Puszcza Niepołomice to polski klub piłkarski z siedzibą w Niepołomicach założony w 1923 roku. W 2023 obchodził setną rocznicę powstania klubu, co uświetnił awansem do najwyższej polskiej ligi piłkarskiej — Ekstraklasy.

Puszcza Niepołomice — historia klubu

Puszcza Niepołomice pierwotnie nosiła nazwę Klub Sportowy „Niepołomianka”. Zespół został utworzony z inicjatywy władz miejskich. Temu pomysłowi przewodził ówczesny burmistrz Andrzej Wilmer. Pierwszym prezesem KS Niepołomianka był Władysław Iwański. Praktycznie w tym samym czasie został utworzony klub prowadzony przez lokalną społeczność żydowską. Jego historia jednak była krótka, a część grających tam zawodników przeniosła się do Niepołomianki. Pierwsze lata istnienia klubu nie obfitowały w sukcesy.

Niemal równocześnie z Niepołomianką powstał w mieście drugi klub stworzony przez lokalną społeczność żydowską. Klub ten przyjął nazwę Żydowski Klub Sportowy „Puszcza”. Klub ten zakończył jednak swoją działalność już w 1926. Po wyzwoleniu Niepołomic spod okupacji niemieckiej klub wznowił swoją działalność, lecz pierwsze znaczące sukcesy zaczął odnosić w latach 10. XXI wieku. 23 lipca 2023 zaliczyli historyczny debiut w Ekstraklasie. Ulegli w tym meczu drużynie Widzewa.

Puszcza Niepołomice — największe sukcesy

Puszcza Niepołomice nigdy nie była hegemonem polskiego futbolu i dopiero w 2023 roku po raz pierwszy awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej. Należy jednak podkreślić, że Niepołomice, które ma niewiele ponad 15 tysięcy mieszkańców. Biorąc to pod uwagę, to niesamowitym sukcesem jest sam awans do najlepszej polskiej ligi piłkarskiej. Do sukcesów tej drużyny można zaliczyć:

  • 5. miejsce w I lidze – 2022/23
  • 1/4 finału Pucharu Polski – 2016/17, 2018/19, 2020/21.
  • Awans do Ekstraklasy z baraży – 2022/23

Puszcza Niepołomice — najlepsi zawodnicy w historii

Puszcza Niepołomice po raz pierwszy w Ekstraklasie zagrało w 2023 roku. Przed 2010 rokiem większość sezonów Niepołomiczanie rozgrywali w niższych polskich ligach. Śmiało, więc można stwierdzić, że to piłkarze z ostatnich lat. Obecnym kapitanem jest Jakub Serafin, który w klubie z Niepołomic gra od 2019 roku i rozegrał w tym czasie 124 mecze. W tym czasie strzelił 4 bramki. Wyróżniającym się zawodnikiem jest również Łukasz Solowiej. Mimo że jest obrońcą, to regularnie trafia do bramki rywali.

Puszcza Niepołomice — symbole

Miejski Klub Sportowy Puszcza Niepołomice może pochwalić się żółto-biało-zielonymi barwami. Ich główną siedzibą jest Stadion Miejski w Niepołomicach. Może on pomieścić 2118 widzów. Nie jest to duży stadion, jak na warunki ekstraklasowego klubu, ale warto podkreślić, że Puszcza pochodzi z niewielkiej miejscowości, dlatego jej potrzeby nie są duże. Zespół ten ma białe stroje domowe oraz niebieskie koszulki wyjazdowe.