W najwyższej klasie rozgrywkowej w Szwecji bierze udział 16 drużyn. Rozgrywki Allsvenskan z uwagi na surowy szwedzki klimat rozgrywane są w jednym roku kalendarzowym. Mecze rozpoczynają się w marcu, a ostateczne wyniki ligi szwedzkiej poznajemy w listopadzie.

Allsvenskan wyniki na żywo 2024

Allsvenskan to bardzo zacięta i wyrównana liga, gdzie walka o mistrzostwo kraju często rozstrzyga się w ostatniej kolejce. W rozgrywkach najwyższej ligi szwedzkiej nie pada bardzo dużo bramek, ale wyniki tej ligi są bardzo ciekawe i nieprzewidywalne.

W meczach tej ligi zawodnicy rzadko otrzymują żółte oraz czerwone kartki. Szwedzka liga słynie natomiast z dużej liczby remisów, średnio co piąty mecz tej ligi to remis. Wyniki na żywo Allsvenskan można śledzić powyżej.

Pierwsza liga szwedzka - wyniki rozgrywek

Rozgrywki ligi szwedzkiej rozgrywane są innym systemem niż większość europejskich lig. Już w listopadzie poznajemy mistrza kraju, który grę w eliminacjach do europejskich pucharów zaczyna prawie rok po zdobytym mistrzostwie.

Każda z drużyn rozgrywka w sezonie 30 meczów, z ligi spadają dwie najgorsze drużyny, a trzecia drużyna od końca gra baraż o utrzymanie.

Wyniki ligi szwedzkiej dla klubów tej ligi są bardzo prestiżowe, są to najważniejsze rozgrywki piłkarskie w kraju. Mistrz Szwecji jesienią kolejnego roku walczy w eliminacjach Ligi Mistrzów, a drugi i trzeci zespół Allsvenskan gra w eliminacjach LKE.

Walka o najlepsze wyniki w tabelach Allsvenskan

Zdecydowanie najbardziej utytułowaną szwedzką drużyną ostatnich lat jest Malmo FF. Do walki o mistrzowski tytuł często dołączają takie drużyny jak: Elfsborg, AIK Sztokholm, Djurgarden oraz Hacken.

Mistrzostwo kraju to najważniejsze odznaczenie na krajowej arenie dla szwedzkiej drużyny. Oprócz cennego pucharu, drużyna otrzymuje prawo gry w eliminacjach do najważniejszych europejskich rozrywek klubowych, Ligi Mistrzów.

Malmo FF to jedyna szwedzka drużyna, której udało się zakwalifikować do fazy grupowej Ligi Mistrzów po 2000 roku. Malmo grało w tych rozgrywkach dwukrotnie, lecz bez większego sukcesu. Zarówno w sezonie 2014/15, jak i rok później w swojej grupie zajęli ostatnie miejsce.