Puchar Francji to drugie po Ligue 1 najbardziej prestiżowe rozgrywki w kraju. Co rok do rywalizacji przestępuje ponad 7 tysięcy drużyn grających od najwyższej ligi we Francji do najniższych lig okręgowych.

Puchar Francji wyniki

W Pucharze Francji o awansie do kolejnej rundy decyduje jeden bezpośredni mecz pomiędzy drużynami. W przypadku remisu po 90 minutach od razu rozgrywane są rzuty karne. Wyjątkiem tej reguły są mecze finałowe. Tam w przypadku remisu najpierw rozgrywana jest dogrywka, a dopiero jeśli ona nie przyniesie skutku o zwycięzcy decydują rzuty karne.

Gospodarz każdego meczu jest ustalany podczas losowanie par pucharowych. W Pucharze Francji zatem nie obowiązuje zasada rozgrywania meczu na boisku drużyny z niższej ligi.

Zwycięzcy Pucharu Francji przysługuje bezpośredni awans do rozgrywek Ligi Europy. W przypadku zdobycia pucharu kraju przez zespół z TOP 5 miejsc ligowych prawo gry w grupie LE otrzymuje 6. drużyna ligi.

Historia wyników Pucharu Francji

Ciekawa sytuacja w historii wyników Pucharu Francji miała miejsce w sezonach 1998/99 - 2000/01, kiedy aż trzy razy z rzędu w finale grała drużyna spoza Ligue 1. Jednak za każdym razem niżej notowana drużyna przegrała swój mecz finałowy. Przyjrzyjmy się innym ciekawostkom oraz wynikom Pucharu Francji:

• Pierwszym zwycięzcą Pucharu Francji uznaje się drużynę Olimpique de Pantin, którzy w roku 1918 wygrali w finale z FC Lyon 3:0.
  • Zdecydowanie najlepszą drużyną w historii Pucharu Francji jest PSG, które wygrało najwięcej razy te rozgrywki.
  • Dwukrotnie zwycięzcą pucharu zostawała drużyna nie grająca w najwyższej klasie rozgrywkowej, było to Le Havre AC w roku 1959 oraz EA Guingamp w roku 2009.