Rozgrywki Ligi Narodów składają się łącznie z 4 dywizji. Każda z trzech najwyższych dywizji składa się z 4 grup po 4 drużyny, w najniższej dywizji gra tylko 6 reprezentacji, podzielonych na 2 grupy. Grupy Ligi Narodów UEFA z uwagi na wyrównany poziom zawsze gwarantują kibicom wiele emocji.

Losowanie fazy grupowej Ligi Narodów UEFA 2024/25

Dywizję, do której trafi każda reprezentacja określa występ w poprzedniej edycji Ligi Narodów. Prościej mówiąc, gdy drużyna zajęła ostatnie miejsce w swojej grupie w dywizji A, to w następnych rozgrywkach Ligi Narodów zagra w dywizji B. Analogicznie, gdy drużyna wygra swoją grupę Ligi Narodów to awansuje do wyższej dywizji.

Przed każdym losowaniem grup Ligi Narodów UEFA następuje podział na koszyki na podstawie aktualnej pozycji w rankingu FIFA. Trzy najlepsze dywizje składają się z 4 grup po 4 drużyny. W lidze A, dwie najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinału turnieju, a ostatnia reprezentacja spadnie do dywizji B. Trzecia drużyna w tabeli zagra baraż o grę w najwyższej lidze z 2. reprezentacją danej grupy z dywizji B.

W niższych dywizjach sytuacja wygląda podobnie, w lidze C najlepsza reprezentacja każdej grupy awansuje ligę wyżej, a 2. drużyna gra baraż. Inaczej sytuacja wygląda dla drużyn, które zajmą ostatnie miejsce w swojej grupie. W dywizji C utworzona zostaje tabela zespołów z 4. miejsca, a następnie dwie najgorsze reprezentacje spadają do dywizji D.

Grupy Ligi Narodów UEFA 2024/25 - Punktacja

W zakładce grup Ligi Narodów UEFA możemy śledzić poczynania każdej grupy we wszystkich dywizjach. Oprócz pozycji w tabeli znajdziemy tu także liczbę rozegranych meczów, ilość zgromadzonych punktów i bilans bramek. W przypadku, gdy obie drużyny zdobędą taką samą liczbę punktów, o miejscu w tabeli zadecyduje bilans bezpośrednich meczów. Gdy i to nie przyniesie rezultatu, o pozycji w tabeli decyduje bilans bramek, a następnie liczba goli zdobytych.