Pogoń Szczecin to jeden z najbardziej zasłużonych klubów Ekstraklasy. Od kilku sezonów, Szczecinianie należą do ścisłej elity PKO BP Ekstraklasy. Klub powstały 21 kwietnia 1948 roku, jako KS Sztorm, debiut w najwyższej lidze zanotował 15 marca 1959. Zawodnicy dobrą grą przyciągają na Stadion Miejski im. Floriana Krygiera tłumy kibiców.
Pogoń Szczecin - Historia Zespołu
W marcu 1949 roku szczecińskie kluby związkowe w tym Sztorm weszły w fuzję tworząc KS Związkowiec. W listopadzie 1950 roku rozwiązano Związkowiec. W miejsce Związkowca, w rozgrywkach wystartowali protoplaści szczecińskiego Ekstraklasowca gracze Kolejarza Zarządu Portu, to jest geneza dlaczego o Pogoni mówi się "Portowcy". W 1955 roku Kolejarz zmienił nazwę na KS Pogoń, nawiązując do tradycji Pogoni Lwów.
Pogoń Szczecin jest jedynym klubem, który w rozgrywkach bezpośredniego zaplecza Ekstraklasy nie przegrał spotkania. Sytuacja ta miała miejsce w grupie północnej II ligi. "Portowcy" balansowali pomiędzy rozgrywkami I i II ligi, stając się "zespołem jojo".
W 1984 roku, Pogoń po raz pierwszy w swej historii zajęła miejsce na podium Ekstraklasy. Lata 80. XX wieku to udany czas Pogoni, w 1987 roku drużyna zdobyła wicemistrzostwo kraju. Lata 90. XX wieku były czasem, gdy Pogoń wypracowała pozycję ligowego średniaka, w sezonie 1993/1994 "Portowcy" pobili rekord remisując w lidze 19 spotkań na 34.
Pogoń odbudowała się w ostatnim czasie, po karnym spadku do IV ligi, gdzie drużyna rozpoczęła rozgrywki ligowe 2007/2008. Dziś, Pogoń to jeden z ciekawszych projektów piłkarskich w Polsce.
Pogoń Szczecin - Największe Sukcesy
Największymi sukcesami Pogoni Szczecin są wicemistrzostwa Polski w latach 1987 i 2001. "Portowcy" nigdy nie zdobyli mistrzostwa Polski, Drużyna dwukrotnie była mistrzem rundy jesiennej, miało to miejsce:
- w sezonie 2000/2001, kiedy szkoleniowcem był Mariusz Kuras
- w sezonie 2020/2021, kiedy szkoleniowcem był Kosta Runjaić
Klub zajmuje 7. miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy.
"Portowcy" znakomicie radzili sobie w Pucharze Intertoto UEFA, 3. razy zajmując pierwsze miejsce w grupie, rywale byli poważni:
- w 1977 byli to szwajcarski CS Chênois, austriacki Sturm Graz, duński Kjøbenhavns Boldklub
- w 1983 byli to niemiecki Werder Brema, szwedzkie Malmoe FF, szwajcarski FC Sankt Gallen
- w 1987 wschodnio- niemiecki FC Magdeburg, szwedzkie Hammarby IF, szwajcarskie FC La Chaux - de - Fonds
Pogoń Szczecin - Najlepsi Zawodnicy w Historii
W historii Pogoni nie brakuje świetnych zawodników, Kamil Grosicki jest szczególnie zasłużonym piłkarzem "Portowców". Dynamiczny skrzydłowy świetnie radził sobie w reprezentacji jako partner Roberta Lewandowskiego, teraz jest jednym z liderów klubu na boisku i w szatni.
Bardzo udane występy w Pogoni notował Brazylijczyk Edi Andradina. Zawodnik w barwach "Portowców" występował w okresach 2005-2007 i 2011-2013. Edi Andradina współtworzył projekt "brazylijskiej Pogoni Antoniego Ptaka", pomimo degradacji drużyny, na boisku jak zawsze notował dobre występy.
Przemysław Kaźmierczak to kolejny z legendarnych zawodników w historii klubu ze Szczecina. Mierzone, precyzyjne podania i atomowy strzał to atrybuty, którymi reprezentant Polski się wyróżniał.
Pogoń Szczecin - Symbole
W 2007 roku stworzono jednolity herb Pogoni Szczecin. Stowarzyszenie MKS Pogoń, środowisko oldbojów klubu i władze miasta zadbali wspólnie o zaznaczenie historycznych, granatowo- bordowych barw i wizerunek gryfa. Postać gryfa ma szczególne znaczenie dla miasta, wiąże się z legendą miejską.
"Gryfuś" to maskotka Pogoni Szczecin. Stworek nie tylko asystuje kibicom zgromadzonym na stadionie im. Floriana Krygera, pojawia się również na imprezach sportowych i festynach dla dzieci.