Hoffenheim jest niemiecką drużyną, który swoją siedzibę ma w Hoffenheim, jednak swoje mecze rozgrywa w Sinsheim. Właścicielem klubu jest Dietmar Hopp, natomiast prezesem Peter Hofmann. Pełna nazwa zespołu to Turn-und Sportgemeunschaft 1899 Hoffenheim e.V.

Hoffenheim – historia klubu

Drużyna powstała w 1945 roku, w wyniku fuzji dwóch innych klubów – Turnverein Hoffenheim i Fussballverein Hoffenheim. Formalnie jednak przyjmuje się datę założenia klubu na 1 lipca 1899r., czyli moment powstania wspomnianego Turnverein Hoffenheim.

Klub w swojej historii bardzo rzadko zmieniał swój herb. Takie wydarzenia zostały odnotowanie zaledwie dwukrotnie. Pierwszy raz w 2007 roku, a później w roku 2014. Wszystkie zmiany były jednak mocno kosmetyczne, a sam kształt logotypu nie uległ diametralnej zmianie.

Hoffenheim – największe sukcesy

Za przełomowy moment w historii klubu należy uznać sezon 2007/2008, kiedy to Hoffenheim zajęło drugie miejsce w 2.Bundeslidze i po raz pierwszy awansowali na najwyższy szczebel rozgrywkowy w Niemczech. Ważnym sezonem był również ten w latach 2012/2013, kiedy to Hoffenheim utrzymało się w Bundeslidze, za sprawą wygranych baraży.

Kibice klubu z Hoffenheim na pewno bardzo dobrze wspominają występy ich zespołu w europejskich pucharach, pomimo braku większych sukcesu. W sezonie 2017/2018 zagrali oni najpierw w play-off’ach Ligi Mistrzów, gdzie musieli jednak uznać wyższość angielskiego Liverpoolu. Mimo to, udało im się dostać do fazy grupowej Ligi Europy, gdzie zajęli ostatnie miejsce. Podobna sytuacja miała miejsce sezon później, gdzie również okupowali ostatnią lokatę w grupie Ligi Europy. Dużo lepiej wyglądał sezon 2020/21, gdzie wyszli z grupy Ligi Europy z pierwszego miejsca. Odpadli jednak w 1/16 finału, z norweskim Molde.

Hoffenheim- najlepsi zawodnicy w historii

Obecnie najlepszym strzelcem w całej historii Hoffenheim jest Andrej Kramaric, który zdobył ponad 120 bramek, w ponad 260 spotkaniach. Na drugim miejscu znajduje się Sejad Salihovic, który pomimo podobnej liczby występów do lidera (249), zdobył prawie połowę mniej bramek – 67.

Na miano legendy klubu niewątpliwie zasługuje bramkarz Oliver Baumann, który rozegrał dla Hoffenheim ponad 340 spotkań. Pod tym względem, drugim najbardziej zasłużonym zawodnikiem jest Sebastian Rudy, który może pochwalić się 327 występami, dokładając do tego 17 bramek i 47 asyst.

Hoffenheim – symbole

TSG 1899 Hoffenheim rozgrywa swoje mecze w Sinsheim, na stadionie Rhein-Neckar-Arena, który jest w stanie pomieścić ponad 30 tysięcy kibiców. Klub jest znany także jako Hoffe Dorfverein, czyli klub ze wsi lub po prostu jako Wieśniaki.