Bundesliga znana jest przede wszystkim z doskonałych zawodników i emocjonujących spotkań. Ta najstarsza i największa liga niemieckiej piłki nożnej. Już od dekad przyciąga uwagę komentatorów futbolu oraz fanów na całym świecie. Piłkarze w niej grający uznawani są często za najlepszych zawodników na świecie. Jaka jest zatem jej historia?

Bundesliga - Historia ligi niemieckiej

Choć korzenie Bundesligi sięgają 1932 roku, tak jej formalny początek opiewa na 28 lipca 1962. To właśnie wtedy w Dortmundzie Bundesligę założył niemiecki związek piłki nożnej (DFB). Pierwsze rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/1964. Jeśli chodzi o zasady, to każda drużyna należąca do tej ligi musi posiadać licencję, w przeciwnym wypadku jest ona zdegradowana do amatorskich rozgrywek.

Obecny system rozgrywek zakładający brak podziału na grupy obowiązuje od sezonu 1963/1964, czyli od samego początku. Rozgrywki składają się z 32 kolejek spotkań. Są one rozgrywane pomiędzy drużynami za pomocą systemu każdy z każdym.

Pierwsze piłkarskie rozgrywki Bundesligi - archiwum

Jeśli chodzi o historyczne smaczki Bundesligi, to mistrzem pierwszego sezonu został klub FC Koln. Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku kluby z byłej NRD dołączyły do niej, jednak w pierwszych latach nie odnosiły dużych sukcesów. Najbardziej utytułowanym zespołem, który wielokrotnie zdobywał mistrzostwo, jest Bayern Monachium. Drużynie udało się to aż 33 razy!

Najlepsi zawodnicy w historii Bundesligi

Jeśli chodzi o najskuteczniejszych strzelców w historii Bundesligi, to jest nim Gerd Muller z wynikiem 365 goli w 427 meczach. Ten sam tytuł w przypadku obcokrajowca grającego w Niemczech, należy do naszego rodaka Roberta Lewandowskiego. Zawodnik z Polski ustrzelił 312 bramek w 384 meczach Bundesligi.