W piłkarskiej najwyższej klasie rozgrywkowej w Rumunii bierze udział 16 drużyn. Po 30 meczach kończy się sezon zasadniczy i powstają dwie grupy, mistrzowska i spadkowa. Do grupy mistrzowskiej awansuje 6 drużyn, pozostałe 10 walczy o utrzymanie.

Liga 1 wyniki na żywo 2023/24

Super Liga od lat jest dominowana przez CRF Cluj, któremu przysłowiowe rękawice próbuje rzucić zasłużona w dziejach rumuńskiego futbolu FCSB. W meczach tych drużyn często pada wiele bramek, szczególnie, gdy grają z dużo niżej notowanym rywalem.

W meczach wyżej wymienionych klubów oraz innych rumuńskich drużyn rzadko oglądamy duże ilości żółtych i czerwonych kartek. Natomiast liga słynie z wysokiej średniej bramek na mecz, a w zdecydowanej większości spotkań pada BTTS.

CFR Cluj i FCSB zdecydowanie odstają od poziomu ligi, ale nie oznacza to, że Liga I jest nudna. Mecze pozostałych drużyn są często bardzo ciekawe i nieprzewidywalne. Wyniki na żywo ligi rumuńskiej możesz śledzić powyżej.

Pierwsza liga rumuńska - wyniki rozgrywek

O mistrzostwie kraju decyduje łącznie aż 40 kolejek, z czego 10 rozegrane jest w grupie mistrzowskiej. Gdy zespoły zakończą sezon z równą ilością punktów o kolejności zadecyduje bilans meczów bezpośrednich.

Z ligi spadają dwie najgorsze drużyny, natomiast kolejne dwie trafiają do barażu o utrzymanie. W barażu o utrzymanie biorą udział jeszcze 3. i 4. drużyna rumuńskiej drugiej ligi. Jest on rozgrywany w postaci dwóch meczów półfinałowych oraz finału, najlepsza drużyna miniturnieju w przyszłym sezonie gra w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Walka o najlepsze wyniki Ligi I

Walka o mistrzostwo Rumunii to największe wydarzenie piłkarskie w tym kraju. Wyniki Ligi I są dla klubów bardzo ważne i prestiżowe, ponieważ mistrzostwo kraju daje szansę gry w eliminacjach do LM.

Ciekawa jest również walka o najlepsze wyniki w grupie spadkowej, ponieważ nawet zwycięzca tej grupy może zagrać w eliminacjach do fazy grupowej LKE. Warunkiem jest zwycięstwo w barażach, w których gra jeszcze 3. drużyna grupy mistrzowskiej oraz wicemistrz grupy spadkowej.