Ligue 1 należy do najlepszych lig europejskich. To z niej często dokonywane są transfery do mocniejszych lig. Od kilku lat w rozgrywkach panuje PSG, ale raz na jakiś czas statystyki piłkarskie Ligue 1 wskazują, że mistrzostwo zdobywa niespodziewana drużyna.

Ligue 1 - statystyki francuskiej ligi piłkarskiej

Współczesny format mistrzostw Francji różni się nieco od tego, co było jeszcze niedawno. Liczba drużyn została zmniejszona z 20 do 18. Ma to celu zwiększeniu poziomu drużyn. W związku z tym każdy zespół po rozegraniu całego sezonu będzie mieć 34 mecze na koncie.

Wyniki meczów przekładają się na ilość zdobytych przez daną drużynę punktów – za zwycięstwo w meczu przyznawane są 3 punkty, za remis po 1 punkcie, natomiast drużyna przegrana nie zdobędzie żadnego punktu. W sytuacji, w której dwie drużyny osiągną taką samą liczbę punktów, pod uwagę jest brany bezpośedni pojedynek. Jeżeli jednak również w tej sytuacji dojdzie do remisu, pierwszeństwo przyznane zostanie na podstawie aktualnej różnicy bramek w pojedynku bezpośrednim lub całościowego bilansu goli w sezonie.

Zwycięska drużyna uhonorowana zostaje mistrzostwem Francji oraz możliwością gry w Lidze Mistrzów UEFA, razem ze zdobywcą drugiego miejsca na podium. Plasujący miejsce trzecie w Ligue 1 strzelcy, aby zagwarantować swojemu klubowi przywilej gry, będą musieli wykazać się skutecznością w fazie Play-off Ligi Mistrzów.

Prawo do uczestniczenia w rozgrywkach Ligi Europy UEFA zyskuje ekipa z czwartego miejsca, a w zależności od przebiegu pucharów krajowych, szanse na to otrzymują również drużyny z pozycji piątej (Liga Konferencji Europy - kwalifikacje). Dwie najsłabsze drużyny oddelegowane zostają do gry w Ligue 2, natomiast trzeci zmuszony jest do rozegrania meczu o pozostanie w lidze z trzecią w kolejności ekipą drugoligową.

Ligue 1 - statystyki drużyn

Statystyki Ligue 1 już od pewnego czasu potwierdzają, że we Francji pada coraz więcej bramek. Dzięki temu mecze są emocjonujące i gromadzą na trybunach i przed telewizorami sporą liczbę fanów. W tym także typerów, którzy chcą zdobyć jak najwięcej informacji o drużynach.

W wielu statystykach króluje PSG, czyli klub, który posiada największy budżet. Pomimo tego zdarza się, że inne zespoły oraz piłkarze dochodzą do głosu jak Lille w 2021 roku. Chętnie rywalizację nawiąże AS Monaco. Trudno jednak wyrokować, czy jest to drużyna, która będzie w stanie na przekroju całego sezonu zagrozić Paryżanom. 

Statystyki - rzuty rożne w Ligue 1

To, co charakteryzuje ligę francuską to dość wyrównany poziom. Przekłada się to także na rzuty rożne. Często w meczach ich liczba jest dość podobna u obu drużyn. Przez to skuteczniejszą metodą typowania może być wskazanie ogólnej liczby kornerów, aniżeli tego, która ekipa będzie mieć ich więcej. Nawet outsiderzy w meczach z faworytami często podchodzą do narożnika. Rzuty rożne w Ligue 1 są wykonywane w podobnej ilości jak w innych najlepszych ligach. 

Drużyny z największą liczbą strzelonych goli

Jak wiadomo w piłce nożnej najważniejsze są bramki. W poprzednich sezonach średnia liczba goli sięgała 2,8 na mecz. Dodatkowo nieco ponad 50% spotkań kończyło się co najmniej 3 bramkami. To dobry wyznacznik dla osób, które chcą oglądać mecze, ale też dla typerów. Najwięcej razy skutecznością mogą pochwalić się drużyny w starciach z udziałem PSG. Ten ofensywnie nastawiony zespół czasem zapomina o obronie i zdarza mu się stracić bramkę ,,z niczego''.

Drużyny z największą liczbą straconych goli

Po zmniejszeniu liczby drużyn z 20 do 18 w najwyższej klasie rozgrywkowej może zabraknąć prawdziwych outsiderów. Tych nie brakowało w poprzednich latach. W związku z tym zawsze w tabeli Ligue 1 znajdowała się drużyna, która traciła średnio ponad 2 gole na mecz. Choć najprawdopodobniej sytuacja się nie powtórzy to i tak warto śledzić statystyki straconych goli, by się o tym przekonać.

Gole na mecz

Jak wspomnieliśmy ostatnie statystyki goli na mecz wskazują, że w większości meczów oglądamy co najmniej 3 trafienia. To dobry wynik na tle wszystkich topowych lig w Europie. Jest to spora zmiana w porównaniu do ubiegłych lat. Zazwyczaj prowadzenie w tej statystyce mają drużyny, które jednocześnie znajdują się w czołówce tabeli. Duża liczba strzelanych bramek motywuje typerów do obstawiania ilości goli w meczu.

Liczba strzałów drużyn w Ligue 1

Najwięcej strzałów możemy oglądać w meczach, w których występuje zdecydowany faworyt. Gdy zaś mamy do czynienia z meczem na podobnym poziomie, to często obie ekipy starają się w pierwszej kolejności zadbać o skuteczną grę w obronie. W lidze francuskiej występuje na co dzień co najmniej kilku napastników, prezentujących bardzo wysoki poziom. Pod kątem liczby strzałów na mecz Ligue 1 nie wypada blado na tle rozgrywek z top 5 w Europie.

Posiadanie piłki

Długie posiadanie piłki jest domeną drużyn na najwyższym poziomie. Można się więc spodziewać, że w zdecydowanej większości PSG będzie przy piłce dłużej niż rywal. Podobna sytuacja może być odnotowywana w spotkaniach Monaco czy Marsylii. W innych przypadkach statystyka ta raczej będzie bardziej wyrównana. U bukmacherów, którzy mają taki rynek w ofercie, warto skorzystać z wysokich kursów i zagrać na gospodarza, który będzie chciał się pokazać przed swoimi kibicami.

Najczęściej faulowani

W spotkaniach, w których możemy zauważyć zdecydowanego faworyta mamy nieraz do czynienia z dużą liczbą fauli. Defensorzy, starając się odebrać piłkę są zmuszeni do gry na granicy przepisów. Granica ta jest częściej przekraczana w spotkaniach, w których występują najlepsi napastnicy i skrzydłowi. Dodatkowo w Ligue 1 w trakcie sezonu możemy oglądać kilka razy derby. Najgłośniejsze to mecze PSG z Marsylią. I to wtedy także pada więcej żółtych i czerwonych kartek.

Ligue 1 - statystyki zawodników

W Ligue 1 występuje wielu zawodników, którzy przodują w statystykach, które można obstawiać u bukmacherów. Co sezon najlepsi strzelcy przekraczają 20 bramek. Dodatkowo zazwyczaj jest to więcej niż jeden zawodnik. Pod kątem obstawiania warto zainteresować się także innymi statystykami takimi jak np. asysty, kartki czy strzały na bramkę. Jako że jest to jedna z najlepszych lig na świecie, to nietrudno jest o zdobycie szczegółowych danych o poszczególnych piłkarzach.

Ligue 1 - strzelcy

Pierwszym i oczywistym punktem do analizy są bramki. To one często decydują o wynikach meczów i pozycjach drużyn w tabeli. Kto prowadzi w klasyfikacji strzelców? Odpowiedź na to pytanie pomoże nam w typowaniu statystyk zawodników w następnych meczach. Pamiętaj, że nie tylko napastnicy mogą być ważnymi strzelcami. Także pomocnicy i czasami obrońcy mogą mieć znaczący wkład w strzelanie bramek. Analizując potencjalnych strzelców, warto zastanowić się, czy są to przede wszystkim zawodnicy z linii ataku, czy drużyna opiera się na wkładzie graczy z innych pozycji. Którzy strzelcy są faworytami bukmacherów do zdobycia korony króla strzelców?

  • Kylian Mbappe
  • Wissam Ben Yedder
  • Gonçalo Ramos
  • Jonathan David

Najlepiej asystujący

Najlepiej asystujący zawodnicy w Ligue 1 odgrywają kluczową rolę w kreowaniu akcji ofensywnych swoich drużyn. W każdej drużynie zazwyczaj znajduje się zawodnik, który jest głównym dostarczycielem kluczowych podań. Zazwyczaj to pomocnicy najczęściej wpisują się do protokołu jako podający, ale również napastnicy odgrywają dużą rolę w tej kwestii. Szczególnie w ekipach, które grają dwoma atakującymi. Wtedy współpraca pomiędzy tą dwójką wpływa jednocześnie na ich ilość zdobywanych bramek, ale i asyst.

Kartki w Ligue 1

Kartki w Ligue 1 mają kluczowe znaczenie i mogą wpłynąć na przebieg meczów oraz strategię drużyn. Na początku warto ocenić, którzy zawodnicy najczęściej oglądają kartki. Tego typu rynek może być ciekawy z punktu widzenia typera ze względu na wysokie kursy. Dlatego warto jest śledzić statystyki kartek, zarówno żółtych i czerwonych. Czasami zawodnicy celowo podejmują decyzję o otrzymaniu żółtej kartki, aby móc przystąpić do ważniejszego spotkania bez ryzyka zawieszenia. Taka strategia powinna być analizowana w kontekście bukmacherskim.

Liczba strzałów na bramkę

Liczba strzałów na bramkę to ważny wskaźnik oceniający efektywność zawodników w Ligue 1. Najlepsi zawodnicy będą skorzy do częstszego oddawania strzałów. Dodatkowo nie tylko liczba strzałów jest ważna, ale także procent strzałów celnych. U niektórych bukmacherów możemy obstawiać tylko strzały celne. Warto na to zwrócić uwagę, bo tych naturalnie zawodnicy oddają mniej.

Różnica między liczbą strzałów a bramkami również jest ważna, ponieważ pokazuje, jak skuteczni są zawodnicy w zamienianiu swoich prób na bramki. Jeśli ta różnica jest duża, może to wskazywać na problemy w wykańczaniu akcji. W takim przypadku bardziej opłacalne jest typowanie właśnie liczby strzałów oraz porzucenie zainteresowania rynkami, które dotyczą goli.

Czas na boisku zawodników w Ligue 1

Średni czas spędzony na boisku Ligue 1 może być cenną informacją pod kątem obstawiania player bets. Im dłużej dany piłkarz gra, tym większe są szanse na spełnienie warunków naszego typu. Standardowo liderami w tej statystyce są bramkarze. Zaraz po nich możemy zauważyć środkowych obrońców, których rzadko zmienia się w trakcie spotkania. W najlepszych drużynach liczba minut topowych zawodników będzie stosunkowo niższa niż w tych słabszych. Wpływa na to jakość kadry i możliwość rotowania składem.

Statystyki Ligue 1 - typy

Statystyki Ligue 1 mogą wydatnie pomóc w trakcie poszukiwania skutecznych typów. Po pierwsze wgląd we wszelkie dane pozwoli określić, kto jest faworytem meczu. Jest to więc kluczowe dla podstawowych rynków. M.in. takich jak liczba bramek czy oba zespoły strzelą gola. Dodatkowo u wielu bukmacherów możemy obstawiać player bets. W tym przypadku dokładna znajomość statystyk zawodników jest nieodzowna. Dzięki nim możemy łatwiej oszacować, jakie jest prawdopodobieństwo na zdobycie gola przez danego zawodnika w następnym meczu.

Analiza statystyk pozwala nam nabrać także większej wiedzy na temat rozgrywek. Warto pamiętać, że każda liga jest charakterystyczna z innych powodów. Przykładowo w Ligue pada stosunkowo dużo bramek, szczególnie w 1. połowach meczu.

Statystyki niezbędne do typowania zakładów bukmacherskich

Garść rzetelnych danych statystycznych to podstawowa broń do walki z przewagą bukmachera. Poniżej w kilku punktach prezentujemy wyliczenie najważniejszych informacji dotyczących turnieju Ligue 1 Statystyki, które należy brać pod uwagę, przy prognozowaniu trafności typów to:     

  • Bramki zdobyte - parametr ten odnosić może się, zarówno do sumy goli, jaką zdobyli strzelcy w lidze francuskiej na przestrzeni całego sezonu, jak i jednego spotkania, bądź połowy meczu.
  • Sumaryczna liczba meczów wygranych, przegranych oraz remisów - istotne jest, aby rozważyć, jakie czynniki miały wpływ na końcowy wynik spotkania, jak drużyny radzą sobie w obronie stadionu, a jak grają na wyjazdach. Weź pod uwagę również charakter rozgrywek – niektóre kluby przywiązują znacznie większą wagę do gier turniejowych, niż towarzyskich,
  • Najskuteczniejsi strzelcy - liga francuska obfituje w zawodników odznaczających się na tle drużyny wybitną skutecznością ataku. Z punktu widzenia typera znajomość potencjału poszczególnych zawodników może okazać się niezwykle dochodowa,
  • Ilości rzutów wolnych, karnych oraz żółtych i czerwonych kartek - istotne znaczenie dla przebiegu gry mogą mieć także czynniki, takie jak pogoda, dyskwalifikacje, czy kontuzje.

Gdzie obstawiać statystyki Ligue 1 - bukmacherzy

Oferta dotycząca Ligue 1 jest szczególnie atrakcyjna u co najmniej kilku bukmacherów. Jednym z nich jest LVBET. Co kolejkę możemy liczyć na ponad 400 rynków do wyboru. Dodatkowo jest to bukmacher, który oferuje najlepszą propozycję na rynku dotyczącą player bets. Śledząc informacje na naszym portalu w łatwiejszy sposób przyjdzie Ci wybrać takie statystyki, które mają największą szansę na powodzenie. Dla nowych graczy bukmacher przygotował różnorodną promocję powitalną składającą się m.in. z bonusu od wpłaty.

Rozgrywki Ligue 1 możemy typować także w STS. U tego bukmachera możemy korzystać z aplikacji mobilnej, która należy do najlepszych na rynku. W wygodny sposób da się ją dostosować do swoich potrzeb. Dzięki temu zdarzenia z ligi francuskiej mogą być dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki. STS przygotował także szereg typów długoterminowych. Za ich pomocą można w różnych momencie sezonu wskazać drużynę, która wygra mistrzostwo czy też zawodnika, który zostanie królem strzelców.