W tabeli Allsvenskan możemy zobaczyć, że choć nie jest to topowa europejska liga, to jest z reguły zacięta i emocjonująca. W sezonie 2023/24, dzięki dobrej grze polskich klubów w europejskich pucharach w ostatnich latach, a także słabszej postawie szwedzkich drużyn, Ekstraklasa wyprzedziła szwedzką ligę w rankingu krajowym UEFA.

Allsvenskan tabela 2024

W tabeli ligi szwedzkiej znajduje się 16 drużyn, które walczą o Mistrzostwo Szwecji. Mistrzostwo kraju daje prawo gry w eliminacjach Ligi Mistrzów, a drugie i trzecie miejsce w eliminacjach Ligi Konferencji Europy.

Z ligi spadają dwie najgorsze drużyny, a trzeci zespół od końca gra baraż o utrzymanie z trzecią drużyną szwedzkiej drugiej ligi.

W tabeli Allsvenskan, która znajduje się powyżej, można śledzić aktualne poczynania klubów w lidze szwedzkiej. Oprócz liczby zdobytych punktów znaleźć można liczbę dotychczas rozegranych meczów, liczbę bramek strzelonych oraz straconych, a także ich różnicę.

Rozgrywki pierwszej ligi szwedzkiej w tabelach

Rozgrywki w Allsvenskan z reguły nie obfitują w dużą liczbę bramek. W lidze szwedzkiej jest jedna z najniższych średnich pokazanych kartek na mecz, która wynosi poniżej 4.0. W Allsvenskan zawodnicy również bardzo rzadko oglądają czerwone kartki. Aż w 10 na 30 kolejek w sezonie 2023 w ani jednym meczu żaden z zawodników nie obejrzał czerwonej kartki.

W rozgrywkach ligi szwedzkiej stosunkowo często drużyny dzielą się punktami, średnio co piąty mecz tej ligi to remis. Z kolei w tabeli Allsvenskan z rzutami rożnymi królują najlepsze zespoły ligi. W meczach topowych szwedzkich drużyn pada średnio ponad 11 rzutów rożnych na mecz.

Walka o prowadzenie w tabeli Allsvenskan

Walka w tabeli Allsvenskan jest z reguły bardzo zacięta, w ostatnich latach wielokrotnie mistrzostwo kraju rozstrzygało się w ostatniej kolejce sezonu. Zdobycie mistrzostwa kraju jest dla każdej drużyny sporym osiągnięciem i dużym prestiżem, ponieważ daje to szansę gry w eliminacjach Ligi Mistrzów. Druga i trzecia drużyna ligi otrzymuje prawo gry w eliminacjach Ligi Konferencji Europy.

W przypadku, gdy dwa kluby mają na koniec sezonu taką samą liczbę punktów o końcowej pozycji bilans bramkowy. Ciekawa sytuacja miała miejsce w ostatniej kolejce 2023 roku, kiedy sprawa mistrzostwa kraju rozstrzygnęła się w ostatniej kolejce sezonu. Malmo wygrało w ostatnim meczu 1:0 z Elfsborgiem i zrównało się punktami z tą drużyną. O mistrzostwie na korzyść Malmo zdecydowały 2 bramki, choć to Elfsborg w dwumeczu tych drużyn miał lepszy bilans.