Emocje przed Mundialem 2026 zaczynają się dużo wcześniej niż sam turniej. Zagorzali kibice czekają na losowanie fazy grupowej Mistrzostw Świata, aby móc emocjonować się, które ekipa staną naprzeciw siebie.

Losowanie fazy grupowej Mundial 2026

Losowanie fazy grupowej Mundialu 2026 odbędzie się z uwzględnieniem drużyn, które pomyślnie przeszły turnieje kwalifikacyjne w danych kontynentach. Automatyczny awans otrzymują gospodarze, czyli USA, Kanada i Meksyk. Losowanie umożliwia nie tylko przydział drużyn narodowych do danych grup, ale również ustalenie terminarza. Pozwala to z dużym wyprzedzeniem określić, kiedy zagra dana ekipa.

Wbrew pozorom Losowanie fazy grupowej Mundialu 2026 istotne jest nie tylko ze względów formalnych. Skład grup w dużej mierze determinuje to, jak może wyglądać turniej. Cięższe mecze w fazie grupowej nie tylko utrudniają kwestię awansu, ale również sprawiają, że drużyny tracą więcej sił podczas tych spotkań. Wymarzoną sytuacją jest, gdy dana ekipa po dwóch pierwszych meczach ma zapewniony awans, a w trzecim może wystawić do boju zawodników, którzy grali mniej. Dzięki temu pierwsza jedenastka ma możliwość dłuższej regeneracji przed fazą pucharową.

Grupy na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2026 - Punktacja

Punktacja podczas Mistrzostw Świata nie różni się znacząco od sposobu gratyfikacji podczas meczów klubowych.

Reprezentacja w zależności od osiągniętego rezultatu otrzymuje:

  • 3 punkty — zwycięstwo,
  • 1 punkt — remis,
  • 0 punktów — porażka.

Oprócz ilości punktów w tabelach Mistrzostw Świata 2026 można znaleźć takie informacje jak ilość zdobytych i straconych bramek, bilans bramkowy, a nierzadko również statystyki z zakresu fair play. Na Mundialu 2026 po raz pierwszy zostaną rozegrane zmagania w formacie grup trzydrużynowych, z których do kolejnej fazy zakwalifikują się dwie najlepsze ekipy.