Copa America to bardzo prestiżowy turniej, w którym bierze udział 16 najlepszych reprezentacji obu Ameryk. Jest to odpowiednik Mistrzostw Europy i od 2024 roku również będzie odbywać się co 4 lata.

Copa America historia

Historia Copa America sięga 1910 roku, kiedy to w Argentynie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Ameryki Południowej. Udział w turnieju wzięły tylko 3 reprezentacje: Argentyna, Chile i Urugwaj. Górą w pierwszym Copa America byli gospodarze, którzy wygrali z Chile 5:1 i z Urugwajem 4:1.

Kluczowe daty Copa America

Copa America to najstarszy międzynarodowy turniej w piłkę nożną. Po raz piewszy Mistrzostwa Ameryki odbyły się w 1910 roku, a Copa America 2024 będzie 49. edycją tego bardzo prestiżowego pucharu. Przyjrzyjmy się najważniejszym wydarzeniom w historii Copa America:

  • Copa America 1910 - pierwsze Copa America w historii. w turnieju wzięły udział tylko 3 reprezentacje, a historycznym zwycięzcą trofeum została Argentyna, która była gospodarzem mistrzostw.
  • Copa America 1963 - jedyne mistrzostwa, które odbyły się w Boliwii. Mecze rozgrywano na wysokości 3700 m.n.p.m., co znacznie sprzyjało gospodarzom turnieju, którzy niespodziewanie sięgnęli po złoty medal.
  • Copa America 1975 - po raz pierwszy w historii Copa America odbyło się we wszystkich krajach uczestniczących w turnieju. Finał rozegrano w formie dwumeczu, w którym Peru pokonało 3:0 Kolumbię.
  • Copa America 2015 - pierwsze w historii mistrzostwo Ameryki Południowej wygrała reprezentacja Chile, która zdobyła trofeum przed własną publicznością. Chile pokonało w finale po rzutach karnych reprezentację Argentyny.
  • Copa America 2021 - to właśnie wtedy po swoje pierwsze ważne trofeum z reprezentacją Argentyny sięgnął Leo Messi. Jego drużyna w finale pokonała gospodarzy turnieju - Brazylię 1:0 po golu Angela Di Marii. 

Historia zwycięstw Copa America

Interesującym faktem dla fanów piłki nożnej, może być tabela wszechczasów Copa America, czyli to, kto wygrywał te rozgrywki najczęściej. Obecnie ta klasyfikacja prezentuje się następująco:

ReprezentacjaLiczba zwycięstw
Argentyna15
Urugwaj15
Brazylia9
Chile2
Paragwaj2
Peru2
Kolumbia1

Boliwia

1

W przeszłości w Copa America występowało gościnnie wiele krajów spoza Ameryki Południowej. Rekordzistą w tym gronie jest reprezentacja Meksyku, która aż 10-krotnie wzięła udział w tym turnieju. Mogą się oni pochwalić aż 5-cioma medalami, w tym 3 srebrnymi i 2 brązowymi.

Najlepsi strzelcy Copa America

Wśród najlepszych strzelców w historii Copa America próżno szukać znanych nazwisk europejskim kibicom. Leo Messi z dorobkiem 13 goli znajduje się dopiero na 7. miejscu tej klasyfikacji, a słynny brazylijski Ronaldo z 10 golami zajmuje 17. miejsce. Oto sześciu najlepszych strzelców w historii Copa America:

Norberto Mendez (Argentyna)17 goli
Zizinho (Brazylia)17 goli
Teodoro Fernandez (Peru)15 goli
Severino Varela (Urugwaj)15 goli
Paulo Guerreiro (Peru)14 goli
Eduardo Vargas (Chile)14 goli

Najbardziej znane nazwisko z tej szóstki to niewątpiliwie Eduardo Vargas. Chilijczyka europejscy kibice mogą pamiętać przede wszystkim z występów w Valencii czy epizodzie w Napoli. Vargas wystąpił w ponad 100 meczach swojej reprezentacji, w której ma już na koncie ponad 40 bramek.

Co ile lat jest Copa America?

Częstotliwość odbywania się Copa America na przestrzeni lat zmieniała się wielokrotnie. Mistrzostwa Ameryki Południowej w przeszłości odbywały się często co rok, a czasem co 2 lub co 3 lata. Cykl organizowania turnieju nie był ustalony. Od 2007 roku Copa America odbywa się co 4 lata, chyba że drużyny narodowe wyrażą chęć zorganizowania turnieju w innych odstępach czasowych. Następne Copa America po turnieju w 2024 roku odbędzie się w Paragwaju pod nazwą Copa America 2028. Gospodarz turnieju w 2032 nie jest jeszcze znany.