Każdy obstawiający poszukuje m.in. takiego bukmachera, który oferuje najlepsze kursy. Metodologia ustalania kursów stanowi wiedzę insiderską każdej firmy bukmacherskiej. Wiadomo jednak, jakie czynniki brane są pod uwagę przy ocenie. Dlatego postaramy się tutaj szczegółowo wyjaśnić, jak liczone są kursy bukmacherskie na poszczególne wydarzenia.

Czym są kursy bukmacherskie?

Kursy bukmacherów stanowią element umowy wzajemnej o zakładzie między bukmacherem a graczem, na podstawie której liczona jest wygrana. Pomnożenie stawki zakładu przez kurs pozwala obliczyć potencjalną wygraną z danego kuponu. Przykładowo, jeśli zawieramy kupon na stawkę 10 zł po kursie 2.00, możliwa wygrana wyniesie 20 zł. Kursy u bukmacherów poddają się dodawaniu dla kuponów AKO, zawierających kilka zdarzeń na jednym kuponie. Wówczas suma kursów poszczególnych zdarzeń staje się kursem ostatecznym całego kuponu, przez który mnożona będzie stawka zakładu.

Kursy bukmacherów warto również traktować jako pierwszy element oceny potencjalnego wyniku spotkania. Najmniejszy możliwy kurs wynosi 1,00, choć w praktyce nigdy nie występuje. Oferowanie przez bukmachera takiego kursu na spotkanie pozbawione byłoby sensu, gdyż wówczas stawka zakładu i wygrana pozostawałyby równe. Często można natomiast spotkać kursy 1,03 lub 1,10.

Oznaczają one, że bukmacher przewiduje prawie 100% szans danej ekipy na zwycięstwo, dlatego nie ma zamiaru płacić dużo pieniędzy za obstawianie takiego zakładu. Widać już teraz, że im mniejszy kurs, tym większe prawdopodobieństwo danego wyniku. Im wyższy kurs, tym większa wygrana, ale też większe ryzyko porażki. Występowanie bardzo dużych różnic kursowych między dwoma oponentami jednoznacznie wskazuje, że ten o niższym kursie jest zdecydowanym faworytem.

Czy zatem można pominąć wszelkie analizy i ograniczyć strategię wyłącznie do obstawiania zespołów o niższych kursach? Zdecydowanie nie. Po pierwsze, sport jest na tyle nieprzewidywalny, że nawet sztab analityków bukmachera często się myli w swoich ocenach. Po drugie, amplituda kursowa jest niewielka dla ekip o wyrównanym poziomie gry. Wreszcie, niskie kursy nie sprawdzają się w ogólnej strategii, gdyż oferują po prostu zbyt małe zyski.

Temat ustawiania gry w oparciu o kursy bukmacherskie wykracza poza ramy tego artykułu. Jednak kursy bukmacherów to ogromnie ważny element całego procesu zawierania kuponów, bez którego zarabianie na zakładach bukmacherskich nie byłoby możliwe.

Rodzaje kursów bukmacherskich

Na polskim rynku dominującą opcję stanowią kursy dziesiętne, które podają wysokość przelicznika do drugiego miejsca po przecinku. Jednak już w innych krajach europejskich można się spotkać z kursami ułamkowymi (1/2, 3/1, 2/1 itd.). Takie rozwiązanie przeważa w Wielkiej Brytanii, dlatego kursy ułamkowe zwane są również brytyjskimi.

Są jeszcze kursy amerykańskie, malezyjskie, czy indonezyjskie. Na pierwszy rzut oka pozostają one całkowicie niezrozumiałe, jednak ich zasada zawsze jest taka sama – szacowanie prawdopodobieństwa wygranej oraz wysokości zysku gracza. Zatem podobnie jak różne jednostki wagi czy odległości, podlegają konwersji.

Osoby zainteresowane porównaniem poszczególnych rodzajów na kursy u bukmacherów mogą skorzystać z narzędzia internetowego, jakim jest konwerter kursów bukmacherskich. Można go znaleźć np. na stronie www.aceodds.com. Po wpisaniu wartości kursowej w jednym z pól otrzymamy pełny przelicznik na inne rodzaje kursów.

Kto ustala kursy bukmacherskie?

To, jak liczone są kursy bukmacherskie, zależy od pracy analityków bukmachera. Są nimi specjaliści w danej dziedzinie sportu, którzy odznaczają się gruntowną wiedzą z zakresu samej dyscypliny, jak również metodologii wyliczania prawdopodobieństwa. Dlatego kursy bukmacherów stanowią punkt wyjścia dla własnych analiz. Zawierając zakłady bukmacherskie kursy w serwisach internetowych pozwalają dokonywać porównania, robić zestawienia z własną wiedzą oraz poszukiwać okazji inwestycyjnych.

Osoby, które rozumieją, jak działają kursy bukmacherskie, są w stanie wychwycić tzw. valuebety, będące zawyżonymi kursami w stosunku do realnych szans drużyny na zwycięstwo. Ustalanie kursów bukmacherskich to proces, który działa bez przerwy. Dlatego sztab analityczny bukmacherów ma tym więcej pracy, im bogatsza oferta danej firmy. Mając na uwadze aspekt marketingowy, bukmacherzy często oferują promocje w stylu „wysokie kursy bukmacherskie na dziś”, które mają za zadanie ożywienie wybranych rynków zdarzeń i zachęcenie do pokrycia ich wyższym wolumenem transakcyjnym.

Jak działają kursy bukmacherskie?

Podsumowując omówienie, jak działają kursy bukmacherskie, należy wskazać na ich dwie podstawowe funkcje: dokładne określenie możliwej wygranej z kuponu oraz oszacowanie prawdopodobieństwa. Obliczenia prawdopodobieństwa procentowego można dokonać samemu, znając kurs na dane wydarzenie. Wystarczy liczbę 1 podzielić przez wartość kursu, a następnie wynik pomnożyć przez 100%. Przykładowo, dla zawodnika po kursie 2,00, prawdopodobieństwo wygranej wynosi dokładnie 50% (1 : 2 x 100%).

Wyliczenia można także przeprowadzić w inny sposób. Jeśli wartość 100% podzielimy przez kurs, otrzymamy procentowy wynik prawdopodobieństwa (w tym przykładzie 100% : 2.00 = 50%). Pamiętajmy jednak, że są to wyłącznie arbitralne obliczenia bukmacherów. Jak każda dziedzina ludzkiej działalności, podlegają one błędom, co stwarza okazje inwestycyjne dla graczy.

Jeśli rozkład prawdopodobieństwa wynosi przykładowe 50%, bukmacher dolicza to tego swoją prowizję, dlatego ostateczny kurs będzie mniejszy niż 2,00. Wysokość prowizji podlega już w całości pod politykę danej firmy i jest odejmowana od kursu bazowego. Standardem są tutaj wartości w przedziale 5-10%. Weźmy krańcową wartość. Jeśli zatem prowizja zostanie ustalona na 10%, wówczas kurs takiego spotkania wyniesie 1,80.

Prowizję można z łatwością wyliczyć, sumując wszystkie kursy na dane spotkanie, konwertując je na prawdopodobieństwo i następnie obliczając różnicę od 100%. Pozostała wartość stanowi prowizję bukmachera.

Jak obliczyć kurs bukmacherski?

Kursy bukmacherów ustalane są na podstawie obiektywnych oraz subiektywnych czynników, które cechują się udowodnionym potencjałem do wpływania na wynik meczu. Są one jednak zjawiskiem dynamicznym, dlatego wysokie kursy bukmacherskie na dziś wcale nie oznaczają, że jutro nie pojawią się modyfikacje ustaleń. Oczywiście zawarcie zakładu stanowi umowę między bukmacherem a graczem, zatem również kursy ulegają zamrożeniu. Jednak zawarcie kolejnego zakładu na ten sam mecz może opierać się na innych warunkach kursowych, co jest sytuacją zupełnie normalną.

Wysokie kursy bukmacherskie na dziś nie dają pewności, że jutro sytuacja pozostanie taka sama. Modyfikacje mają miejsce wówczas, gdy już po ustaleniu kursów przez bukmachera następuje sytuacja, która w bardzo dużym stopniu wpływa na wynik. Taką okolicznością może być np. informacja o kontuzji kluczowego zawodnika. Lub przeciwnie – nagłe oznajmienie na konferencji prasowej, że kontuzjowany wcześniej zawodnik wystąpi w spotkaniu. Dochodzimy zatem do podstawowych parametrów, które wpływają na to, jak liczone są kursy bukmacherskie.

Wpływ na wysokość kursów mają następujące czynniki:

 • skuteczność taktyki trenera mierzona na materiale statystycznym w postaci wielu spotkań
 • poziom kondycji fizycznej zawodników
 • czysta statystyczna skuteczność zespołu we wszystkich rozgrywkach
 • procent zwycięstw w konfrontacji H2H
 • dla piłki nożnej – ilość przyznanych czerwonych kartek, a co za tym idzie– niedyspozycji poszczególnych graczy
 • kontuzje, problemy rodzinne lub prawne poszczególnych zawodników
 • kursy konkurencji ustalone dla tego samego spotkania

Obliczenie kursów przez sztab bukmachera stanowi zatem analogiczny wysiłek do tego, który należy podjąć w trakcie własnej analizy przedmeczowej. Bukmacher zazwyczaj nie posiada żadnej wiedzy tajemnej, lecz jego przewagą jest ekipa zatrudnionych specjalistów, którzy bez przerwy śledzą statystyki, prowadzą analizy i doskonale znają się na danej dyscyplinie. Jednak również oni mogą popełnić błędy, dlatego doświadczeni typerzy potrafią wyszukiwać valuebety, surebety czy po prostu dokonywać skutecznych zakładów w oparciu o własne prognozy. Zawierając zakłady bukmacherskie kursy stanowią pomoc w wyborze, lecz nie determinują zwycięstwa lub przegranej.

Jak czytać kursy bukmacherskie?

To właśnie w kursach bukmacherskich zawarte są podstawowe informacje na temat tego, kto jest faworytem danego meczu i jakie jest prawdopodobieństwo wielu zdarzeń. Dotyczą one nie tylko wyniku meczu, ale też strzelców, goli, setów, stałych fragmentów gry, statystyk i tak wyliczać można by jeszcze długo. Pytanie zatem, jak czytać kursy bukmacherskie? Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że:

 • Niski kurs – bukmacher daje wiele szans na wygraną/zdarzenie
 • Wysoki kurs – bukmacher daje małe szanse na wygraną/zdarzenie

Kiedy kurs maleje, oznacza to, że rośnie szansa na to, że dane wydarzenie znajdzie pokrycie w rzeczywistości. Z kolei, jeśli kurs rośnie, to bukmacher uważa, że rywal ma mniejsze szanse na zwycięstwo. Na kursy wpływa wiele czynników, takich jak forma drużyn, nowe informacje ws. wydarzeń, czy sytuacje poza boiskowe. Wszystko to uwzględniają bukmacherzy, ustalając kursy na zakłady.

Reagowanie na różne sytuacje, jak kontuzja kluczowego zawodnika, czy czerwona kartka i osłabienie zespołu mogą pozwolić obstawić zakład po korzystniejszym kursie, dlatego uważni gracze zwracają uwagę na wiele detali. W zakładach ważne jest obstawianie kuponów po najlepszych kursach, ponieważ wpływa to na wyższe wygrane. Wówczas rośnie jednak prawdopodobieństwo porażki. Im mniejszy kurs, tym większa szansa na wygranie, jednak wprost proporcjonalnie maleje do tego jej wysokość.

Zdarza się również, że bukmacherzy mogą źle ocenić kursy i dać wyższy kurs, niż faktycznie powinien być. W takiej sytuacji mówi się o wartości zakładu i o tym, że obstawienie go jest wartościowe, czyli jest to tzw. valuebet. Na takie sytuacje trzeba jednak szybko reagować.

Najwyższe kursy bukmacherskie w Polsce

Wysokość kursów bukmacherskich to jeden z głównych czynników, na jakie uwagę zwracają gracze. Użytkownicy zakładów bukmacherskich w wielu przypadkach posiadają konta u różnych operatorów, a przed stawianiem kuponu robią rozeznanie, który bukmacher oferuje najwyższe kursy. Wówczas najczęściej na jego usługi właśnie się decydują. W Polsce legalni bukmacherzy oferują przeważnie zbliżone linie na poszczególne wydarzenia sportowe. Jeśli przyjrzymy im się jednak bliżej, dojdziemy do wniosku, że kursy różnią się. Wyróżnijmy zatem, którzy bukmacherzy oferują najlepsze kursy bukmacherskie.

Totalbet

Bukmacher Totalbet na rynku działa krócej, aniżeli Fortuna, czy STS, jednak zdążył kupić serca graczy absolutnie najlepszymi kursami bukmacherskimi. Przede wszystkim warto porównać ofertę Totalbet na piłkę nożną z innymi bukmacherami. Totalbet oferuje najwyższe kursy na większość meczów, licząc zarówno faworyta, jak i underdoga, co jest rzadko spotykane. Wystarczy popatrzeć i porównać jego propozycję z wieloma innym na rynku, żeby dojść do wniosku, że pod względem wysokości kursów bukmacherskich Totalbet to obecnie bukmacher numer 1.

LVBet 

Wysokość kursów bukmacherskich w dużej mierze determinuje marża na poszczególne dyscypliny sportowe. W LVBet na koszykówkę i piłkę nożną jest ona najniższa na rynku. Z tego też względu bukmacher oferuje niezwykle korzystne kursy. W szczególności atrakcyjnie wyglądają u niego kursy na underdogów w meczach Bundesligi. Rywalizacja z liderami rynku nie należy do najłatwiejszych, dlatego LVBet stara się wybić przede wszystkim właśnie na atrakcyjnej ofercie kursowej. Sprawdźcie co jeszcze znajduje się w ofercie LVBet.

Superbet

Od dłuższego czasu oferta Superbet stara się nawiązać na rynku zakładów bukmacherskich rywalizację z Fortuną i STS i trzeba przyznać, że wychodzi mu to coraz lepiej. Superbet oferuje często promocje dla nowych graczy, ale przede wszystkim może pochwalić się naprawdę wysokimi kursami na poszczególne wydarzenia sportowe. Wpływ na to ma przede wszystkim marża, która w przypadku oferty na piłkę nożną, koszykówkę, czy tenisa nie jest u bukmachera wysoka. Superbet może pochwalić się najwyższymi na rynku kursami na sporty walki.

forBET

Marże na piłkę nożną i koszykówkę są u bukmachera forBET wyjątkowo niskie. Stąd tez wysokie kursy bukmacherskie na wydarzenia z tych dyscyplin. Stara się on dorównywać pod tym względem liderom rynku i należy przyznać, że nie pozostaje w tyle. Nieco gorzej wygląda to w przypadku tenisa, jednak mimo to forBET pozostaje w czołówce bukmacherów, oferujących nam najlepsze na rynku kursy bukmacherskie. Koniecznie sprawdźcie co jeszcze oferują zakłady bukmacherskie forBET.

Ranking bukmacherów z najwyższymi kursamiZalety
1. TOTALbetNajwyższe kursy na większość lig piłkarskich
2. LVBetAtrakcyjne kursy na piłkę nożną i koszykówkę. Wysokie linie na underdogi w Bundeslidze
3. SuperbetNajlepsze kursy na sporty walki. Niska marża gwarantuje wysokie linie na piłkę nożną, tenisa i koszykówkę
4. forBetZnakomita oferta na koszykówkę. Satysfakcjonujące kursy na piłkę nożną

Marże bukmacherskie na dyscypliny sportowe

Z pojęciem marży, do czynienia mamy niemal codziennie. Jest to nic innego jak różnica pomiędzy kosztem nabycia/wyprodukowania towaru lub dostarczenia usługi a ostateczną ceną. Jest to zysk sprzedawcy. Podobnie funkcjonuje to w przypadku zakładów bukmacherskich. W tym przypadku chodzi o usługę obstawiania zakładów. Najpierw ustala się odpowiedni kurs, który znajduje pokrycie w formie i potencjale zawodników/drużyn. Następnie do każdego z kursów bukmacherzy doliczają marżę, która jest ich zyskiem za dostarczenie usługi. W ten sposób zarabiają na każdym zakładzie.

Marża bukmacherska to procentowa różnica między prawdopodobieństwem danego zdarzenia a kursami oferowanymi przez bukmachera. Wiedza na temat wyliczania marży oraz jej źródła pozwala na wybieranie zakładów z najkorzystniejszymi kursami i minimalną marżą. Dzięki temu gracze mają większą szansę na osiągnięcie większych wygranych.

Na wysokość marży wpływa kilka różnych czynników:

 • Dwudrogowość lub trzydrogowość zakładu. Chodzi o to, czy w obstawianym przez nas spotkaniu może paść remis. Mecz tenisa lub siatkówki będzie zakładem dwudrogowym, podczas gdy piłka nożna, czy piłka ręczna trzydrogowym. W tym drugim przypadku marża bukmachera jest zawsze wyższa
 • Popularność danej dyscypliny sportu oraz ligi. Zakłady bukmacherskie oferują niższą marżę dla wydarzeń sportowych, które cieszą się większą popularnością wśród kibiców i graczy. Są to przede wszystkim rozgrywki krajowe, Liga Mistrzów, Liga Europy, topowe europejskie rozgrywki, a także wielkie turnieje, jak Mistrzostwa Świata lub Euro.
 • Liczba zakładów obstawionych na jednym kuponie. Ostateczna marża zostaje w tym przypadku wyliczona na podstawie średniej arytmetycznej.

Graczom z dużym doświadczeniem łatwo może być, ocenić poziom marży, patrząc na oferowane kursy. Mniej doświadczeni użytkownicy zakładów bukmacherskich muszą natomiast obliczyć marżę bukmachera, jeśli chcą znaleźć najkorzystniejsze kursy. Na szczęście nie jest to jednak trudne. Można skorzystać z gotowych wzorów, które różnią się w zależności od liczby możliwych wyników danego zdarzenia. W ten sposób każdy, kto samemu chciałby obliczyć marżę może to zrobić bez problemu.

W Internecie gotowe są kalkulatory marż bukmacherskich, dzięki którym gracze nie muszą samemu podstawiać liczb pod wzory i wyliczać ich. Różni bukmacherzy oferują różne marże. Możemy jednak stwierdzić, że mniejsze marże mają zakłady dwutorowe.


Czym są kursy bukmacherskie?
Kursy legalnych bukmacherów stanowią element umowy wzajemnej o zakładzie między bukmacherem a graczem, na podstawie której liczona jest wygrana. Pomnożenie stawki zakładu przez kurs pozwala obliczyć potencjalną wygraną z danego kuponu.
Jak bukmacherzy ustalają kursy?
Czynników składających się na tę rzecz jest wiele. Do najważniejszych należą: absencję zawodników, forma drużyny, miejsce w tabeli, czy też potencjał kadrowy.