Hiszpański profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Almerii, we wspólnocie autonomicznej z Andaluzją. Założony 26 lipca 1989 roku i znany jako Almería Club de Fútbol do 2001 roku, kiedy to nazwa została zmieniona na Unión Deportiva Almería. Klub gra obecnie w hiszpańskiej Primera División po zdobyciu tytułu Segunda División w 2022 roku, a swoje mecze rozgrywa u siebie na stadionie Power Horse mogącym pomieścić 15 274 widzów.

UD Almeria - Historia zespołu

Piłkarska historia klubu UD Almeria sięga 1909 roku. Przez lata nazwa klubu dynamicznie się zmieniała, jednak jedno jest pewne, zawsze mieli serce do walki i robili co tylko możliwe, żeby wspinać się na szczyt tabeli. Awansowali do La Ligi w sezonie 2006-2007. W tamtym czasie zespół do zwycięstw prowadził trener Unai Emery oraz czołowy napastnik drużyny Alvaro Negredo.

W sezonie 2010-2011 zespołowi UD Almeria udało się po raz pierwszy w historii awansować do półfinału rozgrywek Copa del Rey. Niestety w lidze mecze nie układały się po ich myśli i po 4 latach gry w La Lidze zostali zdegradowani.

Drugiego sierpnia 2019 roku właścicielem klubu został Turki Al-Sheikh, zastępując Alfonso Garcíę Gabarrón. W czerwcu 2022 roku klub wywalczył awans do I ligi, zajmując odpowiednio 1. miejsce w tabeli w ostatnim dniu meczowym sezonu, po siedmiu latach spędzonych w drugiej lidze.

UD Almeria - Największe sukcesy

Klub UD Almeria podczas swoich występów osiągnął kilka znaczących osiągnięć i zdobył liczne trofea w swojej historii. Do kluczowych osiągnięć należą awanse i znaczące występy w różnych turniejach. Klub doświadczył awansów z niższych lig, aby dotrzeć do La Ligi, czyli najwyższej ligi hiszpańskiego futbolu. Te promocje oznaczały postęp klubu i ambicje do rywalizacji na najwyższym poziomie.

Dodatkowo zespół UD Almeria miał znaczące występy w krajowym pucharze i konkursach takich jak Copa del Rey, gdzie dotarł do ćwierćfinału i półfinału w różnych sezonach, pokazując swoją zdolność do konkurowania z niektórymi z najlepszych hiszpańskich klubów.

Chociaż klub mógł zdobywać tytuły w niższych ligach lub rozgrywkach regionalnych, to jednak starał się zawzięcie o powrót do najwyższej ligi.

UD Almeria - Najlepsi zawodnicy w historii

  • Miguel Angel Corona jest zawodnikiem z największą ilością asyst w klubowej historii.
  • Leonardo Uiloa strzelił najwięcej bramek w klubowej historii.
  • Miguel Angel Corona wystąpił w największej ilości spotkań.
  • Na wyróżnienie zasługuje również Alvaro Negredo, bez niego awans do Primera División nie byłby możliwy.
  • Najlepiej zarabiający piłkarz w klubie to Lúis Maximiano z zarobkami o wysokości 112,560 zł tygodniowo.

UD Almeria - Symbole

UD Almeria logo