Alanyaspor Kulübü to turecki klub piłkarski założony w 1948 roku. Barwy klubu to pomarańczowy i zielony. Drużyna swoje domowe mecze rozgrywa na stadionie Alanya Oba, który pomieści ponad 10 tysięcy widzów.

W 1948 klub założono pod nazwą Alanya Kalespor. Drużyna ta swoje mecze rozgrywała w ligach amatorskich. Pod przewodnictwem Huseyina Arikana w 1982 roku nazwa klubu zmieniła się na Alanyaspor, a dwa lata później klub włączono do rozgrywek 3. ligi.

Kolejne sezony były dla klubu coraz bardziej udane. W latach 1988-97 Alanyaspor grał na zapleczu tureckiej Süper Lig. Po kilku spadkach do pierwszej ligi klub zaliczył powrót w sezonie 2013/14. Edycja 2015/16 okazała się dla klubu historyczna. Alanyaspor zajął 3. miejsce w tabeli i dostali się do baraży, w których w finale pokonali 2:1 Adana Demirspor i po raz pierwszy w historii awansowali do Süper Lig.

Najlepszym sezon w historii klubu przypadł na lata 2019/20, kiedy Alanyaspor zajął historyczne, 5. miejsce w tabeli Süper Lig. Oprócz tego zespół dotarł aż do finału Pucharu Turcji, gdzie uległ 0:2 Trabzonsporowi.

Dzięki świetnemu występowi ligowemu, Alanyaspor uzyskał prawo gry w eliminacjach Ligi Europy. Klub trafił w półfinale eliminacji na Rosenborg, jednak przegrywając 0:1 odpadł z rozgrywek.