FK Jablonec to czeski klub piłkarski grający obecnie w Fortuna Liga, czyli czeskiej ekstraklasie. Klub powstał w 1945 roku w mieście Jablonec nad Nysą. Na samym początku swojego istnienia Jablonec grał w najniższych Czeskich ligach.

Wszystko zmieniło się w 1963, kiedy Jablonec wszedł na drugi szczebel ligowy. Kolejne sukcesy przyszły dopiero po w sezonie 1993/1994 kiedy zespół awansował do najwyższej ligi rozgrywkowej w Czechach.

Największe sukcesy klubu Jablonec to:

  • 1 Superpuchar Czech
  • 1 tytuł wicemistrza Czech
  • 2 Puchar Czech

Jeśli chodzi o ciekawostki dotyczące klubu FK Jablonec, to ich oficjalnymi barwami jest zieleń i biel. W tym kolorach jest też logo klubu w formie biało-zielonego odwróconego trójkąta z piłką futbolową i szarfą zawierającą napis “Jablonec”. Domowym stadionem klubu jest Strzelnica w Jabłoncu nad Nysą.

Stadion może pomieścić 6280 kibiców. Warto dodać, że jest to wyjątkowo symboliczny i wiekowy stadion, gdyż powstał on w 1955 roku. Sama charakterystyczna nazwa stadionu wzięła się z tego, że w 1896 roku Towarzystwo Strzeleckie miasta Jablonca zakupiło ten teren budując na nic strzelnicę.