Być może pojęcie fixy bukmacherskie nie jest znane szerokiej publiczności, jednak o ustawianiu meczów słyszał chyba każdy pasjonat sportowych rozgrywek. Czym więc są tzw. fixy bukmacherskie? Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje o tym zjawisku.

Czym są fixy bukmacherskie?

Określenie fixy pochodzi z języka angielskiego i znaczy właśnie ustalanie lub ustawianie. Fixy mecze traktują jako pole do nieuczciwego wzbogacenia. Ich mechanizm pozostaje zawsze taki sam tj. zakulisowe ustalanie wyniku spotkania, zanim w ogóle się odbyło. Jednak w niektórych przypadkach, kiedy występujące fixy mecze są w trakcie trwania, dopiero „nagła potrzeba” uruchamia decyzję o ustawieniu wyniku.

Zasady, w oparciu o które funkcjonują ustawki bukmacherskie, pozostają niezmienna od wielu lat. Chodzi o uzyskiwanie ponadprzeciętnych zysków z tytułu insiderskiej wiedzy o wyniku meczu jeszcze przed jego rozpoczęciem. Jeśli wiemy na 100%, która drużyna zwycięży, możemy obstawić ogromną pulę środków na zakład bukmacherski. W normalnym świecie taka pewna wiedza nie istnieje.

Można jednak z góry opłacić drużynę / zawodnika, który pozwoli sobie na przegraną, aby osoby obstawiające daną rozgrywkę w nieuczciwy sposób osiągnęły potężne korzyści. Zakłady bukmacherskie na ustawione mecze są tym skuteczniejsze, im większy kurs na kuponie. Jeśli spotkanie, na którym mają zastosowanie fixy, odbywa się z wyłonieniem jednoznacznego faworyta, wówczas kurs na drużynę przeciwną jest z reguły bardzo wysoki.

Co zatem stoi na przeszkodzie, aby opłacić faworyta i skłonić go do zamierzonej porażki? Sport to nie tylko zdrowa rywalizacja i piękne emocje. To także biznes na masową skalę, a tam, gdzie przepływają ogromne pieniądze, pojawiają się osoby pragnące w nieuczciwy sposób zgarnąć ich część dla siebie. Ustawki bukmacherskie wzbudzają ogromne zainteresowanie. Nic dziwnego - świat wielkich finansów zawsze przykuwa uwagę, a najbardziej efektowne machlojki stanowią dobry materiał na pierwsze strony gazet.

Jednak czy ustawione mecze mają jakikolwiek wpływ na strategię gry u bukmacherów? Czy zakłady na ustawione mecze stanowią częsty element środowiska bukmacherskiego, czy są raczej zdarzeniem o minimalnym zasięgu? Czy jest możliwe wytropienie fixów na wykresach kursowych w serwisie bukmacherskim, czy raczej pozostaje to dziełem przypadku? Odpowiemy sobie na te pytania w poniższym tekście.

Zakłady na ustawione mecze: kto na tym korzysta?

Bardzo częstą sytuacją jest ustawianie meczów z inicjatywy samych zawodników. Jest to przykład wiedzy insiderskiej najwyższego poziomu, gdyż mało kto ma dostęp do przekonań i motywacji samego sportowca. Patrząc z zewnątrz, wydaje się to logiczne. Mając wszelkie możliwe środki wpływające na wynik spotkania, pojedynczy zawodnik może dosyć swobodnie kształtować jego wynik, szczególnie jeśli jest wyraźnie lepszy od swojego oponenta.

Ustawki bukmacherskie ze strony sportowca wykorzystują zazwyczaj osoby trzecie działające w porozumieniu, dokonujące zakupu kuponu w imieniu zawodnika. Ma to na celu minimalizację ryzyka wykrycia nieuczciwej praktyki przez świat zewnętrzny. Jeśli faworyt przegrywa, a jego wspólnik dokonuje zakładu na oponenta po wysokim kursie, zyski mogą okazać się gigantyczne. Dużo trudniej jest manipulować wynikami piłki nożnej czy innych dyscyplin zespołowych.

Najwięcej znanych przykładów na ustawki bukmacherskie dotyczy wprawdzie piłki nożnej, jednak należy pamiętać, że jest to sport cechujący się największą popularnością na świecie, największą liczbą rozgrywek i lig lokalnych. Jednak korupcja całej drużyny wraz z zapleczem trenerskim wymaga podejścia systemowego, a także ogromnego kapitału na taką „inwestycję”. Dlatego fixy bukmacherskie na mecze piłki nożnej są popularną praktyką organizacji mafijnych, szczególnie we Włoszech czy niektórych państwach Ameryki Łacińskiej.

Oczywiście nie tylko sami zawodnicy lub trenerzy mają wpływ na wynik spotkania. Nie można zapominać o osobie sędziego, który też ma w tej sprawie wiele do powiedzenia. Korupcja sędziowska pozostaje dużo trudniejsza do wykrycia, co jest zarazem pokusą do oferowania tym osobom sowitych wynagrodzeń za „właściwe” prowadzenie spotkania.

Dlaczego fixy bukmacherskie wciąż mają się dobrze?

Fixy bukmacherskie nie są dziś tak powszechne, jak kilkadziesiąt lat temu. Ma to związek z wysoką wykrywalnością tego typu działań i sporymi konsekwencjami dla drużyn/zawodników, którzy na nie się decydują. Jednak nie oznacza to, że proceder na ustawki bukmacherskie przestał istnieć. Co jakiś czas pojawiają się nowe afery, związane z wykryciem ustawionych spotkań na różnych szczeblach. Przyczyna pozostaje oczywista. Zyski finansowe kuszą coraz to nowe osoby, które zdolne są zaryzykować nawet utratę wolności, w zamian za obietnicę życia w luksusach po jednorazowym „strzale”.

Czy można stwierdzić, że fixy bukmacherskie wciąż są stałym elementem wpływającym na wyniki wielu spotkań? Uważamy, że nie. Jednak właśnie w tym tkwi ich zagrożenie. Pozostając w cieniu, osoby wykonujące fixy bukmacherskie zwiększają swoje szanse na uniknięcie wykrycia.

Stosując fixy mecze należy starannie selekcjonować, znając od podszewki motywacje zespołu i jego podatność na korupcję. Działanie na małą skalę, często także w ramach mniej popularnych lig, pozwala mafiom czy wpływowym jednostkom na stabilne czerpanie zysków z zaangażowania kapitału w zakłady na ustawiane mecze.

Jakie są najbardziej znane przykłady na fixy bukmacherskie?

Sztandarowym przykładem ustawionego meczu jest spotkanie w ramach ligi brazylijskiej z 2009 roku. Grały wówczas przeciwko sobie zespoły Viana i Chapadinha. Mecz zakończył się zwycięstwem Viany i wynikiem 11:0. Już sama liczba goli budzi podejrzenia, jednak fakt, że ostatnie 9 bramek padło na 10 minut przed końcowym gwizdkiem, nie pozwala uznać tego za przypadek.

W tym spotkaniu chodziło o awans do wyższej ligi, który był warunkowany także wynikiem spotkania rozgrywającego się w tym samym czasie. Inny zespół na 10 minut przed końcem meczu Viana - Chapadinha wygrał 5:1. Okazało się nagle, że aby awansować, zespół Viany musi strzelić jeszcze 9 bramek, gdyż w 80. minucie prowadził zaledwie 2:0.

Niemożliwe stało się rzeczywistością. Film z tego meczu dostępny jest w Internecie, więc każdy może na własne oczy przekonać się, jak wyglądają ustawione mecze w rzeczywistości. Zawodnicy Viany odgrywali istny teatrzyk, żywiołowo celebrując każdego gola pozyskanego „w pocie czoła”. Zespół Chapadinha należałoby raczej uznać za pachołki treningowe, a nie realnych zawodników. W bierny sposób przyglądali się oni, jak Viana strzela kolejne bramki, nie wyciągając nawet nogi w celu upozorowania chęci blokowania strzałów i przejęcia piłki. Ostatecznie zdarzył się cud i Viana awansowała.

Największym skandalem okazał się natomiast mecz z mundialu w Korei Południowej w 2002 roku, gdzie w 1/8 finałów Włosi przegrali z gospodarzami w dogrywce. Podczas całego spotkania sędzia pochodzący z Ekwadoru faworyzował zawodników Korei na wszelki możliwy sposób, a po kilkunastu latach przyznał oficjalnie, że cały mecz był ustawiony.

Czy ustawki bukmacherskie są możliwe do rozpoznania?

Jaki wpływ mają ustawione mecze na rzeczywistość typerską zwykłych śmiertelników? Czy można uniknąć strat finansowych, rozpoznając zawczasu podejrzane wahania kursowe? Kursy bukmacherskie wyrażają prognozę bukmachera co do wyniku spotkania. Jeżeli kurs na faworyta spotkania jest nienaturalnie wysoki, może to budzić nasze podejrzenia i wówczas lepiej uniknąć obstawiania tego typu spotkań.

Dokonując zakładów typu live, również możemy wykrywać ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio wcześnie wycofać się z zakładu. Każda osoba, śledząca na żywo potyczkę Korei Południowej z Włochami z 2002 roku, zorientowała się, że... coś tu nie gra. W tamtych czasach możliwości typowania live pozostawały mocno ograniczone, jednak dzisiaj, mocniejsi o te doświadczenia, jesteśmy w stanie zaufać naszej intuicji i nie podejmować zakładów, które nie przekonują co do ich uczciwości.

Czym są zamknięte fora bukmacherskie?

Zamknięte fora bukmacherskie funkcjonują od wielu lat, stanowiąc hermetyczne środowisko do wymiany wskazówek. Odnoszą się do typowania, przekazywania wybrańcom informacji od insiderów, czy poszukiwania ustawionych spotkań. Najczęściej ich członkowie stanowią zamkniętą grupę zaawansowanych typerów. Natomiast każdy z nich wnosi konkretny wkład do forum, dzieląc się wiedzą, strategią czy informacjami pozyskanymi z nietypowych źródeł.

Zamknięte fora bukmacherskie, jak sama nazwa wskazuje, pozostają ograniczone do ściśle wybranych osób, które chronią treści tam publikowane. Nie jest jednak tak, że musi się tam zawsze znajdować jakaś wiedza tajemna, nieuczciwa i niedostępna dla zwykłych osób. Często zamknięte fora bukmacherskie pełnią funkcję ochrony dla interesów samych typerów.

Należy pamiętać, że analitycy bukmachera na bieżąco śledzą trendy publikowane na zwykłych forach. Dlatego też, mogą wykorzystywać zawarte tam informacje na niekorzyść graczy. Ograniczenie forum wyłącznie do osób z zaufanego kręgu, pozwala na uniknięcie śledzenia przez bukmachera.

Jak działają zamknięte forma bukmacherskie?

Mimo to, również ustawione mecze mają swoje miejsce na tego typu forach. Aby skuteczne były wszelkie fixy mecze muszą być ustawiane na skutek zaplanowanych działań. Mogą ich dokonywać zazwyczaj osoby o bardzo dużej wiedzy, kapitale i wpływach w środowisku danej dyscypliny sportowej. Ustawione mecze wymagają szeregu przedsięwzięć koordynacyjnych, a następnie przekazywania informacji odpowiednim osobom.

Fixy bukmacherskie co jakiś czas elektryzują świat sportu. Pod płaszczykiem kar i moralnej nagany, kryje się jednak niepohamowane dążenie coraz to nowych osób. Tych, dążących do zagarnięcia wysokich pul pieniężnych, dlatego wydaje się, że ustawione mecze będą się odbywać jeszcze przez długie lata. Będąc biegłym w analizie kursów, można pokusić się o odnalezienie nieprawidłowości i podejrzanych wartości stawek.


Czym są fixy bukmacherskie?
Określenie fixy pochodzi z języka angielskiego i znaczy ustalanie lub ustawianie meczu w celu uzyskania korzyści głównie finansowych.
Czy fixy bukmacherskie są jeszcze wszechobecne?
Tak, fixy bukmacherskie są jeszcze wszechobecne. Oczywiście nie na taka skalę jak kilkanaście lat temu, ale nadal są. Niezmienną przyczyną takich wydarzeń są zyski finansowe.