Real Valladolid to hiszpański profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Valladolid w Kastylii i León w Hiszpanii, który rywalizuje w LaLiga Hypermotion, drugiej lidze hiszpańskiej. Barwy klubu to fiolet i biel, używane na strojach w paski od chwili jego założenia - 20 czerwca 1928 roku. Zespół rozgrywa swoje mecze domowe na Estadio José Zorrilla, który może pomieścić 27 846 widzów.

Real Valladolid - Historia zespołu

Real Valladolid powstał z połączenia Real Unión Deportiva de Valladolid i Club Deportivo Español. Swój pierwszy mecz klub rozegrał 22 września 1928 roku. Valladolid po raz pierwszy osiągnął najwyższy poziom w sezonie 1947–48, jako mistrz Segunda División. Klub stał się pierwszym z Kastylii i León, który grał w najwyższej lidze hiszpańskiej. W następnym roku zespół kontynuował ten sukces i dotarł do finału Copa del Rey.

W kolejnych latach Valladolid przechodził między pierwszą a drugą ligą, spadając aż do trzeciej ligi w latach 1970–71. W następnym roku jednak klub awansował do drugiej ligi, a w 1980 do pierwszej ligi, gdzie grał do 1992 roku, kiedy to klub ponownie spadł do drugiej ligi. Jak możemy zauważyć, ich historia jest pełna wzlotów i upadków. Mimo to świetnym osiągnięciem było pokonanie Atletico Madryt w finale pucharu Copa del Rey w 1984 roku.

Rozwój Real Valladolid

W sezonie 2006–07, po podpisaniu kontraktu z Baskiem José Luisem Mendilibarem jako głównym trenerem, Valladolid przeżył jeden z najlepszych sezonów w swojej historii, grając na drugim poziomie. W 2018 roku natomiast klub jako większościowy udziałowiec przejął dobrze wszystkim znany Ronaldo Nazario. Jego kariera na początku zapowiadała się obiecująco, jednak dzień po spadku w 2023 roku prezydent Ronaldo potwierdził, że Pezzolano zostanie trenerem na sezon 2023–24.

Na kilka dni przed rozpoczęciem nowego sezonu Fran Sánchez został zwolniony, a stanowisko dyrektora sportowego objął Domingo Catoira. Niezadowolenie kibiców z tych zmian, a także obawy dotyczące kierunku rozwoju drużyny i zmian w składzie, było widoczne podczas Trofeo Ciudad de Valladolid, gdzie doszło do ostrych protestów przeciwko kierownictwu klubu, w tym skandowań nawołujących do odejścia Ronaldo.

Real Valladolid - Największe sukcesy

  • Mistrzostwo Segunda Division - 1948, 1959, 2007 rok
  • Finał Puchar Króla - 1950, 1989 rok
  • Puchar Ligi w 1983 roku

Real Valladolid - Najlepsi zawodnicy w historii

  • Javi Guerra
  • Óscar González
  • Víctor Fernández
  • Alen Peternac