St Mirren Football Club to szkocki klub sportowy założony w 1877 roku. Drużyna swoje domowe mecze rozgrywa na St Mirren Park, który pomieści zaledwie 7 100 kibiców. Klubowe barwy to kolory czarny i biały.

Choć St Mirren to jeden z członków założycieli Scottish Football League, to nigdy w swojej historii nie został mistrzem Szkocji. Pomimo to klub na swoim koncie ma kilka trofeów wartych uwagi:

  • 3x Puchar Szkocji - 1925/26, 1958/59, 1986/87
  • Puchar Ligi Szkockiej - 2012/13
  • Puchar Anglo-szkocki - 1979/80

Swoją najwyższą ligową pozycję St Mirren zajął w sezonie 1979/80, kiedy uplasowali się na 3. miejscu tuż za Celticiem i Aberdeen. W tym sezonie stali się też jedyną szkocką drużyną, która wygrała Puchar Anglo-szkocki. St Mirren kilkukrotnie brał udział w Pucharze Zdobywców Pucharów i Pucharze UEFA, lecz klubowi nigdy nie udało się przejść 2. rundy rozgrywek.

Największym rywalem St Mirren jest drużyna Greenock Morton, która obecnie występuje na zapleczu szkockiej ekstraklasy. Kluby rywalizują ze sobą od 1882 roku, a ich mecze nazywane są Derbami Renfrewshire, które są najważniejszym meczem w roku dla kibiców obu drużyn.

Aby znaleźć Polaka w szeregach St Mirren trzeba cofnąć się do czasów powojennych. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych klub reprezentował Alfons "Alfie" Lesz i był jednym z najlepszych strzelców drużyny w swoich czasach. Polak strzelił dla klubu 37 goli w 134 meczach.