Rayo Vallecano to hiszpański profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Madrycie, w dzielnicy Vallecas. Klub występuje w La Liga, najwyższej lidze hiszpańskiej piłki nożnej.

Rayo Vallecano - Historia zespołu

Rayo Vallecano to trzecia drużyna z Madrytu po Realu i Atletico, niemniej jednak jest to klub piłkarski z niesamowitą historią i oddanymi kibicami. Założona w 1924 roku drużyna Rayo Vallecano na początku tysiąclecia zajęła dziewiąte miejsce w La Liga, a w następnym sezonie dotarła do ćwierćfinału Pucharu UEFA, ale ich historia z pewnością nie należy do wielkich sukcesów. Rzeczywiście, do 2004 roku zostali zdegradowani nie raz, ale dwa razy.

Madryt to miasto przytłoczone obecnością Realu i Atlético, ale w Vallecas, kilka minut jazdy metrem od centrum miasta, Rayo to jedyny zespół dla miejscowej ludności. Mimo mniejszą kapitalizację akceptują swoją rolę trzeciej drużyny Madrytu i noszą swój pseudonim jako odznakę honoru.

Rozwój zespołu

Rayo zakończył sezon 2006–07 na drugim miejscu w Segunda División B, wygrywając półfinał barażowy o awans, ale przegrywając w finale z Eibarem. Następnie zespół powrócił do drugiej ligi po czteroletniej nieobecności przez zwycięską passę w play-offach. W pierwszych sezonach gry w drugiej lidze hiszpańskiej piłki Rayo kończył rozgrywki komfortowo, często na miejscach awansowych lub tuż poza nimi. W pierwszej lidze niestety nie odnaleźli na początku swojego miejsca na długo. Jednak od 2022 do 2023 zespół gra nieprzerwanie w La Liga.

Rayo Vallecano - Największe sukcesy

  • Zwycięzcy Segunda División - 2017–18
  • Zwycięzcy Segunda División B - 1955–56, 1964–65, 1984–85, 2007–08

Rayo Vallecano - Najlepsi zawodnicy w historii

Historycznie rzecz biorąc, ich najbardziej znanymi graczami są Hugo Sanchez, Julen Lopetegui, Jesus Diego Cota i Luis Cembranos. Domem Rayo Vallecano od 1976 roku jest Campo de Futbol de Vallecas, które może pomieścić prawie 15 000 widzów.

Rayo Vallecano - Symbole

Herb drużyny Rayo Vallecano nie zmieniał się znacząco na przestrzeni lat znacząco, a ostateczna wersja składa się z czterech kolorów czerwonego, złotego, zielonego i czarnego.

Logo Rayo Vallecano na przestrzeni lat
Źródło/sportcle