Kolejną ciekawą propozycję systemu zakładowego stanowią zakłady oparte o dwa mechanizmy: system halftime i system fulltime. Często oznaczane są także za pomocą skrótów, pojawiając się jako zakłady HF oraz zakłady FT. Zakłady te mogą występować w wersji pełnej, kiedy to obstawiamy obie metody w ramach jednego spotkania, jak i w wersji rozdzielonej, traktującej zakłady HF oraz zakłady FT jako całkowicie oddzielne opcje inwestycyjne.
Na czym polega bukmacherski system halftime?
System bukmacherski halftime polega na próbie wytypowania wyniku w pierwszej połowie spotkania. W wersji stand-alone, zakłady HF w żaden sposób nie biorą pod uwagę końcowego wyniku spotkania, nawet jeśli zakończy się on znaczną przewagą jednej z drużyn. Dotyczą tylko i wyłącznie pierwszej połowy meczu, wobec której można dokonywać zakładów we wszystkich trzech kombinacjach: wygrana, remis, przegrana.
Można się zastanawiać, po co takie zakłady w ogóle istnieją? Czy stanowią dodatkową wartość dla typera, czy są jedynie sposobem na urozmaicenie oferty? Odpowiedź staje się dosyć prosta: zakłady HF oferują dużo większe kursy, dzięki czemu typerzy mogą osiągać ponadprzeciętne wyniki, nawet w przypadku spotkań o łatwym do przewidzenia rezultacie. Mecz rozgrywany pomiędzy faworytem a znacznie słabszym zespołem, zazwyczaj nie przynosi dużych korzyści przy jego obstawianiu. Kurs na faworyta pozostaje minimalny, podobnie jak prawdopodobieństwo wygranej jego oponenta. Zatem z jednej strony obstawianie wygranej faworyta przynosi minimalne zyski, z drugiej – typowanie na słabszą drużynę wiąże się z bardzo dużą szansą na utratę zainwestowanych środków.
Pojawiające się w ofercie zakłady HF diametralnie zmieniają tę sytuację. Dają możliwość osiągania wysokich kursów nawet dla faworytów spotkania. Jednak nie ma nic za darmo. Przewidzenie wyniku pierwszej połowy meczu okazuje się dużo trudniejsze, ze względu na większą liczbę zmiennych wpływających na sposób rozgrywania obu drużyn. Strategia poszczególnych zespołów objęta jest tajemnicą. Jednak osoby posiadające pewne doświadczenie znają styl ulubionych ekip, dzięki czemu prognozowanie rezultatów na poszczególnych etapach spotkania nie jest wyłącznie oparte na ślepym zgadywaniu. Zakład bukmacherski fulltime (określany też jako system FT) nie wymaga większego wyjaśnienia. To nic innego jak standardowy zakład na zwycięzcę, dokonywany w normalnym trybie.
Czym jest łączony zakład halftime FT/HT?
Kolejny poziom trudności w typowaniu osiągają zakłady łączone, gdzie sukces kuponu jest determinowany zarówno przez zakłady FT, jak i zakłady HF. Typer zdobędzie upragnioną wypłatę tylko wówczas, gdy poprawnie odgadnie wynik pierwszej połowy meczu oraz całego spotkania. Można się łatwo domyślić, że taki scalony system typerski odznacza się dużą ilością czynników wpływających na rezultat kuponu. Nagrodą za to są bardzo wysokie kursy tego typu zakładów. Mimo to, ze względu na znaczący poziom ryzyka i nieprzewidywalność, nie mogą one stanowić podstawowego elementu strategii typera, a jedynie uzupełniać szeroką gamę dostępnych opcji i dostarczać nowych emocji.
System fulltime/halftime – możliwe interpretacje wyników
System HF/FT jest złożonym narzędziem w ręku typera, który może oczekiwać 9 różnych rezultatów po zakończeniu meczu. Określane są one specjalnymi kodami, a każdy wynik może stanowić element strategii. Rezultaty, jakie może dawać system FT / HT mogą przybierać następujące oznaczenia. Czyli 1/1, 2/2, 1/2, 2/1, X/1, X/2, X/X, 1/X, 2/X. Omówimy sobie teraz pokrótce każdy z powyższych wyników.
1/1
Wynik 1/1 wskazuje na prowadzenie gospodarzy meczu (lub innego wskazanego zespołu w przypadku gry na neutralnym gruncie) w pierwszej połowie meczu, a także wygranej po końcowym gwizdku. Kupon okaże się szczęśliwy dla typera tylko wówczas, gdy oba warunki zostaną spełnione.
2/2
Zakłady HF / FT zakończone rezultatem 2/2 oznaczają sytuację całkowicie przeciwną powyższej. Bowiem prowadzenie gości zarówno w pierwszej połowie meczu, jak i w wyniku końcowym.
1/2
W tej kombinacji prowadzenie gospodarza utrzymuje się w pierwszej połowie meczu, jednak po końcowym gwizdku zwycięża drużyna przeciwna. Zakłady HF typu 1/2 wymagają zatem precyzyjnej oceny strategii każdego zespołu, jednak najczęściej cechuje je duża przypadkowość, a także spore kursy.
2/1
Sytuacja odwrotna do 1/2. Tu w pierwszej połowie dominuje zespół gości, ale ostateczny triumf należy do gospodarzy.
X/1
Litera X w przypadku zakładów oparty o system halftime / fulltime oznacza wystąpienie remisu. Oznaczenie X/1 mówi graczowi, że remis nastąpił w pierwszej połowie, ale w drugiej zwyciężyli gospodarze. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku X/2. Jednak tutaj po remisie z pierwszej połowy, zwycięstwo osiągnęli goście.
X/X
Teraz większość symboli powinna być zrozumiała. Łatwo już odgadnąć, że dwie litery X oznaczają remis zarówno po zakończeniu pierwszej połowy, jak i w całym meczu. Pamiętajmy jednak, że aby kupon okazał się wygrany, obie predykcje muszą zostać spełnione.
1/X oraz 2/X
Ostatnie możliwe rezultaty zakładają wygraną przez gospodarzy (1/X) lub gości (2/X) w pierwszej połowie, jednak zakończenie całego meczu remisem.
Co brać pod uwagę, obstawiając system halftime?
Podstawowym narzędziem skutecznego typera w przypadku zakładów FT/HT jest analiza historycznych statystyk. Dzięki danych o przebiegu różnych meczów w ramach tej samej ligi można wiele ustalić. Często informacje dotyczące określonego zespołu, pomagają prawdopodobieństwo podobnego układu rozgrywki w przyszłości. Im więcej meczów weźmiemy pod uwagę, tym lepsza baza do tworzenia predykcji. Należy zdawać sobie sprawę, że wysokie kursy nie biorą się tu bez przyczyny. Legalny bukmacher doskonale wie, że zwiększając graczom możliwości zarobku, winduje jednocześnie poziom ryzyka. W ostatecznym rozrachunku nie pozostanie zatem stratny, gdyż liczba przegranych kuponów będzie zdecydowanie większa od osób czerpiących znaczące zyski. Mimo wszystko, system FT/HT wart jest spróbowania. Pogłębiona analiza może się opłacić i przynieść wymierne korzyści finansowe.