FC Empoli powstało w 1920 r. Empoli jest niewielkim miastem, dlatego zdecydowano o połączeniu Klubu Piłkarskiego Empoli i sekcji piłkarskiej Unione Sportiva Empolese.

FC Empoli — historia klubu

W kolejnych latach zespół z Toskanii został zgłoszony do oficjalnych rozgrywek i rok po roku budował swoją tradycję i osiągnięcia sportowe. W swojej historii drużyna wielokrotnie zmieniała nazwy. Wpływ na to miały kwestie finansowe i aktualna sytuacja geopolityczna na świecie. W sezonie 1985/86 w Serie B FC Empoli uplasowało się na czwartej pozycji w tabeli. Jednak dzięki karze przyznanej zespołowi LR Vicenza awansowało na trzecie miejsce, które zapewniało tym samym po raz pierwszy awans do Serie A. Losy drużyny nie były jednak stabilne, a jej dalsza historia obfitowała zarówno w takie sukcesy, jak awans do europejskich pucharów, jak i spadek do trzeciego poziomu rozgrywkowego we Włoszech.

FC Empoli — największe sukcesy

Półka z trofeami drużyny FC Empoli nie jest przepełniona. Na pochwałę zasługuje jednak fakt, że klub pochodzący z tak niewielkiej miejscowości i ograniczonym budżecie potrafi utrzymywać się w obrębie najwyższych klas rozgrywkowych włoskiego futbolu. W swojej historii udało Azzuri sięgneli jednak kilkukrotnie po mniej prestiżowe włoskie trofea. Raz zwycięsko wychodzili z rozgrywek Serie C. W Sezonie 1982/83 wygrali Italian Lega Pro Champion (B). Trzykrotnie za to wygrywali Italienischer Zweitligameister. Do sukcesów tej druzyny z Toskanii można zaliczyć również występ w Pucharze UEFA w sezonie 2007/08 i sięgnięcie po Coppa Italia Primavera w 1992 roku.

FC Empoli — Najlepsi zawodnicy w historii

Mimo że klub nigdy nie walczył o najwyższe cele we włoskim futbolu, to zagrało w nim wielu wybitnych piłkarzy. Do najbardziej znanych należą: Antonio Di Natale, Claudio Marchisio, Ignazio Abate, Sebastian Giovinco i Eder. Kilku zawodników FC Empoli miało zaszczyt zostać powołanymi do kadry narodowej. Występy i bramkę zdobył w niej Antonio Di Natale, zadebiutowali w niej również Massimo Maccarone i Mirko Valdifiori. Powołany został, lecz nie zadebiutował w kadrze Daniele Rugani. Teraz gdy klub gra w najwyższej klasie rozgrywkowej szansa na zadebiutowanie w kadrze kolejnych zawodników zdecydowanie wzrasta.

FC Empoli — Symbole

Długoletnia historia FC Empoli pozwoliła na ukształtowanie tożsamości kibicowskiej i stworzenie symboli klubu. Początkowy herb drużyny nawiązywał do faszystowskiej partii. Z oczywistych względów z biegiem lat musiał przejść zmianę. Obecna wersja herbu aktualna jest od 2021 roku. Na sezon 2020/21 został przygotowany specjalny herb, który miał uświetnić setną rocznicę powstania klubu. Okazał się on szczęśliwy, bo właśnie w tym sezonie FC Empoli awansowało do Serie A. Oficjalnym hymnem Empoli od 2018 roku jest Your Heart Team, skomponowany przez Andreę Maestrelli. FC Empoli swoje mecze rozgrywa na stadionie Stadio Carlo Castellani. Ze względu na swoje barwy noszą przydomek Azzuri (niebiescy). Posiadają trzy komplety strojów. Domowe — niebieskie, wyjazdowe — białe, trzeci komplet — czarne.