Do Coppa Italia przystępują wszystkie kluby Serie A, Serie B oraz 4 drużyny z Serie C. Format rozgrywek jest krytykowany od lat. Uniemożliwia on występ w pucharze kraju drużynom z niższych lig, przez co sensacyjne wyniki Pucharu Włoch są rzadkością.

Puchar Włoch wyniki

O awansie do kolejnej rundy Pucharu Włoch decyduje jeden bezpośredni mecz między drużynami. W przypadku remisu zarządzana jest dogrywka, a jeśli i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia rozgrywane są rzuty karne. Jedynie w przypadku półfinałów rozgrywany jest dwumecz, który wyłania finalistów Coppa Italia.

Zwycięzcy Pucharu Włoch przysługuje prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy UEFA, a także w rozgrywanym na początku następnego sezonu Superpucharze Włoch, w którym zwycięzca Coppa Italia zagra z mistrzem kraju.

W przypadku zdobycia Coppa Italia przez drużynę, która zajmie miejsce w pierwszej piątce Serie A, prawo do gry w Lidze Europy otrzymuje drużyna, która zajęła 6. miejsce w lidze.

Historia wyników Pucharu Włoch

Format rozgrywek nie służy zbyt wielu niespodziankom i sprawia, że wyniki Pucharu Włoch są bardzo przewidywalne. Zwycięzca Pucharu Włoch z poprzedniego sezonu i najlepsze 7 drużyn Serie A mają zapewnione miejsca w 1/8 finału. W dodatku kluby te są w tych meczach rozstawione. Przyjrzyjmy się bliżej innym ciekawostkom i rekordom Pucharu Włoch:

  • FC Vado to zwycięzca pierwszej edycji Pucharu Włoch w roku 1922. Była to również drużyna nie grająca wtedy na poziomie Serie A
  • Juventus FC to najbardziej utytułowany klub w historii rozgrywek, ma kilkanaście pucharów kraju na koncie
  • SSC Napoli w sezonie 1961/62 wygrało Puchar Włoch nie grając na poziomie Serie A, był to drugi taki przypadek w historii i jak dotąd ostatni
  • Od sezonu 2007/08 mecz finałowy zawsze rozgrywany jest na Stadio Olimpico w Rzymie
  • Tylko 16 drużyn w stuletniej historii zdołało zdobyć trofeum Coppa Italia