Tottenham Hotspur to angielski klub futbolowy z północnego Londynu. Przydomek zespołu to Spurs. Pierwotnie klub nazwano Hotspur, a data jego powstania to 5 września 1882 roku. Założycielami była grupa chłopców, prowadzona przez Roberta Buckle.

Tottenham Hotspur F.C. - historia

W kwietniu 1884 roku nazwa drużyny została zmieniona na Tottenham Hotspur Football Club, aby uniknąć pomyłek z drużyną London Hotspur. Tak pozostało aż do dziś. Latem 1896 roku klub został dopuszczony do Angielskiej Ligi Południowej. W dniu 27 kwietnia 1901 roku, Spurs zdobyli Puchar Anglii po pokonaniu Sheffield United.

W 1908 roku klub uzyskał pierwszy w historii awans do First Division. W kwietniu 1921 roku McWilliam poprowadził Spurs do drugiego zwycięstwa w Pucharze Anglii, pokonując Wolverhampton Wanderers. Przez większość lat 30. i 40. Spurs grali poza czołówką, oprócz krótkiego powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej w sezonie 1933-34 i 1934-35. Arthur Rowe w drugim sezonie swojej pracy zdobył tytuł mistrzowski Division One.

Tottenham Hotspur F.C. - największe sukcesy

Kolejno to Bill Nicholson objął stanowisko trenera Spurs. Nicholson został uznany w klubie za najlepszego trenera, prowadząc zespół do dużego sukcesu, zdobywając trofeum trzy sezony z rzędu. W 1961 Tottenham zdobył podwójną koronę, wygrywając oprócz tytułu mistrzowskiego także Puchar Anglii. W maju 1963 roku Tottenham stał się również pierwszym angielskim zespołem, który wygrał europejskie trofeum, zdobywając Puchar Zdobywców Pucharów. Spurs zdobyli ponadto kolejne europejskie trofeum, gdy wygrali Puchar UEFA w 1972 roku.

Kolejnym szkoleniowcem został Keith Burkinshaw. Za jego kadencji Spurs wygrali Puchar Anglii w 1981 i 1982, a także Puchar UEFA w 1984 roku. W kolejnych latach Tottenham został jednym z pięciu klubów, które założyły Premier League. Pomimo sukcesów menedżerów i graczy, takich jak Teddy Sheringham, Jürgen Klinsmann i David Ginola, przez długi okres w Premier League aż do końca lat 90, Tottenham zakończył większość sezonów poza czołówką, oraz z niewielką ilością zdobytych trofeów. Dopiero w 1999 roku Spurs wygrali Puchar Ligi Angielskiej.

Tottenham Hotspur F.C. - najlepsi zawodnicy w historii

W lutym 2001 roku Joe Lewis i Daniel Levy weszli w posiadanie 85% klubu. Wyniki sportowe zdecydowanie poprawiły się, gdy trenerem zespołu został Harry Redknapp. W zespole nie brakowało wielkich gwiazd, takich jak Gareth Bale czy Luka Modrić. Klub w sezonie 2010/2011 zakończył rozgrywki Premier League na czwartym miejscu. W 2014 roku Mauricio Pochettino został nowym szkoleniowcem Tottenhamu i pełnił tę rolę aż do 2019 roku.

Istotnym sezonem okazał się ten w latach 2016/2017. Wówczas Spurs zakończyli kampanię jako wicemistrzowie, co stanowi ich najwyższe miejsce w lidze od lat 70. Po raz pierwszy w historii klub zagrał w finale Ligi Mistrzów, w którym uległ Liverpoolowi. Kolejno rolę szkoleniowca Spurs objął m.in. słynny Jose Mourinho, jednak klub z północnego Londynu nie zdobył żadnych ważnych trofeów. Dzisiaj Tottenham jest jednym z czołowych klubów w Anglii i cały czas trzyma się w ścisłej czołówce.