Liga rumuńska nie należy do topowych europejskich lig piłkarskich, lecz gra w niej wiele ciekawych zespołów. W rankingu UEFA Liga 1 jest tylko kilka pozycji za polską Ekstraklasą. W tabeli ligi rumuńskiej znajduje się kilka klubów znanych z występów w europejskich pucharach.

Liga I tabela 2023/24

W tabeli ligi rumuńskiej znajduje się 16 drużyn, które walczą w sezonie zasadniczym o awans do pierwszej szóstki, aby zagrać w grupie mistrzowskiej. Po awansie do grupy, gdzie kluby walczą o mistrzostwo Rumunii punkty zgromadzone w głównej części sezonu dzieli się przez 2. Następnie rozgrywane jest 10 kolejek, drużyny grają przeciwko sobie mecz oraz rewanż. Łącznie 40 meczów wyłania mistrza kraju, który otrzymuje prawo gry w eliminacjach do LM. Wicemistrzowi Rumunii przysługuje reprezentowanie kraju w eliminacjach do Ligi Konferencji Europy.

Podobnie sytuacja wygląda w grupie spadkowej, gdzie również dzielone są punkty, tam jednak drużyny rozgrywają po jednym meczu z każdym rywalem. Z ligi spadają dwie najgorsze drużyny, natomiast kluby zajmujące 13. i 14. pozycję grają baraż o utrzymanie. W tym barażu biorą także udział 2 drużyny z niższej ligi, a turniej rozgrywany jest systemem półfinał-finał.

Dwie drużyny, które zajmą najwyższą pozycję w grupie spadkowej grają ze sobą półfinał o awans do eliminacji LKE. Zwycięzca z tej pary gra w finale z ekipą, która zajęła 3. miejsce w grupie mistrzowskiej. Takie rozwiązanie jest dość absurdalne, ponieważ klub, który zajmie 8. miejsce w tabeli może grać w eliminacjach do europejskich pucharów kosztem 3. drużyny ligi.

Rozgrywki pierwszej ligi rumuńskiej w tabelach

Mecze Ligi I często obfitują w dużą liczbę bramek. Szczególnie mecze topowych drużyn takich jak FCSB czy CFR Cluj zapewniają kibicom sporo goli. W meczach ligi rumuńskiej sędziowie rzadko pokazują zawodnikom żółte oraz czerwone kartki.

W tabelach ligi rumuńskiej znajdujących się powyżej można sprawdzić aktualny stan rozgrywek, czyli pozycje klubów w tabeli, liczbę punktów i bilans bramkowy. Oprócz tego dostępne są dane dotyczące otrzymywanych kartek, rzutów rożnych i wiele innych przydatnych typerowi statystyk.

Walka o prowadzenie w tabeli Ligi I

Choć w sezonie 2022/23 sensacyjnie mistrzem Rumunii został Farul Constanta, to ligę od lat dominuje CFR Cluj. Zespół ten może pochwalić się siedmioma wygranymi mistrzostwami z rzędu. Klub ten kilkukrotnie wystąpił w fazie grupowej różnych europejskich rozgrywek.

Innym słynnym rumuńskim klubu, który stale walczy o wysokie pozycje w tabeli ligi rumuńskiej jest FCSB. Kibicom ten klub może być znany pod starszą nazwą, czyli Steaua Bukareszt.