VfL Wolfsburg to niemiecki klub piłkarski założony w 1945 roku. Swoją siedzibę ma w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii. W ramach swojej działalności prowadzi około 30 różnych sekcji sportowych.

VfL Wolfsburg — historia klubu

Już w 1938 roku WKG VW Miasto KdF-Wagen było stowarzyszeniem sportowym przy fabryce Volkswagena, które do 1944 roku grało na wyższym poziomie w Gauliga Osthannover. Początkowo powstał jako związek do ćwiczeń gimnastycznych fabryki Volkswagena. Szybko powstały kolejne sekcje. Profesjonalna forma klubu została założona 12 września 1945 r. jako „Związek dla ćwiczeń gimnastycznych fabryki Volkswagena Wolfsburg”.

Klub posiadał na początku sekcje: piłki nożnej, piłki ręcznej, gimnastyki, tenisa, kolarstwa, boksu i szachów. Lata 70. XX w. zapowiadały serie sukcesów i awans do najwyższych klas rozgrywkowych. Niespodziewanie jednak spadek z 2 Bundesligi spowodował zniknięcie na 20 lat z profesjonalnej piłki nożnej.

VfL Wolfsburg- sukcesy

VfL Wolfsburg nieprzerwanie od 1997 roku gra w najwyższej niemieckiej lidze — Bundeslidze. Jest to ogromny sukces i prestiż dla klubu ze średniej wielkości miasta. W swojej historii odnosił jednak wiele zwycięstw w pucharach na różnym szczeblu rozgrywkowym:

  • Mistrz Niemiec - 2009,
  • Zdobywca Pucharu DFB - 2015,
  • Superpuchar DFL - 2015,
  • Amatorski mistrz północnych Niemiec - 1963,
  • Mistrz Dolnej Saksonii - 1963,
  • Mistrz Ligi Amatorów Dolnej Saksonii - 1951, 1952, 1954, 1963,
  • Amatorski mistrz Dolnej Saksonii - 1950,
  • Zdobywcy Pucharu NFV (3): 1962, 2002, 2003.

W Europejskich Pucharach największym sukcesem było dojście do ćwierćfinału rozgrywek Ligi Mistrzów, w którym odpadli z Realem Madryt.

VfL Wolfsburg — Najlepsi zawodnicy w historii

Podczas wieloletniej historii VfL Wolfsburg w drużynie grało wielu wspaniałych graczy. Z uwagi na to, że drużyna największe sukcesy świeci od końca XX wieku, to większość najlepiej zapamiętanych zawodników pochodzi z tego okresu.

Niewątpliwie jednym z najlepszych zawodników jest Edin Džeko. Bośniacki napastnik, który grał w Wolfsburgu w latach 2007-2010. W sezonie 2008/2009 zdobył 28 bramek. Występował w drużynie w legendarnym sezonie, kiedy udało im się zdobyć jedyne do tej pory mistrzostwo Niemiec. Swoimi bramkami przyczynił się do pokonania największych marek z niemieckich boisk. Dobrze zapamiętany został również Brazylijski pomocnik Diego. Był jedną z kluczowych postaci w zespole.

VfL Wolfsburg — Symbole

VfL Wolfsburg to niemiecki klub, który dzięki swoim charakterystycznym symbolom wyróżnia się spośród innych europejskich klubów. Nosi pseudonim Die Wölfe (Wilki). Ich oficjalną maskotką jest „Wölfi”, co w luźnym tłumaczeniu oznacza wilczek, wilczuś. Tradycyjne barwy drużyny to zielony i biały. Swoje mecze rozgrywa na Volkswagen-Arena, która może pomieścić ponad 30 tysięcy ludzi. Obiekt oddano do użytku 13 grudnia 2002 r. i tym samym zastąpił VfL Stadion.