W najwyższej klasie rozgrywkowej na Cyprze bierze udział 14 drużyn. Po 26 meczach kończy się sezon zasadniczy i powstają dwie grupy, mistrzowska i spadkowa. Do grupy mistrzowskiej awansuje 6 drużyn, pozostałe 8 walczy o utrzymanie.

Cyta Championship wyniki na żywo 2023/24

Cyta Championship to bardzo zacięta i wyrównana liga, gdzie wiele drużyn walczy o mistrzostwo kraju. W rozgrywkach najwyższej ligi cypryjskiej nie pada bardzo dużo bramek, ale wyniki ligi cypryjskiej są bardzo ciekawe i nieprzewidywalne.

W meczach tej ligi zawodnicy często otrzymują żółte oraz czerwone kartki, a od czasu do czasu kibice mogą obejrzeć "łamaki". Wyniki na żywo Cyta Championship można śledzić powyżej.

Pierwsza liga cypryjska - wyniki rozgrywek

Rozgrywki w najwyższej lidze cypryjskiej są bardzo wyrównane i każdy mecz ma olbrzymi wpływ na tabelę. Szczególnie ważna dla drużyn jest końcówka sezonu, kiedy kluby walczą o to, aby znaleźć się w pierwszej szóstce ligi.

Awans do grupy mistrzowskiej jest dla zespołów szczególnie ważny, ponieważ oprócz tego, że drużyna unika walki o utrzymanie, to dodatkowo walczy o awans do europejskich pucharów. Mistrz Cypru ma zapewnioną grę w eliminacjach do Ligi Mistrzów, a druga i trzecia drużyna gra w eliminacjach do LKE.

Walka o najlepsze wyniki Cyta Championship

W walce o najlepsze wyniki ligi cypryjskiej od lat zaangażowane są te same kluby. APOEL Nikozja zdobywał Mistrzostwo Cypru aż 7 razy z rzędu, lecz ich dominację przerwał lokalny rywal, Omonia Nikozja. Oprócz tych klubów w walkę o końcowy triumf często zaangażowane są drużyny z Limassolu, Aris i Apollon.

Drużynom oczywiście bardzo zależy na dobrych wynikach Cyta Championship, ponieważ zwycięstwo w lidze daje szansę gry w eliminacjach Ligi Mistrzów. Jedynym cypryjskim klubem, który grał w fazie grupowej Ligi Mistrzów jest APOEL FC, drużyna z Nikozji grała w fazie grupowej kilkukrotnie, a w sezonie 2011/12 wygrali swoją grupę i odpadli dopiero w ćwierćfinale, przegrywając w dwumeczu z Realem Madryt 2:8.