydarzenia można obstawiać także w naszym kraju. Równie interesujące są spotkania niższych lig południowoamerykańskich. Nie warto natomiast grać naszej 1 Ligi i Ekstraklasy, ponieważ rodzimy bukmacher z reguły znakomicie orientuje się w wydarzeniach na własnym podwórku.

Jak obstawiać underdog w innych dyscyplinach?

Jeśli szukasz typów do obstawiania, w naszej zakładce Typy Dnia, znajdziesz wiele propozycji typów na tenis Jest on dyscypliną, w której możesz odnaleźć wiele interesujących wydarzeń. Najlepiej szukać underdogów w turniejach niższej rangi. W jakich innych dyscyplinach warto ich szukać? Koszykówka, hokej, czy żużel to ciekawe dyscypliny, w których nawet bukmacherzy mogą nie doszacować uczestników. Tu także powinieneś jednak skupić się na rozgrywkach niższych lig.

Jak typować underdog?

Obstawianie drużyn lub zawodników z mianem underdog to niełatwe zadanie. Najczęściej wymaga sporego doświadczenia w dziedzinie bukmacherki i nie jest polecane osobom początkującym. Wymagana jest tu dogłębna wiedza, zdobywanie informacji, a także sporo czasu na znalezienie odpowiedniego wydarzenia z zespołem typu underdog. Bukmacher także zajmuje się szukaniem takich drużyn i jeśli znajdzie odpowiednie argumenty, obniża kurs. Jednak jego czasowa niewiedza lub kiepskie oszacowanie możliwości jest szansą dla Twojej intuicji. Nie nastawiaj się na szukanie underdoga. Jeśli nie rzuci Ci się w oczy odpowiednie wydarzenie, zaniechaj szukania i zagraj normalny kupon.

Najważniejsze zasady typowania underdogów:

  • Obstawiaj underdogi, gdy kursy na faworytów są przecenione
  • Nie obstawiaj na jednym kuponie pewniaków i underdogów
  • Przed obstawianiem underdogów sprawdź jaka jest motywacja w obu zespołach

W jakiej dyscyplinie najkorzystniej obstawiać underdogi? W naszym kraju najczęściej robi się to w piłce nożnej. Szanse na typy underdog znajdziesz nie w wynikach meczu czy jego rezultacie. Spróbuj pójść dalej i obstawić strzelenie bramki do przerwy lub ilość żółtych kartek. Jeszcze większe szanse na znalezienie odpowiedniego kursu masz w sytuacji, kiedy obstawiasz w trakcie trwania meczu kolejnego strzelca bramki lub inne wydarzenia.

Bukmacher z reguły nie ogranicza ilości kuponów, jakie możesz zagrać jednocześnie. Jeśli znalazłeś interesujący kurs, postaw go na oddzielnym kuponie i ewentualnie podeprzyj pewniakiem dla poprawy kursu. Kilkukrotne przebicie stawki będzie wystarczającą nagrodą za Twoją pracę. Jeśli postawisz typ underdog razem z innymi wydarzeniami, szansa na wygraną gwałtownie spada.


Kim są underdogi?
Underdogi to drużyny, które są skazywane przez bukmacherów na porażkę już przed meczem. Wtedy kursy na "skazane" drużyny są bardzo wysokie, z czego korzystają gracze.
Czy granie na Underdogów jest opłacalne?
Wszystko tak naprawdę zależy od gracza. Doskonale wiemy, że w sporcie bardzo często spotykamy niespodzianki, ale jednak kluczowym elementem jest trafny dobór underdoga. Z tego powodu ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.