Zdecydowanie najlepszym klubem w historii Ligi Mistrzów jest Real Madryt. Królewscy mają na koncie aż 14 pucharów za zwycięstwo w Lidze Mistrzów i wcześniej rozgrywanym Pucharze Mistrzów.

Liga Mistrzów historia

Każda edycja i każdy finał Ligi Mistrzów zapisuje się na kartach historii europejskiego futbolu. Początki Ligi Mistrzów sięgają sezonu 1955/56, kiedy rozgrywki występowały pod nazwą Puchar Mistrzów. Przyjrzyjmy się ciekawostkom i kluczowym wydarzeniom w historii Ligi Mistrzów:

  • Pierwsza edycja Pucharu Mistrzów odbyła się w sezonie 1955/56. Real Madryt pokonał w finale Stade de Reims 4:3.
  • Real Madryt wygrał 5 pierwszych edycji Pucharu Mistrzów. W sezonie 1960/61 ich passa została przerwana przez Benficę.
  • W sezonach 1976/77-1981/82 puchar za każdym razem wznosiła angielska drużyna. Był to Liverpool, Nottingham oraz Aston Villa. Co ciekawe z 6 finałów, aż 5 zakończyło się wtedy wynikiem 1:0.
  • Od edycji 1992/93 nazwa rozgrywek uległa zmianie. Puchar Mistrzów został przemianowany na Ligę Mistrzów.
  • Pierwszym zwycięzcą rozgrywek pod nową nazwą został Olimpique Marsylia. W finale pokonał AC Milan 1:0.
  • W meczu finałowym LM w sezonie 2012/13 wystąpiło aż trzech Polaków. Niestety trio z Dortmundu: Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek przegrali 1:2 z Bayernem Monachium.
  • W sezonie 2016/17 Real Madryt jako pierwszy zespół w historii obronił tytuł zwycięzcy Ligi Mistrzów, pokonując w finale 4:1 Juventus.
  • Rok później Real Madryt po raz kolejny zdobył trofeum i do dziś pozostaje jedyną drużyną, która wygrała rozgrywki LM trzy razy z rzędu.

Wszystkie finały Ligi Mistrzów

Wszystkie finały Ligi Mistrzów rozgrywane są w postaci jednego bezpośredniego meczu. Stadion, na którym odbędzie się finał poznajemy jeszcze w czasie trwania poprzedniej edycji turnieju. Najczęściej w historii Ligi Mistrzów finał odbywał się na słynnym Wembley w Londynie. Zwycięzcą Ligi Mistrzów zostaje wygrana drużyna w finale i to ona podnosi najcenniejsze piłkarskie klubowe trofeum.

Historia zwycięstw Ligi Mistrzów

Zwycięzca Ligi Mistrzów gwarantuje sobie automatycznie awans do kolejnej edycji rozgrywek, a także zapewnia sobie miejsce w pierwszym koszyku, podczas losowania grup LM w następnym sezonie.

W tabeli z parami finałowymi możemy znaleźć wszystkie finały w historii Ligi Mistrzów. Znajomość wyników finałów LM na przestrzeni lat to nie tylko obowiązkowa wiedza dla fana futbolu, ale także pomocna wskazówka dla typerów. Wyniki finałów Ligi Mistrzów poprzednich lat pomagają określić zwycięzcę kolejnej edycji, a nawet wskazać dokładny wynik meczu finałowego.