Puchar Polski na szczeblu centralnym rozpoczyna się od fazy 1/64 finału i bierze w nim udział 70 drużyn. W rozgrywkach Pucharu Polski zapewnioną grę mają drużyny z trzech najlepszych dywizji i dołącza do nich 16 klubów wyłonionych poprzez eliminacje.

Puchar Polski wyniki

Drużyny z Ekstraklasy rozpoczynają grę w Pucharze Polski od 1/32 finału. Wyjątkiem są cztery najlepsze drużyny Ekstraklasy z poprzedniego sezonu, które w tej rundzie mają wolny los. Gospodarzem każdego spotkania jest drużyna z niższej klasy rozgrywkowej. Gdy kluby rywalizują na co dzień w tej samej lidze, o tym, kto będzie gospodarzem meczu decyduje losowanie.

W każdej rundzie rozgrywek o Puchar Polski o awansie decyduje jeden bezpośredni mecz. W przypadku remisu, aby wyłonić zwycięzcę zarządzana jest dogrywka, a gdy i ona nie przyniesie rezultatu rozgrywane są rzuty karne. Wszystkie dotychczasowe wyniki Pucharu Polski możemy zobaczyć w powyższej drabince.

Wyniki Pucharu Polski są dla klubów bardzo ważne. Zwycięstwo w pucharze daje prawo gry w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy, a także zapewnia udział w meczu o Superpuchar Polski. W przypadku, gdy zwycięzcą pucharu kraju zostanie Mistrz Polski, to prawo gry w LKE otrzymuje 4. drużyna w lidze.

Historia wyników Pucharu Polski

Pierwszą edycję Pucharu Polski rozegrano w sezonie 1925/26. Triumfatorem rozgrywek nazywanych wówczas Pucharem PZPN została Wisła Kraków, która pokonała Spartę Lwów 2:1. Kolejna edycja pucharu, już pod obowiązującą do dzisiaj nazwą rozegrana została dopiero po wojnie, w sezonie 1950/51. W finale tych rozgrywek Ruch Chorzów (grający pod nazwą Unia Chorzów) pokonał 2:0 Gwardię Kraków.

Przyjrzyjmy się kilku rekordom związanym z Pucharem Polski:

  • Legia Warszawa to zdecydowanie najczęstszy triumfator Pucharu Polski. Wojskowi w 2023 roku wznieśli swój 20 puchar kraju, podczas gdy żaden inny klub nie wygrał Pucharu Polski nawet 10 razy.
  • Najlepszym strzelcem w historii Pucharu Polski jest Piotr Reiss. Były reprezentant Polski strzelił w tych rozgrywkach 16 goli.
  • Marcus Vinicius z 12 golami jest z kolei najlepszym obcokrajowcem w dziejach Pucharu Polski.