Aberdeen Football Club to szkocki klub piłkarski założony w 1903 roku. Jest to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w szkockiej piłce poza Celticiem i Rangersami. Oprócz sukcesów krajowych, Aberdeen posiada sukcesy na poziomie międzynarodowym.

Barwa klubu Aberdeen to kolor czerwony, a swoje domowe mecze drużyna rozgrywa na Pittodrie Stadium, który pomieści około 20 tysięcy kibiców. Klub po raz pierwszy w najwyższej klasie rozgrywkowej zagrał w 1906 roku i od tego czasu ani razu nie spadł z ligi, co czyni go jednym z najdłużej utrzymującym się klubem w lidze.

Swoje pierwsze mistrzostwo Aberdeen wygrał w sezonie 1954/55. Sezon później klub wygrał Puchar Ligi Szkockiej, jednak następne kilkanaście lat dla klubu nie było już tak udane. Wszystko zmieniło się z przyjściem Sir Alexa Fergusona, który objął stery w klubie.

Pod wodzą legendarnego menadżera Aberdeen na arenie krajowej sięgał po:

  • 3 mistrzostwa ligi
  • 4 Puchary Szkocji
  • 1 Puchar Ligi Szkockiej

Poza sukcesami na szkockich boiskach Aberdeen prezentował się bardzo dobrze w europejskich pucharach. W sezonie 1982/83 Aberdeen wygrał Puchar Zdobywców Pucharów. Szkocki zespół grę w pucharze rozpoczynał od fazy eliminacyjnej. Po drodze do finału Aberdeen wyeliminował między innymi Lech Poznań oraz Bayern Monachium. W finale Aberdeen zmierzył się z Realem Madryt. Finał zakończył się w dogrywce wynikiem 2:1 dla zespołu ze Szkocji.

Dzięki zwycięstwie w Pucharze Zdobywców Pucharów Aberdeen miał prawo gry w Superpucharze Europy. W finałowym dwumeczu szkocki klub zmierzył się z SV Hamburg. Pierwsze spotkanie rozegrane w Niemczech zakończyło się bezbramkowym wynikiem, w rewanżu Aberdeen pokonał SV Hamburg 2:0, zdobywając jako pierwsza szkocka drużyna w historii Superpuchar Europy.