Çaykur Rizespor Kulübü to turecki klub piłkarski założony w roku 1953. Zespół w swoim herbie ma zielony liść herbaty na białym tle, ponieważ jego sponsorem jest turecka firma herbaciana Çaykur. Pseudonim drużyny to Jastrzębie Czarnomorskie.

Drużyna rozgrywa swoje domowe mecze w niebiesko-zielonych trykotach na Miasto Rize Stadium, który pomieści około 15 tysięcy kibiców. Największym rywalem Rizesporu jest Trabzonspor, a mecze tych drużyn nazywane są Derbami Czarnomorza.

Rizespor po raz pierwszy do Super Lig awansował w roku 1979. W swoim debiutanckim sezonie na najwyższym poziomie rozgrywkowym zajęli wysokie 5. miejsce. Kolejny sezon dla Rizesporu był jednak nieudany. Zespół zgromadził na koncie 29 punktów, tyle samo ile 4 inne drużyny w lidze. Jednak z uwagi na najgorszy bilans bramek to Rizespor uplasował się 14. pozycji i spadł z ligi.

Choć Rizespor nie jest tak dobrze znany polskim kibicom jak inne tureckie kluby, to barw tej drużyny broniło kilku znanych polskich piłkarzy:

  • Mariusz Pawełek
  • Patryk Tuszyński
  • Jarosław Jach
  • Ludovic Obraniak
  • Konrad Michalak

W roku 2001 Rizespor zanotował jak dotąd jedyny występ w europejskich pucharach. Klub odpadł już w drugiej rundzie Pucharu Intertoto, przegrywając w dwumeczu z macedońskim FK Pobeda 1:4.