West Ham United to angielski klub piłkarski z siedzibą w Londynie. Obecnie klub gra w Premier League, jednakże przez ponad 100 lat historii wspinał się po szczeblach angielskich rozgrywek ligowych. Drużyna ta znana jest z wygranej Ligii Konferencji Europy UEFA w 2023 roku. Gdzie zatem zaczyna się historia tego londyńskiego klubu?

West Ham United - Historia zespołu

Zespół założono w Londynie w 1895 roku. Początkowo nosił on nazwę Thames Ironworks Football Club, ponieważ działał on przy hucie żelaza zlokalizowanej obok Tamizy. To właśnie z tego okresu początkowego pochodzą zarówno przydomki The Hammers (Młoty), czy Irons (Żelaźnicy), ale także logo drużyny.

The Hammers dołączyli do Ligi Londynu w 1896 roku zaś dwa lata później przystąpili do zawodowej Southern League Second Division. Zmiana przepisów w roku 1900 jasno mówiła, że żaden zawodowy klub piłkarski nie może być związany z konkretnym przedsiębiorstwem, dlatego 5 lipca zespół ze wschodniego Londynu przekształcił się w West Ham United Football Club.

West Ham United - pierwsza połowa XX wieku

Pierwsze lata klubu były burzliwe i nie odnosił on znaczących sukcesów. Zespół grał w niższych ligach i nie był w stanie awansować. Co ciekawe, w latach 30. XX wieku menedżer zespołu Charlie Paynter zainwestował sporą ilość pieniędzy w politykę młodzieżową i starał się sprostać wyzwania awansu West Ham United do wyższych rozgrywek ligowych.

Jego plany pokrzyżował niestety wybuch II wojny światowej. Jako ciekawostkę można wtrącić, że w 1940 roku zespół wygrał War Cup, czyli puchar rozgrywek piłkarskich zorganizowanych w trakcie trwania wojny. West Ham United zwyciężył w finale z Blackburn Rovers 1:0 po bramce Sama Smalla w 34 minucie spotkania.

W roku 1948 do menedżera dołączył także Ted Fenton, aby odbudować klub po wojnie. Zespół powoli ale sukcesywnie rozwijał się, dzięki czemu w 1958 roku klub wrócił do Division One.

Złoty okres - trzy Puchary Anglii

Lata 50. i 60. to złoty okres w historii klubu West Ham United. Drużyna w przeciągu kilku lat zdobyła trzy Puchary Anglii oraz Puchar Zdobywców Pucharów. Co więcej, w 1964 roku The Hammers zagarnęli także Tarczę Wspólnoty. Zwycięski pochód został przerwany przez Manchester United w 1968 roku, kiedy to West Ham United przegrali z drużyną o finał Pucharu Europy.

Niestety lata sukcesów minęły i od lat 80. zespół nie zdobył większych osiągnięć, poza Pucharem Intertoto UEFA w (1999). Zespół przez lata balansował na krawędzi gry w Premier League i niższych ligach, jednakże konkretny sukces nadszedł w 2023 roku, kiedy to drużyna w sezonie 2022/2023 nie tylko zakwalifikowała się do turnieju Ligi Konferencji Europy UFEA, ale także wygrała ten turniej, pokonując w finale Fiorentinę 2:1. The Hammers tym samym zdobyli pierwsze duże trofeum od 1980 roku.

West Ham United - Największe sukcesy

 • Puchar Anglii (3): 1957, 1964, 1975
 • Puchar Zdobywców Pucharów (1): 1965
 • Tarcza Wspólnoty (1): 1964
 • War Cup (1): 1940
 • Zwycięstwo w Lidze Konferencji Europy UEFA (1): 2023

West Ham United - Najlepsi zawodnicy w historii

 • Bobby Moore (obrońca): kapitan reprezentacji Anglii na Mistrzostwach Świata 1966
 • Geoff Hurst (napastnik): autor hat-tricka w finale Mistrzostw Świata 1966
 • Martin Peters (pomocnik): również zdobywca bramki w finale Mistrzostw Świata 1966
 • Bobby Robson (pomocnik): późniejszy menedżer reprezentacji Anglii i Newcastle United
 • Malcolm Macdonald (napastnik): król strzelców Premier League w sezonie 1976/77
 • Paolo Di Canio (napastnik): zdobywca Złotego Buta w sezonie 2000/01
 • Mark Noble (pomocnik): klubowy rekordzista pod względem występów

West Ham United - Symbole

Przydomki zespołu „The Hammers” (Młoty) oraz „The Irons” (Żelaźnicy) bezpośrednio odnoszą się do początków klubu, gdyż powstał on przy hucie żelaza. W herbie zespołu znajdują się dwa skrzyżowane młoty będące symbolem hutnictwa. Kolory zespołu to bordowy i błękitny.