Adana Demirspor Kulübü to turecki klub piłkarski założony w roku 1940. Drużyna swoje domowe mecze rozgrywa na Stadion New Adana w niebieskich strojach. Przydomek klubu to Niebieskie Błyskawice.

Adana Demirspor w latach 1940-1959 uczestniczyła w miejscowych rozgrywkach amatorskich wielokrotnie je wygrywając. Po raz pierwszy w najwyższej tureckiej klasie rozgrywkowej zameldowali się w sezonie 1960/61, lecz zajmując 20. miejsce od razu spadli z ligi.

Po tureckiej ekstraklasy klub powrócił w sezonie 1973/74 i zanotowali swój najdłuższy pobyt w Super Lig, bowiem z ligi spadli dopiero w sezonie 1983/84. W tzw. międzyczasie klub zanotował swój najlepszy jak dotąd występ w pucharze kraju. W roku 1978 doszli do finału Pucharu Turcji, w którym przegrali z Trabzonsporem w dwumeczu 0:3.

Najlepsze czasu dla Adana Demirspor przyszły jednak niedawno. W 2018 roku w klubie pojawił się bogaty inwestor i rozpoczął proces odbudowy klubu. Adana Demirspor powrócił w sezonie 2021/22 do tureckiej ekstraklasy po 27 latach nieobecności. Po kilku kolejkach, trenerem beniaminka został Vincenzo Montella i zajął z klubem 9. miejsce w tabeli.

Adana Demirspor oprócz zatrudnienia znanego trenera postawił również na słynnych zawodników, sprowadzając do klubu Naniego i Mario Balotelliego. Kolejny sezon pod wodzą Montelli był najlepszym w historii klubu. Adana Demirspor zajął 4. miejsce w lidze, tym samym po raz pierwszy w historii klub awansował do eliminacji europejskich pucharów.

Po tym spektakularnym dla tej drużyny sukcesie, Vincenzo Montella zdecydował się nie przedłużyć kontraktu. Na jego miejsce sprowadzono legendę FC Barcelony, Patricka Kluiverta.

W sezonie 2023/24 klub zadebiutował w europejskich rozgrywkach. Turecka drużyna była bardzo blisko awansu do fazy grupowej LKE. W ostatniej fazie eliminacji Adana Demirspor przegrał z belgijskim Genkiem w rzutach karnych.