US Salernitana to włoski klub piłkarski z siedzibą w mieście Salerno, który swoje mecze rozgrywa w najwyższej włoskiej klasie rozgrywkowej. Zasadniczo jego pełna nazwa brzmi Unione Sportiva Salernitana 1919.

US Salernitana — historia klubu

US Salernitana została założona 19 czerwca 1919 przez konsorcjum pod przewodnictwem Matteo Schiavone. Zespół początkowo nie był samotnym tworem. Został połączony wraz z innymi. Salerno jest średniej wielkości miastem, dlatego, aby móc rywalizować z najlepszymi zawodnikami. Początkowa historia klubu była burzliwa, a ze względu na mnogość podmiotów wchodzących w skład klubu w 1925 roku nastąpiło zawieszenie działalności.

US Saletnitana wróciła do gry po dwóch latach i w sezonie 1937/38 po raz pierwszy awansowała do Serie B. W najwyższej klasie rozgrywkowej po raz pierwszy zagrali w 1948 roku. Drużyna nie zdołała jednak ustabilizować swojej pozycji i pozostać w najwyższej klasie rozgrywkowej na wiele lat. Zdarzyły się nawet spadki do Serie D. W sezonie 2021/22 uzyskała awans do Serie A i od tamtej pory niezmiennie gra w najlepszej włoskiej lidze.

US Salernitana — największe sukcesy

US Saletnitana większość historii spędziła w niższych klasach rozgrykowych. Z tego powodu na próżno można szukać sukcesów w Serie A i pucharze Włoch. Mimo tego udało jej się kilkukrotnie triumfować w mniej prestiżowych rozgrykwach. Największe sukcesy US Saletnitana to:

  • Zwycięstwo w Serie B - 1997/98,  1946/47
  • Italian Lega Pro Champion (B) - 2007/08
  • Italian Lega Pro Champion © - 2014/15, 1965/66
  • Italienischer Pokalsieger - 2013/14
  • Italian Lega Pro Champion (B) - 2012/13. 1989/90

US Salernitana — Najlepsi zawodnicy w historii

US Saletnitana to zespół, który przez wiele lat cieszył oko lokalnych fanów. Niezależnie, czy zespół grał w najwyższej włoskiej klasie rozgrywkowej, czy Serie D to druzyna z Salerno zazwyczaj miała w swoich szeregach wyróżniających się graczy. W historii US Salernitana aż ośmiu zawodników zagrało ponad 200 meczów.

Na szczególne wyróżnienie zasługują: 

  • Ciro Ferrara (270)
  • Roberto Breda (252)
  • Luca Fusco (252)

Najwięcej bramek w historii zdobył Giovanni Pisano (63), grając w sezonach 1992-1997.

US Salernitana — Symbole

US Salernitana najczęściej nazywana jest jako I Granata (Bordowi) i Cavalucci Marini (Koniki Morskie). Mimo że klub nigdy nie był hegemonem włoskiego futbolu, to może się poszczycić świetną grupą kibicowską. Kibice z Salerno są oceniani jako jedni z najlepszych z południowych Włoch.

Symbolem tego zespołu jest konik morski, który widnieje na herbie. Oprócz niego na emblemacie możemy zobaczyć datę założenia klubu, a wszystko jest w bordowych barwach. Oficjalny hymn Salernitany to Il power must be granata, który powstał w 2007 roku i został stworzony przez Salerno Sandro Scuoppo. Maskotką zespołu jest lew ubrany w koszulkę z numerem 10.