W głównej fazie Pucharu Niemiec biorą udział 64 drużyny. Do rozgrywek o DFB Pokal przystępują wszystkie drużyny Bundesligi oraz 2. Bundesligi, a także 4 najlepsze drużyny 3. ligi. Reszta miejsc jest przyznawana dla zwycięzców pucharów regionalnych, które są niejako eliminacjami do tych rozgrywek.

Puchar Niemiec wyniki

W każdej rundzie rozgrywek o Puchar Niemiec o awansie decyduje jeden bezpośredni mecz. W przypadku remisu w regulaminowym czasie gry zarządzana jest dogrywka, a jeśli i ona nie wyłoni zwycięzcy, to rozgrywane są rzuty karne.

Każdy mecz DFB Pokal odbywa się na stadionie niżej notowanej drużyny, wyjątkiem jest finał rozgrywek. Mecz finałowy od 1985 roku ma miejsce na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Wyniki Pucharu Niemiec są dla klubów bardzo ważne. Zwycięzcy DFB Pokal przysługuje prawo gry w fazie grupowej Ligi Europy UEFA, a także w rozgrywanym na początku następnego sezonu Superpucharze Niemiec, w którym zwycięzca pucharu zagra z mistrzem kraju.

Historia wyników Pucharu Niemiec

DFB Pokal słynie z atrakcyjnego formatu, w którym najlepsze drużyny w kraju rywalizację zaczynają od 1. rundy. Dzięki tej zasadzie wyniki Pucharu Niemiec często są sensacyjne i nieprzewidywalne. Przyjrzyjmy się niektórym ciekawostkom i rekordom DFB Pokal:

  • Pierwszą edycję Pucharu Niemiec w roku 1935 wygrała drużyna 1. FC Nurnberg, pokonując w finale 2:0 Schalke 04 Gelsenkirchen
  • Zdecydowanym rekordzistom w ilości zdobytych Pucharów Niemiec jest Bayern Monachium, który ma o kilkanaście pucharów kraju więcej niż kolejne drużyny w tym zestawieniu
  • Rekordzistą w ilości strzelonych bramek w jednej edycji pucharu jest Polak i nie jest to Robert Lewandowski. W roku 1942 Ernest Willimowski strzelił 14 bramek i wraz z TSV 1860 Monachium zdobył trofeum
  • Na liście zwycięzców Pucharu Niemiec widnieją również austriackie kluby, są to Rapid Wiedeń oraz Pierwsi Wiedeń
  • Robert Lewandowski 4-krotnie zdobywał trofeum i aż 5-krotnie został królem strzelców rozgrywek.