Raków Częstochowa to drużyna która przeżywa właśnie najlepszy czas w swojej historii. Zespół powstały w 1921 roku pod nazwą Racovia długi czas walczył na niższych frontach, jedynie sporadycznie awansując do Ekstraklasy. Drużyna zyskała pozycję w elicie polskiej piłki po tym, jak stery objął w niej Marek Papszun. Dawid Szwarga kontynuuje dzieło poprzednika, klub stale zyskuje na popularności.

Raków Częstochowa - Historia Zespołu

Raków Częstochowa powstał w marcu 1921 roku, początkowo klub ten figurował pod nazwą Racovia. Drużyna ma korzenie lewicowe, założyli ją członkowie stowarzyszenia Organizacji Młodzieżowej Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego przy Polskiej Partii Socjalistycznej.

W 1925 roku klub został rozwiązany z powodu braku rejestracji i w dwa lata później reaktywowany pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy Raków. Klub przestał funkcjonować podczas II Wojny Światowej, o czym przesądziła polityka okupanta, po II Wojnie Światowej na nowo się odrodził. W 1949 roku w Częstochowie odtworzono sekcję piłki nożnej. 

W okresie 1994-1998, drużyna występowała w Ekstraklasie. Trudna sytuacja finansowa sprawiła, że w 2001 roku Częstochowianie znaleźli się w IV Lidze, rok później powołano do życia KS Raków. W dniu 1 lipca 2011 roku spółka akcyjna RKS Raków Częstochowa przejęła sekcję piłki nożnej KS Raków. Michał Świerczewski został właścicielem klubu w 2014 i od tego czasu Raków zaczął się odbudowywać. W sezonie 2016/2017 drużyna prowadzona przez Marka Papszuna awansowała do I Ligi. 24 kwietnia 2019 roku fani świętowali awans do Ekstraklasy, niedługo później w sezonie 2022/2023 "Medaliki" po raz pierwszy sięgnęły po tytuł Mistrzów Polski.

Raków Częstochowa - Największe Sukcesy

"Medaliki" największe sukcesy odnoszą w ostatnich latach, największe osiągnięcia to:

  • mistrzostwo Polski zdobyte w sezonie 2022/2023
  • awans do fazy grupowej Ligi Europy UEFA w sezonie 2023/2024

Drużyna Marka Papszuna dwukrotnie w historii sięgała po dublet w postaci Pucharu i Superpucharu. Reasumując, Częstochowianie w swej gablocie mają 1. mistrzostwo Polski, po 2. Puchary i Superpuchary Polski.

Raków Częstochowa - Najlepsi Zawodnicy

Raków Częstochowa w swych szeregach miał kilku świetnych zawodników, jednak najlepszym w historii zawodnikiem "Medalików" jest Vladan Kovačević. Młodzieżowy reprezentant Polski, świetny golkiper wielokrotnie przyczynił się do zwycięstw Rakowa. Piłkarz ten do Częstochowy przybył z bośniackiego FK Sarajevo w2021 roku.

Jacek Magiera jest jednym z legendarnych zawodników Rakowa. Piłkarz ten kojarzony jest przez część kibiców głównie z Legią Warszawa, jednak zanim powędrował do Stolicy, reprezentował barwy Częstochowian, co więcej jest wychowankiem klubu. 18 marca 1995 roku, piłkarz debiutował w barwach Rakowa w Ekstraklasie przeciwko Stali Mielec.

Raków Częstochowa - Symbole

W początkowej fazie istnienia, RKS Raków nie posiadał oficjalnego herbu. Ze względu na silne związki z hutą, w 1927 roku jako znak klubu ustanowiono czerwone hutnicze kominy na tle błękitnego nieba.

Od 2022 roku, oficjalną maskotką Rakowa jest rycerz. Władze klubu zaprezentowały go jako symbol odwagi, męstwa, rozsądku, oddania i sprawiedliwości. Ustanowienie takiej maskotki było logicznym krokiem, już wcześniej piłkarzy i kibiców klubu określano terminem "Rycerzy spod Jasnej Góry".