Rozgrywki Ligi Europy to po Lidze Mistrzów drugi najważniejszy klubowy turniej w Europie. Biorą w nim udział drużyny, którym nie udało się zakwalifikować do LM oraz zwycięzca Ligi Konferencji z poprzedniego sezonu.

Liga Europy historia

Pierwsza edycja Ligi Europy UEFA odbyła się w sezonie 2009/10. Jest to kontynuacja wcześniej rozgrywnego Pucharu UEFA. Triumfatorem tej odsłony LE zostało Atletico Madryt, które w finale pokonało po dogrywce Fulham 2:1.

Kluczowe daty Ligi Europy

• Liga Europy 2009/10 - Puchar UEFA przemianowano na Ligę Europy, dodatkowo kompletnie zmieniono format rozgrywek. Pierwsza edycja turnieju padła łupem Atletico Madryt, które w finale pokonało Fulham.
  • Liga Europy 2010/11 - ta edycja rozgrywek zapadła szczególnie w pamięci polskim kibicom za sprawą świetnych występów Lecha Poznań. Kolejorz w grupie z Manchesterem City, Juventusem i Salzburgiem zgromadził 11 punktów i zajął 2. miejsce tuż za The Citizens. Lech odpadł w 1/16 finału z Bragą, przegrywając 1:2 w dwumeczu.
  • Liga Europy 2014/15 - mecz finałowy tej edycji LE odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W finale Sevilla pokonała 3:2 Dnipro Dniepropetrowsk, a jednego z goli dla Sevilli zdobył będący wtedy w wybitnej formie Grzegorz Krychowiak. Został on pierwszym Polakiem, który zdobył trofeum Ligi Europy.
  • Liga Europy 2020/21 - po raz drugi w historii finał Ligi Europy odbył się w Polsce, tym razem to Polsat Plus Arena w Gdańsku gościła dwie najlepsze drużyny LE. Zwycięzcę rozgrywek wyłoniły dopiero rzuty karne, w których Villarreal pokonał 11:10 Manchester United.

Historia zwycięzców Ligi Europy

Niekwestionowanym liderem pod względem liczby zwycięstw w Lidze Europy jest Sevilla, która podnosiła ten puchar aż 5 razy, nie przegrywając ani jednego finału, w którym brała udział.

Najlepsi strzelcy Ligi Europy

Oczywiście w tabeli poniżej nie znajdziemy największych gwiazd futbolu takich jak Cristiano Ronaldo, Leo Messi czy Robert Lewandowski, ponieważ oni regularnie zdobywali bramki w Lidze Mistrzów. Mimo to, w klasyfikacji najlepszych strzelców LE możemy znaleźć świetnych i znanych piłkarzy, a oto TOP 5 tego zestawienia:

1. Pierre-Emerick Aubameyang34 goli
2. Radamel Falcao30 goli
3. Romelu Lukaku27 goli
4. Aritz Aduriz26 goli
5. Munas Dabbur24 goli

Co ile lat odbywa się Liga Europy?

Liga Europy to drugie po Lidze Mistrzów najważniejsze europejskie rozgrywki klubowe, które odbywają się corocznie. Oprócz drużyn, które do LE zakwalifikowały się dzięki rozgrywkom ligowym, w fazie pucharowej biorą również udział kluby, które zajęły 3. miejsce w swoich grupach Ligi Mistrzów.