Motherwell Football Club to szkocki klub piłkarski założony w 1886 roku. Barwy drużyny to bursztynowo-bordowy, a przydomek to The Well. Motherwell swoje mecze rozgrywa na Fir Park Stadium, który może pomieścić ponad 13 tysięcy kibiców.

Motherwell w najwyższej szkockiej lidze zadebiutował w okresie międzywojennym i już kilka lat później osiągnął największy sukces w swojej historii. Klub zdobył mistrzostwo Szkocji w sezonie 1931/32, a sezon wcześniej i sezon później dotarł do finału Pucharu Szkocji.

Na kolejne sukcesy Motherwell musiał czekać niecałe 20 lat. Sezon 1950/51 klub zakończył zwycięstwem w Pucharze Ligi Szkockiej, a sezon później klub świętował zwycięstwo w pucharze kraju.

Kolejne lata to gorsze czasy dla klubu, następne trofeum i ostatnie jak dotąd w historii Motherwell drużyna wzniosła w sezonie 1990/91. Klub wygrał Puchar Szkocji, w finale pokonując Dundee United. Dzięki temu zwycięstwu klub miał okazję zadebiutować w europejskich pucharach.

Pierwszy mecz w historii klubu w europejskich pucharach przypadł na mecz z GKS-em Katowice. Dwumecz zakończył się wynikiem 3:3, lecz z uwagi na liczbę bramek zdobytych na wyjeździe to polski klub cieszył się z awansu do kolejnej rundy. Motherwell jeszcze kilkukrotnie występował we wstępnych fazach Pucharu UEFA oraz w późniejszych latach eliminacjach Ligi Europy, jednak bez większych sukcesów.

Najbliżej gry w fazie grupowej europejskich pucharów Motherwell był w sezonach 2010/11 i 2012/13. W obu przypadkach klub zagrał w ostatniej rundzie eliminacji do Ligi Europy. W sezonie 2010/11 klub zmierzył się z Odense, a dwumecz zakończył się zwycięstwem Duńczyków 1:3. Dwa sezony później Motherwell w fazie play-off uległ Levante, przegrywając w dwumeczu 0:3.