Do losowania drabinki rozgrywek Ligi Mistrzów przystępują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Kluby, które w swojej grupie zajęły pierwsze miejsce są w tej fazie rozstawione.

Jak działa drabinka Ligi Mistrzów 2023/24

W wyniku losowania 1/8 finału Ligi Mistrzów powstaje 8 par. W każdej znajduje się zwycięzca grupy oraz drużyna, która w fazie grupowej zajęła drugie miejsce. Zwycięzca grupy ma przywilej grania u siebie rewanżowego meczu w tej parze. Zespół, który okaże się zwycięski w meczach 1/8 finału awansuje do ćwierćfinału. Kluby z jednego kraju nie mogą trafić na siebie w 1/8 finału LM.

Po meczach 1/8 finału następuje losowanie par ćwierćfinałowych, które wyłania pełną drabinkę Ligi Mistrzów. Zwycięzcy par 1/4 finału awansują do półfinałów i od razu wiedzą z kim będą się mierzyć w tej fazie turnieju. Od fazy 1/4 finału żadna z drużyn nie jest rozstawiona, a kluby z jednego kraju mogą grać przeciwko sobie.

LM 2023/24 - Drabinka rozgrywek

Po losowaniu par ćwierćfinałowych znamy już pełną drabinkę rozgrywek Ligi Mistrzów. Często pomaga to typerom, którzy na podstawie drabinki LM starają się wytypować przyszłego zwycięzcę oraz finalistę turnieju. Oprócz tego, dzięki sprzyjającej danemu klubowi drabince możemy wytypować króla strzelców LM.