Złoty medal Igrzysk Olimpijskich dla piłkarzy ma dużo mniejszą wartość niż złoto Mistrzostw Świata. Mimo to rozgrywki piłkarskie na IO mają bardzo bogatą historię i wciąż przyciągają przed telewizor wielu kibiców.

Piłkarskie Igrzyska Olimpijskie historia

Każde piłkarskie rozgrywki na Igrzyskach Olimpijskich zapisują się na kartach historii światowego futbolu. Początki piłki nożnej na IO sięgają roku 1900, w którym o złoto olimpijskie rywalizowali studenci z Anglii, Francji oraz Belgii.

Kluczowe daty Piłkarskich Igrzysk Olimpijskich

  • IO 1900 - debiut piłki nożnej na Igrzyskach Olimpijskich. W turnieju wzięli udział zawodnicy najlepszych w piłkę nożną uczelni z Anglii, Francji i Belgii. Po złoto olimpijskie sięgnęli Anglicy, a drugie miejsce zajęli Francuzi.
  • IO 1924 - po raz pierwszy w piłkarskich rozgrywkach na IO wystąpiła reprezentacja Polski. Debiut biało-czerwonych nie był jednak udany, bowiem już w Polska już w 1. rundzie przegrała 0:5 z Węgrami i odpadła z turnieju.
  • IO 1972 - to właśnie w tym roku reprezentacja Polski w piłce nożnej odniosła swój największy sukces w historii. Polacy wygrali IO 1972, pokonując w finale 2:1 Węgry. Królem strzelców z 9 golami został Kazimierz Deyna.
  • IO 1992 - reprezentacja Polski zdobyła po raz trzeci medal Igrzysk Olimpijskich. Tym razem Polacy przegrali w finale turnieju z Hiszpanią 2:3 po golu w 90. minucie. Królem strzelców z 7 golami został Andrzej Juskowiak.
  • IO 1996 - po raz pierwszy w historii Igrzysk po złoto w piłkarskich rozgrywkach sięgnęła reprezentacja z Afryki. W finale Nigeria pokonała 3:2 Argentynę.
  • IO 2008 - po swoje pierwsze trofeum z reprezentacją sięgnął Leo Messi. Argentyna pokonała w finałowym spotkaniu 1:0 Nigerię po golu Angela Di Marii.

Historia zwycięzców Piłkarskich Igrzysk Olimpijskich

Rekordzistami w ilości zwycięstw w Piłkarskich Igrzyskach Olimpijskich są reprezentacje Węgier i Anglii, które aż trzykrotnie wygrywały ten turniej. Oto klasyfikacja medalowa piłkarskich Igrzysk Olimpijskich:

ReprezentacjaIlość zwycięstw
Węgry3
Anglia3
Brazylia2
Argentyna2
ZSRR2
Urugwaj2

Reprezentacja Polski w rozgrywkach piłkarskich na Igrzyskach Olimpijskich zgromadziła do tej pory jeden złoty medal i dwa srebrne. Daje to Polsce 9. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Najlepsi strzelcy Piłkarskich Igrzysk Olimpijskich

Jednym z najlepszych strzelców w historii piłki nożnej na Igrzyskach Olimpijskich jest Kazimierz Deyna, który występując na dwóch turniejach zdobył łącznie 10 goli. Oto najlepsza piątka tego zestawienia:

Sophus Nielsen13
Antal Dunai13
Ferenc Bene12
Domingo Tarasconi11
Kazimierz Deyna10

Co ile lat jest piłka nożna na Igrzyskach Olimpijskich?

Turniej piłkarski na Igrzyskach Olimpijskich pojawił się w 1900 roku. Od tego czasu piłka nożna na IO występuje tradycyjnie co cztery lata. Finał piłkarskich Igrzysk Olimpijskich zazwyczaj odbywa się na ogromnym stadionie, a na obiekt meczu finałowego w 2024 roku wybrano Parc des Princes.