Typy Tenis – Jak analizować?

0
Typy tenis

Typy tenis znajdziecie w zakładce Typy Dnia

Utworzyliśmy coś w stylu podstaw pisania analiz – głównie dla tych, którzy zaczynają przygodę z bukmacherką lub mają problem z tym jak zacząć pisać pierwsze analizy tenisowe oraz co brać pod uwagę obstawiając tę dyscyplinę. Analiza meczów tenisa – co powinna zawierać?

 • Najpierw podstawowe informacje czyli miejsce rozgrywania turnieju (kraj), ranga (szlem, 1000, 500, 250, challenger itd.). Bardzo ważna jest również nawierzchnia (trawa, hard, cegła) i czy mecz rozgrywany jest w hali czy na otwartym powietrzu;
 • Warto obejrzeć ostatnie spotkania omawianych zawodników i określić czy ich forma ma tendencję wzrostową czy też zawodnik gra coraz słabiej. Kluczem jest często forma serwisowa oraz ilość niewymuszonych błędów;
 • Przedstawienie formy zawodników z ostatnich spotkań i tygodni czyli jak grali i z kim wygrywali/przegrywali oraz najlepiej w jakich okolicznościach (informacje o postawie zawodnika oraz urazach/kontuzjach są bardzo cenne);
 • Kraj pochodzenia zawodników. Jest to ważne przy gospodarzach – granie pod nich także jest sposobem gry, ale trzeba mieć do tego odpowiednią wiedzę i wyczucie. Są turnieje, gdzie gospodarze grają wyjątkowo dobrze, a fanatyczni kibice bardzo ich napędzają, a przy okazji demotywują rywali. Lecz również trzeba pamiętać, że niektórych „zjada” presja przed własną publiką! Przykładem są zawodnicy z krajów Ameryki Łacińskiej lub Bałkańskich;
 • Kondycja mentalna zawodników, czyli to co jest najważniejsze w zawodowym sporcie – są zawodnicy mocni mentalnie, ale spora część potrafi się „zagotować” w kluczowych momentach meczu albo od początku mają olewające podejście do spotkania, np. Janowicz, Fognini, Paire i wielu innych. Takich zawodników warto obserwować na live i próbować wykorzystać zły wpływ nerwów na ich grę.
 • H2H czyli bezpośrednie pojedynki. Warto tę statystykę brać pod uwagę, gdy zawodnicy grali ze sobą minimum 3 razy, a ich mecze odbywały się stosunkowo niedawno, czyli powiedzmy do dwóch lat wstecz. Jest sporo par zawodników, gdzie jeden ma patent na drugiego np. Djokovic na Monfilsa lub dany zawodnik przegrywa większość spotkań z zawodnikami leworęcznymi albo też gracz ma patent na zawodników z jednoręcznym backhandem np. Nadal przez wiele lat (*w tym sezonie wyjątkowo przegrywa z Rogerem).

Sprawdź również czym jest KRECZ w tenisie

 • W każdym sporcie warto obserwować ruchy kursów (spadki), co zawsze jest przesłanką i daje do myślenia, ale sam spadek to żaden argument. Często oznacza po prostu tzw. „masówkę”, czyli wielu graczy gra ten typ tylko z powodu większej popularności danej drużyny/zawodnika.
 • Historia danego turnieju. Konkretni zawodnicy często mają swoje ulubione turnieje, gdzie grają najlepiej i często osiągają najlepsze wyniki w sezonie np. Victor Estrella wygrywa turniej w Quito, Kei Nishikori zawsze gra świetnie w Memphis, Roger Federer w Halle, a Rafael Nadal na Roland Garros – można by wymieniać jeszcze więcej;
 • Warto także wiedzieć, który zawodnik ma tendencję do „sprzedawania” meczów lub „tankowania”. Przebiegi niektórych spotkań są co najmniej dziwne i warto takich zawodników omijać lub grać przeciwko nim – jednak taka wiedza przychodzi z doświadczeniem. Kilku zawodników obecnie grających są podejrzani o niesportową postawę, a jeszcze inni zostali już ukarani, np. Troicki, Cecchinato, Kicker.
 • Dodatkowym wątkiem są zawodnicy kontuzjogenni, na których trzeba zwracać uwagę przy stawianiu, np. Lajovic, Kyrgios, Dolgopolov, Almagro, Janowicz itd.
 • Inne dodatkowe informacje/ciekawostki są zawsze na plus dla was i pokazują, że interesujecie się daną dyscypliną, a mogą być kluczowe w rozstrzygnięciu Waszego typu, czyli dany zawodnik/zawodniczka bierze ślub lub nawet śmierć bliskiej osoby – takie sytuacje mogą mieć wpływ na grę. W tej dyscyplinie gra jeden zawodnik (lub dwóch w przypadku Debla). W piłce nożnej zmienia się tego zawodnika i często jest po kłopocie, drużyna dalej walczy. Typy na tenis są specyficzne, gorszy dzień jednego zawodnika to gorszy dzień całej drużyny (lub 50% drużyny w przypadku Debla). Dlatego te mecze analizuje się zdecydowanie inaczej.
 • Przedstawienie zawodników – wiek, doświadczenie i dokonania (głównie nieobowiązkowe informacje poboczne);
 • Pamiętajcie o podstawie czyli ranking nie gra, a liczy się forma i miejsce oraz wszystko to co zostało opisane wyżej.

Analiza meczów tenisa by Tenis by Dawid. Osoba od wielu lat mocno interesująca się rozgrywkami tenisowymi. Sam również grywa w turniejach amatorskich.

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o