Liga Konferencji Europy to najmłodsze europejskie rozgrywki klubowe i zarazem trzeci najważniejszy europejski puchar po Lidze Mistrzów i Lidze Europy. W rozgrywkach LKE bierą udział 32 drużyny.

Liga Konferencji Europy - historia

Ligę Konferencji Europy utworzono w sezonie 2021/22 jako szansę na zaistnienie w europejskich pucharach dla słabszych i biedniejszych klubów. W fazie grupowej pierwszej edycji turnieju nie wystąpiła żadna polska drużyna, a całe rozgrywki padły łupem AS Romy.

Kluczowe daty Ligi Konferencji Europy

  • Liga Konferencji Europy 2021/22 - pierwsza edycja rozgrywek w historii. Mecz finałowy odbył się w Tiranie, a w nim AS Roma pokonała Feyenoord 1:0 po golu Nicolo Zaniolo.
  • Liga Konferencji Europy 2022/23 - w LKE po raz pierwszy w historii wystąpił polski zespół. Lech Poznań zajął drugie miejsce w grupie i po pokonaniu Bodo/Glimt i szwedzkiego Djurgardens zameldował się w ćwierćfinale, gdzie uległ przyszłemu finaliście - Fiorentinie. Włoski klub przegrał w finale z West Hamem United 1:2.
  • Liga Konferencji Europy 2024/25 - finał tej edycji rozgrywek po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce. Dwie najlepsze drużyny Ligi Konferencji Europy zagrają na Stadionie Miejskim we Wrocławiu.

Historia zwycięzców Ligi Konferencji Europy

Oczywiście lista zwycięzców tego turnieju nie jest długa, ponieważ jest to turniej utworzony w 2021 roku. Mimo to finały LKE kibice zapamiętają na długo, ponieważ mecze te były niezwykle ciekawe i dostarczyły kibicom wiele emocji.

  • AS Roma 1-0 Feyenoord
  • West Ham United 2-1 Fiorentina

Najlepsi strzelcy Ligi Konferencji Europy

Na ten moment 12 goli to największy dorobek strzelecki w historii Ligi Konferencji Europy. Takim wynikiem może poszczycić się aż 3 zawodników, a są to Vangelis Pavlidis, Eran Zahavi i Arthur Cabral. Najlepszym Polakiem w tym zestawieniu jest Michał Skóraś, który dla Lecha Poznań i Club Brugge strzelił łącznie 6 goli. Oto najlepsi strzelcy w historii LKE:

Vangelis Pavlidis12 goli
Eran Zahavi12 goli
Arthur Cabral12 goli
Cyriel Dessers10 goli
Ayoub El Kaabi10 goli
Gift Orban10 goli

Co ile lat jest Liga Konferencji Europy?

Liga Konferencji Europy wystartowała w sezonie 2021/22 jako szansa dla klubów z mniejszym budżetem na występ w europejskich pucharach. Są to rozgrywki, które odbywają się corocznie. Od sezonu 2024/25 turniej otrzyma nazwę "Liga Konferencji", lecz to zmiana tylko kosmetyczna, a format rozgrywek nie ulegnie zmianie.