Ligue 1, czołowa liga piłkarska we Francji, to nie tylko sportowe zmagania, ale również bogata historia pełna emocji, dramatów i sukcesów. Od momentu powstania w 1932 roku, zyskała status jednej z najbardziej prestiżowych i konkurencyjnych lig w Europie, przyciągając piłkarskie talenty z całego świata.

Ligue 1 historia

Ligue 1, pierwotnie znana jako National, przeszła transformację z amatorskich rozgrywek do w pełni profesjonalnej ligi. Jej poczatki sięgają lat 30. XX wieku. Znana była wtedy głównie jako liga National. Przez lata, format rozgrywek, liczba drużyn i system punktacji wielokrotnie ulegały zmianie. Miały one na celu podnoszenie poziomu rozgrywek, co bezpośrednio przekładało się na większe zainteresowanie i uwagę większej ilości kibiców.

Zasady rozgrywek

Podstawowe zasady rozgrywek w Ligue 1 są proste, jak w większości najlepszych lig. Każdy z 20 zespołów rozgrywa 38 meczów w sezonie, co oznacza potyczkę na własnym terenie i na obcym boisku z każdym z przeciwników. System punktacji jest identyczny jak we wszystkich profesjonalnych ligach – za wygraną przyznawane są 3 punkty, za remis 1, a za porażkę nie ma punktów. O miejscu w tabeli decyduje łączna liczba punktów, a w przypadku remisu – różnica bramek.

Mistrzowie Ligue 1

Mistrzostwo Ligue 1 to najwyższe osiągnięcie dla francuskich klubów piłkarskich. Najbardziej utytułowanym francuskim zespołem jest obecnie Paris Saint-Germain, który w ostatnich latach mocno zdominował krajowe podwórko. Zaraz za zespołem z Paryża, plasuje się Saint-Etienne. Olympique Lyon również może się pochwalić serią siedmiu kolejnych tytułów zdobytych na przełomie XX i XXI wieku. O najwyższą stawkę regularnie zaczynają się starać coraz to nowe zespoły. Jest to bardzo pożądane zjawisko z perspektywy kibica, ponieważ znacząco podnosi atrakcyjność rozgrywek.

Pierwsze piłkarskie rozgrywki Ligue 1 - Archiwum

Pierwszy sezon Ligue 1, wówczas Division 1, odbył się w niestandardowej, w dzisiejszych czasach, formule. W walce o mistrzostwo ligi mierzyło się 20 klubów, które były podzielone na dwie, równe grupy. Finalnie, pierwszy triumf we francuskiej ekstraklasie został zdobyty przez Olympique Lillois, natomiast wicemistrzem została drużyna AS Cannes.

Zawodnicy Ligue 1

Lista najlepszych strzelców Ligue 1 to nie tylko zestawienie nazwisk, to historia ligi opowiedziana poprzez bramki. Aktualnym rekordzistą pod względem liczby strzelonych bramek jest Delio Onnis. W swoim 449 występach, zanotował on 299 trafień do siatki rywala. Drugi pod tym względem jest Bernard Lacombe, który pochwalić się może dorobkiem 255 bramek. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce najlepszych strzelców znajdziemy już Kyliana Mbappe, który regularne poprawia swoje statystyki Ligue 1.