ŁKS Łódź, a w zasadzie Łódzki Klub Sportowy to polski klub piłkarski z siedzibą w Łódź. Aktualnie występuję w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej — Ekstraklasie, a w przeszłości sięgał po mistrzostwo i puchar Polski.
ŁKS Łódź — historia klubu
Pierwszą historyczną nazwą klubu była “Łodzianka”. Jednak już rok później klub przyjął nazwę, która z krótką przerwą istnieje do dziś — Łódzki Klub Sportowy. Początkowo powstał jako wielosekcyjny klub. Jego założycielami byli: Henryk Lubawski, Arnold Heiman i Jerzy Hirszberg. Pierwszą sekcją w klubie była piłka nożna, następnie lekkoatletyka i tenis ziemny. Kilkanaście lat później do grona uprawianych dyscyplin doszedł hokej na lodzie.
Dwudziestolecie międzywojenne było owocnym okresem. ŁKS odniósł w tym czasie wiele sukcesów i wspinał się po szczeblach polskiego futbolu. Debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej miał miejsce 3 kwietnia 1927, kiedy w derbach miasta ŁKS wygrał z Klubem Turystów Łódź 2:0. Okres II wojny światowej wstrzymał rozwój, lecz zaraz po jej zakończeniu wznowiono działalność większości sekcji.
ŁKS Łódź — największe sukcesy
ŁKS Łódź to klub z wielką historią i długoletnią tradycją. W czasie swojej działalności odniósł wiele sukcesów.
- Mistrzostwo Polski 1958, 1998,
- II miejsce 1954,
- III miejsce 1922, 1957, 1993,
- Puchar zdobywca 1957,
- Finalista 1994,
- 3x Mistrz Polski juniorów starszych U-19: 1962,1983,1999,
- 2x Mistrz Polski juniorów młodszych U-17: 1987 (spartakiada młodzieży), 1994, 1999.
Po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej kibice liczą na nawiązanie do tradycji sprzed lat i powrót do gry o najwyższe cele.
ŁKS Łódź — najlepsi zawodnicy w historii
Żyjącą legendą ŁKS Łódź jest Jan Tomaszewski, który w barwach klubu rozegrał 159 meczów i jednokrotnie wpisał się na listę strzelców. Był również wybitnym reprezentantem kraju i strzegł dostępu do polskiej bramki w aż 63 spotkaniach. Do zawodników, którzy występowali w reprezentacji Polski w jej złotym okresie, należą również Marek Dziuba oraz Mirosław Bulzacki. Obaj stanowili o sile defensywy klubu z Łodzi oraz reprezentacji Polski. Najwięcej występów w koszulce klubu z Łodzi zaliczył Marek Chojnacki. W 2014 roku do elitarnego grona Klubu 100, czyli zawodników, którzy zdobyli ponad 100 bramek w Ekstraklasie, trafił Marek Saganowski, który jest wychowankiem ŁKS.
ŁKS Łódź — symbole
ŁKS Łódź to klub z wielką historią, który swoje stulecie obchodził w 2008 roku. W tym czasie w klubie wykształciły się symbole i rzeczy, które są kojarzone z tym klubem. Powszechnie piłkarzy tego klubu nazywa się Rycerzami Wiosny. Łodzianie zawdzięczają ten pseudonim Jerzemu Zmarzlikowi, który nazwał ich tak w jednym z wydań przeglądu sportowego. Określenie to przyjęło się na tyle, że piłkarze ŁKS-u nazywani są tak do dziś. Tradycyjnami barwami klubu są biało-czerwono-białe kolory. Koszulki zarówno domowe, jak i wyjazdowe nawiązują do tego. Maskotką klubu jest Rycerz Bodzio. ŁKS Łódź swoje mecze rozgrywa na Stadionie Miejskim im. Władysława Króla, który został wybudowany w 2015 roku i może pomieścić 18 029.