Real Betis to hiszpański klub piłkarski grający w La Liga. Siedziba tego klubu znajduje się w Sewilli w autonomicznym regionie Andaluzji. Noszą przydomek „Los Verdiblancos” (Zielono-Biali). Betis w swojej długiej historii przeżył wiele wzlotów i upadków, stąd motto klubu - ¡Viva el Betis manque (aunque) pierda! - co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Niech żyje Betis, nawet jeśli przegrają!"

Real Betis - Historia zespołu

Betis powstał w 1907 roku pod nazwą Sevilla Balompié. W 1914 roku klub połączył się z Betis Football Club, odłamem Sevilla FC. Od tego momentu klub nosił nazwę Real Betis Balompié. W 1920 roku klub zaczął wychodzić na boisko w słynnych zielono-białych koszulkach.

Finał pucharu w 1931 r. i awans do pierwszej ligi w 1932 r. przygotowały grunt pod największy dotychczasowy sukces Betisu. Pod wodzą irlandzkiego trenera Patricka O'Connella klub zdobył swój jedyny tytuł mistrza La Liga w 1935 roku, pokonując Real Madryt! Na nieszczęście dla fanów tytuł ten był jednocześnie początkiem powolnego upadku finansowego klubu. W związku z rozbiciem zwycięskiej drużyny i złą sytuacją ekonomiczną klubu, w 1947 roku Betis spadł do trzeciej ligi. Spędzili w niej 7 lat, zanim zdołali na nowo powrócić do drugiej ligi hiszpańskiej.

Po serii rzutów karnych przeciwko Athletic Bilbao, Betis zdobył swój pierwszy Puchar Króla w 1977 roku. Wkrótce po zdobyciu tego trofeum nastąpił kolejny kryzys finansowy, ale kibice klubu przybyli na ratunek, zbierając 400 milionów pesos. W 1992 roku wkroczył Manuel Ruiz de Lopera i uratował klub przed bankructwem, stając się większościowym udziałowcem. W 2005 roku Betis na nowo był gotowy do walki z najlepszymi, udało im się bowiem wygrać kolejne trofeum Copa del Rey.

Real Betis - Największe sukcesy

  • Puchar Mistrza Hiszpanii - 1935
  • Potrójny zdobywca Pucharu Króla - 1977, 2005, 2022

Real Betis - Najlepsi zawodnicy w historii

Joaquín Sánchez Rodríguez zajmuje szczególne miejsce w sercach fanów Realu Betis. Jego 471 występów to najwięcej w historii Realu Betis. Na szczególną uwagę zasługuje również Rafael Gordillo. Skrzydłowy rozegrał ponad 300 spotkań dla Los Verdiblancos, strzelając 31 goli, mimo że był bardziej dostawcą niż strzelcem.

 Real Betis - Symbole

Herb Realu Betis na przestrzeni lat przechodził przez wiele różnych zmian. Jednak finalna wersja jest w formie złotego trójkąta z symbolicznymi zielono białymi paskami w środku. W centrum logo znajduje się literka "B", a na samej górze znajduje się symbolizująca zwycięstwo korona.

Logo Realu Betis na przestrzeli lat.
Pinterest/JohnGoalkeeper