Pora zająć się tematyką, którą wiele osób niepotrzebnie uważa za wiedzę tajemną. Jednocześnie wpływa ona w ogromnym stopniu na działanie całej machiny bukmacherskiej. Bez tego jednego czynnika nie byłoby mowy o skutecznym liczeniu zysków i strat, podejmowaniu właściwych decyzji strategicznych, szacowaniu ryzyka, czy zarządzaniu kapitałem. Mowa tu oczywiście o kursach bukmacherskich, które stanowią nieodzowny element każdego dokonywanego zakładu. Stają się wyrazem predykcji bukmachera odnośnie do szans poszczególnych ekip na zwycięstwo, pełniąc zarazem funkcję przelicznika finansowego dla graczy. Jednak kursy bukmacherskie mają również zadanie marketingowe.

Gracze posiadający sprecyzowaną prognozę na wynik danego spotkania będą obstawiać kupon u tego bukmachera, który zaoferuje na nie największy kurs. Zawierając zakłady bukmacherskie kursy pozwalają na oszacowanie szans na zwycięstwo i dokonanie oceny potencjału poszczególnych rynków zdarzeń. Metodologia ustalania kursów stanowi wiedzę insiderską każdej firmy bukmacherskiej. Wiadomo jednak, jakie czynniki brane są pod uwagę przy ocenie. Dlatego postaramy się tutaj szczegółowo wyjaśnić, jak liczone są kursy bukmacherskie na poszczególne wydarzenia. Wiedza o tym, jak działają kursy bukmacherskie, pozwoli na gruntowne zrozumienie fundamentów zakładów bukmacherskich. Przyda się ona podczas dalszej przygody z obstawianiem kuponów.

Czym są kursy bukmacherskie?

kursy bukmacherskie co to

Kursy legalnych bukmacherów stanowią element umowy wzajemnej o zakładzie między bukmacherem a graczem, na podstawie której liczona jest wygrana. Pomnożenie stawki zakładu przez kurs pozwala obliczyć potencjalną wygraną z danego kuponu. Przykładowo, jeśli zawieramy kupon na stawkę 10 zł po kursie 2.00, możliwa wygrana wyniesie 20 zł. Kursy u bukmacherów poddają się dodawaniu dla kuponów AKO, zawierających kilka zdarzeń na jednym kuponie. Wówczas suma kursów poszczególnych zdarzeń staje się kursem ostatecznym całego kuponu, przez który mnożona będzie stawka zakładu.

Kursy bukmacherów warto również traktować jako pierwszy element oceny potencjalnego wyniku spotkania. Najmniejszy możliwy kurs wynosi 1,00, choć w praktyce nigdy nie występuje. Oferowanie przez bukmachera takiego kursu na spotkanie pozbawione byłoby sensu, gdyż wówczas stawka zakładu i wygrana pozostawałyby równe. Często można natomiast spotkać kursy 1,03 lub 1,10. Oznaczają one, że bukmacher przewiduje prawie 100% szans danej ekipy na zwycięstwo, dlatego nie ma zamiaru płacić dużo pieniędzy za obstawianie takiego zakładu. Widać już teraz, że im mniejszy kurs, tym większe prawdopodobieństwo danego wyniku. Im wyższy kurs, tym większa wygrana, ale też większe ryzyko porażki. Występowanie bardzo dużych różnic kursowych między dwoma oponentami jednoznacznie wskazuje, że ten o niższym kursie jest zdecydowanym faworytem.

Czy zatem można pominąć wszelkie analizy i ograniczyć strategię wyłącznie do obstawiania zespołów o niższych kursach? Zdecydowanie nie. Po pierwsze, sport jest na tyle nieprzewidywalny, że nawet sztab analityków bukmachera często się myli w swoich ocenach. Po drugie, amplituda kursowa jest niewielka dla ekip o wyrównanym poziomie gry. Wreszcie, niskie kursy nie sprawdzają się w ogólnej strategii, gdyż oferują po prostu zbyt małe zyski. Temat ustawiania gry w oparciu o kursy bukmacherskie wykracza poza ramy tego artykułu. Jednak kursy bukmacherów to ogromnie ważny element całego procesu zawierania kuponów, bez którego zarabianie na zakładach bukmacherskich nie byłoby możliwe.

Rodzaje kursów bukmacherskich

rodzaje kursy bukmacherskie

Na polskim rynku dominującą opcję stanowią kursy dziesiętne, które podają wysokość przelicznika do drugiego miejsca po przecinku. Jednak już w innych krajach europejskich można się spotkać z kursami ułamkowymi (1/2, 3/1, 2/1 itd.). Takie rozwiązanie przeważa w Wielkiej Brytanii, dlatego kursy ułamkowe zwane są również brytyjskimi. Są jeszcze kursy amerykańskie, malezyjskie, czy indonezyjskie. Na pierwszy rzut oka pozostają one całkowicie niezrozumiałe, jednak ich zasada zawsze jest taka sama – szacowanie prawdopodobieństwa wygranej oraz wysokości zysku gracza. Zatem, podobnie jak różne jednostki wagi czy odległości, podlegają konwersji. Osoby zainteresowane porównaniem poszczególnych rodzajów na kursy u bukmacherów mogą skorzystać z narzędzia internetowego, jakim jest konwerter kursów bukmacherskich. Można go znaleźć np. na stronie www.aceodds.com. Po wpisaniu wartości kursowej w jednym z pól, otrzymamy pełny przelicznik na inne rodzaje kursów.

Kto ustala kursy bukmacherskie?

To, jak liczone są kursy bukmacherskie, zależy od pracy analityków bukmachera. Są nimi specjaliści w danej dziedzinie sportu, którzy odznaczają się gruntowną wiedzą z zakresu samej dyscypliny, jak również metodologii wyliczania prawdopodobieństwa. Dlatego kursy bukmacherów stanowią punkt wyjścia dla własnych analiz. Zawierając zakłady bukmacherskie kursy w serwisach internetowych pozwalają dokonywać porównania, robić zestawienia z własną wiedzą oraz poszukiwać okazji inwestycyjnych.

Osoby, które rozumieją, jak działają kursy bukmacherskie, są w stanie wychwycić tzw. valuebety, będące zawyżonymi kursami w stosunku do realnych szans drużyny na zwycięstwo. Ustalanie kursów bukmacherskich to proces, który działa bez przerwy. Dlatego sztab analityczny bukmacherów ma tym więcej pracy, im bogatsza oferta danej firmy. Mając na uwadze aspekt marketingowy, bukmacherzy często oferują promocje w stylu „wysokie kursy bukmacherskie na dziś”, które mają za zadanie ożywienie wybranych rynków zdarzeń i zachęcenie do pokrycia ich wyższym wolumenem transakcyjnym.

Jak działają kursy bukmacherskie?

działanie kursów bukmacherskich

Podsumowując omówienie, jak działają kursy bukmacherskie, należy wskazać na ich dwie podstawowe funkcje: dokładne określenie możliwej wygranej z kuponu oraz oszacowanie prawdopodobieństwa. Obliczenia prawdopodobieństwa procentowego można dokonać samemu, znając kurs na dane wydarzenie. Wystarczy liczbę 1 podzielić przez wartość kursu, a następnie wynik pomnożyć przez 100%. Przykładowo, dla zawodnika po kursie 2,00, prawdopodobieństwo wygranej wynosi dokładnie 50% (1 : 2 x 100%).

Wyliczenia można także przeprowadzić w inny sposób. Jeśli wartość 100% podzielimy przez kurs, otrzymamy procentowy wynik prawdopodobieństwa (w tym przykładzie 100% : 2.00 = 50%). Pamiętajmy jednak, że są to wyłącznie arbitralne obliczenia bukmacherów. Jak każda dziedzina ludzkiej działalności, podlegają one błędom, co stwarza okazje inwestycyjne dla graczy.

Jeśli rozkład prawdopodobieństwa wynosi przykładowe 50%, bukmacher dolicza to tego swoją prowizję, dlatego ostateczny kurs będzie mniejszy niż 2,00. Wysokość prowizji podlega już w całości pod politykę danej firmy i jest odejmowana od kursu bazowego. Standardem są tutaj wartości w przedziale 5-10%. Weźmy krańcową wartość. Jeśli zatem prowizja zostanie ustalona na 10%, wówczas kurs takiego spotkania wyniesie 1,80.

Prowizję można z łatwością wyliczyć, sumując wszystkie kursy na dane spotkanie, konwertując je na prawdopodobieństwo i następnie obliczając różnicę od 100%. Pozostała wartość stanowi prowizję bukmachera.

Wiemy już zatem, jak działają kursy bukmacherskie. Dlatego teraz przejdźmy do analizy, jak liczone są kursy bukmacherskie na różne wydarzenia. Analitycy bukmacherów biorą pod uwagę wiele z tych samych czynników, które typerzy również są w stanie włączyć do swojej strategii.

Jak obliczyć kurs bukmacherski?

Kursy bukmacherów ustalane są na podstawie obiektywnych oraz subiektywnych czynników, które cechują się udowodnionym potencjałem do wpływania na wynik meczu. Są one jednak zjawiskiem dynamicznym, dlatego wysokie kursy bukmacherskie na dziś wcale nie oznaczają, że jutro nie pojawią się modyfikacje ustaleń. Oczywiście zawarcie zakładu stanowi umowę między bukmacherem a graczem, zatem również kursy ulegają zamrożeniu. Jednak zawarcie kolejnego zakładu na ten sam mecz może opierać się na innych warunkach kursowych, co jest sytuacją zupełnie normalną.

Wysokie kursy bukmacherskie na dziś nie niosą pewności, że jutro sytuacja pozostanie taka sama. Modyfikacje mają miejsce wówczas, gdy już po ustaleniu kursów przez bukmachera następuje sytuacja, która w bardzo dużym stopniu wpływa na wynik końcowy. Taką okolicznością może być np. informacja o kontuzji kluczowego zawodnika. Lub przeciwnie – nagłe oznajmienie na konferencji prasowej, że kontuzjowany wcześniej zawodnik wystąpi w spotkaniu. Dochodzimy zatem do podstawowych parametrów, które wpływają na to, jak liczone są kursy bukmacherskie.

Kursy u bukmacherów biorą pod uwagę w swoich wyliczeniach następujące czynniki:

  • skuteczność taktyki trenera mierzona na materiale statystycznym w postaci wielu spotkań,
  • poziom kondycji fizycznej zawodników,
  • czysta statystyczna skuteczność zespołu we wszystkich rozgrywkach,
  • procent zwycięstw w konfrontacji H2H,
  • dla piłki nożnej – ilość przyznanych czerwonych kartek, a co za tym idzie– niedyspozycji poszczególnych graczy,
  • kontuzje, problemy rodzinne lub prawne poszczególnych zawodników,
  • wreszcie – kursy konkurencji ustalone dla tego samego spotkania.

Obliczenie kursów przez sztab bukmachera stanowi zatem analogiczny wysiłek do tego, który należy podjąć w trakcie własnej analizy przedmeczowej. Bukmacher zazwyczaj nie posiada żadnej wiedzy tajemnej, lecz jego przewagą jest ekipa zatrudnionych specjalistów, którzy bez przerwy śledzą statystyki, prowadzą analizy i doskonale znają się na danej dyscyplinie. Jednak również oni mogą popełnić błędy, dlatego doświadczeni typerzy potrafią wyszukiwać valuebety, surebety czy po prostu dokonywać skutecznych zakładów w oparciu o własne prognozy. Zawierając zakłady bukmacherskie kursy stanowią pomoc w wyborze, lecz nie determinują zwycięstwa lub przegranej.

STS kursy bukmacherskie – opinie graczy

Podstawowym parametrem oceny kursów u danego bukmachera jest wzięcie pod lupę jego prowizji. Sposób obliczenia prowizji podaliśmy już w poprzednich akapitach. W STS kursy bukmacherskie nie muszą być znacząco obniżane przez marże, gdyż bukmacher ten stosuje dosyć niskie prowizje na rynku dla piłki nożnej. Na rozgrywki piłkarskie STS kursy mogą być wyższe niż u konkurencji, ze względu na prowizję nieprzekraczającą 5%. Są wprawdzie bukmacherzy (jak np. Fortuna), którzy oferują jeszcze lepsze warunki, jednak nie oznacza to, że w STS kursy bukmacherskie są niskie. Nieco gorzej wyglądają w STS kursy na koszykówkę i tenisa. Tutaj bukmacher zastosował po prostu wyższe marże, które skutecznie niwelują atrakcyjność niektórych rynków zdarzeń. Wartości prowizji oscylują tutaj w granicach 7-8%.

W STS kursy na dziś najlepiej sprawdzić z wykorzystaniem serwisu internetowego, w którym wszelkie parametry zakładowe są na bieżąco aktualizowane. STS kursy na dziś widnieją w środkowym panelu witryny, dlatego nie ma problemu z ich odnalezieniem. W opiniach graczy STS kursy zbierają mieszane recenzje. Dla rozgrywek piłki nożnej są one atrakcyjne. Widać wyraźnie, że bukmacher upodobał sobie tę dyscyplinę sportu. Dla innych rozgrywek prowizja mogłaby być zdecydowanie mniejsza, co skutkowałoby większą atrakcyjnością kursową.

Fortuna kursy bukmacherskie – recenzja

W Fortuna kursy bukmacherskie zbierają bardzo pozytywne opinie. Bukmacher ten dokłada wszelkich starań, aby zyski czerpać z ilości dokonywanych transakcji, a nie oskubywania mniejszej ilości typerów z większych środków finansowych. U bukmachera Fortuna kursy osiągają wysokie wartości ze względu na bardzo niską marżę. Niektóre rozgrywki piłkarskie posiadają marżę nieprzekraczającą 3% (tak jest w przypadku Ligi Mistrzów). Fortuna kursy bukmacherskie traktuje jako element strategii promującej swoją działalność, dbając o ich atrakcyjność dla graczy. Dla rozgrywek NBA obstawianych w Fortuna kursy nie przekraczają 5%. Podobnie mają się mecze NHL, dla których Fortuna kursy przygotowuje z marżą 4%.

U bukmachera Fortuna kursy na dziś najlepiej poznać udając się do serwisu eFortuna.pl. Na bardzo klarownym czarno-żółtym panelu na środku strony znajdziemy u bukmachera Fortuna kursy na dziś, z podziałem na najpopularniejsze dyscypliny. Również tablice w punktach stacjonarnych posiadają bardzo dobrą reprezentację kursów na najważniejsze mecze, chociaż oczywiście ustępują pod względem ilości ofercie internetowej. W Fortuna kursy bukmacherskie stoją na wzorowym poziomie, co śmiało pozwala na określenie ich jednymi z najlepszych na rynku.

Totolotek kursy bukmacherskie – opinie typerów

Bukmacher Totolotek jest bardzo dobrym przykładem na to, jak zmiana podejścia do warunków gry może zaowocować pozyskaniem nowego grona zadowolonych klientów. Chyba każdy typer pamięta, że Totolotek kursy bukmacherskie oferował raczej słabe. Firma zmagała się ze sztywnym podejściem marketingowym i trudno jej było wyjść poza ramy narzucone sobie wiele lat wcześniej. W Totolotek kursy były zabijane przez wysokie marże, co przekładało się na mało atrakcyjne obstawianie. Jednak na szczęście sytuacja ta uległa całkowitej zmianie. U bukmachera Totolotek kursy bukmacherskie poszybowały w górę, po obniżeniu prowizji na większość zdarzeń do poziomu poniżej 4%.

Zarówno piłka nożna, jak i koszykówka cieszą się bardzo przyzwoitymi warunkami zakładowymi. W Totolotek kursy na te dyscypliny są teraz bardzo wysokie. Totolotek kursy na dziś prezentuje na stronie internetowej oraz tablicach w punktach stacjonarnych. Biorąc na świecznik oferowane przez bukmachera Totolotek przedstawia kursy na dziś i zestawiając je z analogicznymi propozycjami sprzed roku, widać wyraźnie, jak wiele się zmieniło. Oby trend obniżania prowizji i zwiększania kursów został utrzymany, gdyż taka strategia świetnie się sprawdza w obecnym czasie. Opinie typerów bowiem jednogłośnie aprobują tego typu rozwiązania.

Kursy bukmacherskie LV BET – opinie graczy

LV BET plasuje się dosyć przeciętnie pod względem atrakcyjności kursów. Kursy bukmacherskie LV BET określane są na podstawie analiz oraz tendencji rynkowych. Bukmacher zadecydował niedawno o obniżce prowizji, dzięki czemu kursy bukmacherskie LV BET uzyskały otwartą drogę do stałych wzrostów. Przykładowo, rozgrywki Bundesligi w LV BET kursy mają jedne z najwyższych na rynku. Wszystko za sprawą niskiej prowizji w wysokości 4%. Jednak inne wydarzenia, jak choćby mecze Ekstraklasy, cechują się prowizją na 5%. W LV BET kursy na koszykówkę czy tenis wciąż są dużo gorsze niż np. w Fortunie.

Prowizja dla tenisa osiąga prawie 9%, co stanowi trudny orzech do zgryzienia dla fanów obstawiania tego sportu w LV BET. Kursy bukmacherskie LV BET dla rozgrywek e-sportowych także nie należą do najniższych. Jednak obniżenie prowizji na popularną piłkę nożną sprawiło, że większość typerów może skorzystać z nowych warunków gry i otrzymywać wyższe wygrane. Prezentowane na stronie LV BET kursy na dziś mają duży potencjał do przyciągania typerów piłkarskich. W LV BET kursy na dziś znajdziemy także na aplikacji mobilnej, która stanowi świetne narzędzie do zawierania kuponów z każdego miejsca.


Kursy legalnych bukmacherów stanowią element umowy wzajemnej o zakładzie między bukmacherem a graczem, na podstawie której liczona jest wygrana. Pomnożenie stawki zakładu przez kurs pozwala obliczyć potencjalną wygraną z danego kuponu.
Czynników składających się na tę rzecz jest wiele. Do najważniejszych należą: absencję zawodników, forma drużyny, miejsce w tabeli, czy też potencjał kadrowy.